Zdá sa, že vláda Eduarda Hegera pri riešení svojho ďalšieho fungovania zabudla popri domácnostiach riešiť neúmerne drahé energie pre ďalších zraniteľných odberateľov energií, ktorými sú malé a stredné firmy či prevádzky. Jedna po druhej v týchto dňoch dostávajú obrovské zálohové faktúry, ktoré v drvivej väčšine nebudú schopné uhrádzať.
Vysoké zálohové faktúry za energie likvidujú malé firmy a prevádzky aj v Banskej Bystrici
Týmto odberateľom určuje cenu energií Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Ak ich ročná spotreba nepresahuje 30 megawatthodín v elektrine a 100 megawatthodín v plyne, dodávatelia energií im už posielajú niekoľkonásobné vyššie zálohové platby. Je to pre mnohých podnikateľov šokujúce a neúnosné.
Potvrdili nám to viaceré bystrické firmy a prevádzky. Majiteľka pizzérie v Rudlovej doslova povedala:
„Čakala som zvýšenie mesačnej zálohovej platby za elektrinu z 260 na raz toľko, čo by som v prevádzke ešte finančne ako tak zvládla. Prišiel mi však nový zálohový predpis a keď som v ňom uvidela sumu 1180 euro, teda skoro päťnásobok, skoro som spadla z nôh. Okrem toho sa mi zvýšili ďalšie náklady, drahšie nakupujem tovar, takže to je pre mňa jednoducho neúnosné. Aj keď obmedzím otváracie hodiny s dobou pečenia a prepustím pomocnú silu, tak to finančne neutiahnem a budem nútená pizzériu zatvoriť.“
Toto čaká mnoho ďalších firiem a prevádzok v meste, ak nepomôže vláda. Tá sa však po vyslovení nedôvery v parlamente zaoberá sama sebou a odvolaný premiér hľadá novú 76-ku, s riešením neúnosne vysokých cien energií pre firmy či prevádzky, ale ani s dofinancovaním vysokých nákladov ambulancií sa akosi neponáhľa, hoci situácia v týchto oblastiach je stále kritickejšia.
Bude konať parlament s vládou?
Predseda parlamentného hospodárskeho výboru v NR SR Peter Kremský na sociálnej sieti uviedol:
„Už dnes a zajtra sa ako predseda hospodárskeho výboru parlamentu stretávam s predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, zástupcami energetických firiem i ministerstva hospodárstva. S týmto musíme niečo urobiť. Na výkyvy na svetových trhoch a energetickú vojnu nemôžu doplatiť najslabší, ani malé firmy s podnikateľmi či najmenšie obce.“
Podľa Kremského drobným podnikateľom a rôznym združeniam, ale aj malým obciam, od začiatku januára začali chodiť „brutálne zvesti“:
„Volá sa to zálohová faktúra na elektrinu. Cena? 500 až 650 eur za megawatthodinu bez DPH. Zhruba 5 až 6 – krát viac ako vlani. Je to výsledok regulácie energetiky a trhu s elektrinou, aká funguje na Slovensku.“
Elektrina stála toľko na burze iba počas 2 až 3 týždňov v auguste, v situácii cenového výkyvu, keď zavládol strach z nedostatku zemného plynu v Európe.
„Teraz stojí 150 až 200 eur za megawatthodinu. Ale slovenskí živnostníci za ňu majú platiť trojnásobok počas celého roka? To tak jednoducho nemôže byť,“
zdôraznil predseda parlamentného výboru.
Problémy s drahými energiami majú aj veľké firmy so samosprávami
Energetická kríza postupne likviduje aj naše veľké podniky. Žiarske Slovalco je len špičkou ľadovca.
Zamestnávatelia žiadajú vládu, aby urýchlene predstavila pomoc s cenami energií pre veľkých odberateľov. Zástupcovia Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ), Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD) a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) oznámili, že najväčšie priemyselné fabriky už predstavili svoj návrh, ktorý je podľa nich jednoduchý, adresný a dal by sa realizovať veľmi rýchlo.
„Bohužiaľ, zatiaľ nemáme odpoveď, či je tento náš návrh akceptovaný. Ministerstvo hospodárstva SR už postúpilo schému do Bruselu, ale zaliať nevieme, čo bude nasledovať,“
uviedol prezident RÚZ a viceprezident U.S. Steel Košice Miroslav Kiraľvarga.
Podľa neho nie je jasné, koľko finančných zdrojov bude alokovaných na takúto pomoc, na aké obdobie a ani to, ako by mohol celý systém pomoci fungovať. Zároveň zdôraznil, že namiesto nimi žiadaného zrušenia poplatkov, prišlo k pravému opaku a ich ceny stúpli. Pre veľkého odberateľa to znamená zvýšenie nákladov na úrovni asi 3 milióny eur.
Ministerstvo hospodárstva SR tvrdí, že štát v boji s drahými energiami nezabudol ani na zraniteľných odberateľov energií mimo domácností. Zároveň upozorňuje malé podniky a organizácie s ročnou spotrebou nepresahujúcou 30 megawatthodín v elektrine a 100 megawatthodín v plyne na pripravovanú výzvu, ktorá bude zverejnená v krátkej dobe.
Podľa rezortu hospodárstva o uvedenú pomoc na drahé energie môžu žiadať taktiež samosprávy. O kompenzácie vysokých cien energií môžu požiadať všetky subjekty vykonávajúce hospodársku činnosť.
Autor: (tom), Foto: ilustračné