Mesto zrušilo novoročný ohňostroj, na Silvestra sa však zvieratá nevyhnú stresu najmä na sídliskách

SPRÁVY
0 /

Blíži sa Silvester, kedy sa lúčime so starým rokom. Posledný decembrový deň je neodmysliteľne spojený s oslavami príchodu nového roka, ku ktorým patrí aj zábavná pyrotechnika.

Stresujúca noc pre zvieratá

Zatiaľ čo pre väčšinu ľudí bude noc zo soboty 31. 12. 2022 na nedeľu 1. 1. 2023 prejavom radosti a veselosti, našich domácich zvieracích miláčikov tento čas nepoteší, práve naopak. Zvieratá netušia čo sa deje, navyše rôzne zvukové vnemy vnímajú oveľa intenzívnejšie ako ľudia.

Noc zo Silvestra na Nový rok je stresujúca nielen pre citlivých ľudí, ale najmä pre domáce ako aj voľne žijúce zvieratá je jednou z najhorších v roku. Dôvodom sú hlasné oslavy spôsobené zábavnou pyrotechnikou, čo zvieratám spôsobuje nemalý stres.

Domáce zvieratá sa môžu zraniť, utiecť a v krajnom prípade aj zahynúť. Voľne žijúce zvieratá zasa prepadajú panike a prestávajú sa spoliehať na svoje inštinkty. Niektoré končia pod kolesami vozidiel, vtáky napríklad  aj v drôtoch elektrického vedenia.

Nadmerný hluk vo všeobecnosti zvieratám škodí. Keď začne búchať zábavná pyrotechnika, rany delobuchov dokážu poriadne vyľakať aj človeka. Ten však v posledný deň roka s abnormálnym nočným hlukom počíta, zvieratá na to ale často nijako pripraviť nevieme. Mačky aj psy majú vyvinutejšie zmysly ako človek.

Hlasný zvuk im nerobí dobre po fyzickej, ale ani po psychickej stránke. Svoje o tom vedia mnohé spoločnosti chovajúce zvieratá, ale aj útulky. Výhodou Karanténnej stanice mesta Banská Bystrica so sídlom vo Zvolene v časti Balkán je, že sa nenachádza v lokalite, kde sa konajú silvestrovské oslavy.

„Vzhľadom na jej lokáciu v priemyselnej zóne, v dostatočnej vzdialenosti od sídlisk a bytových domov, nezabezpečujeme osobitné opatrenia v súvislosti s hlukom delobuchov a svetlíc počas silvestrovskej noci. Zvieratá sú ustajnené vo vonkajších voliérach, v ktorých nie je možné zabezpečiť zvukovú izoláciu od okolia,“

hovorí Andrej Huťka, referent karanténnej stanice.

Andrej Huťka

Andrej Huťka

Praktické rady pred Silvestrom

Hluk a záblesky zábavnej pyrotechniky psy a mačky silne stresujú a dezorientujú. Ak sú chované v bytových domoch, je rozumné ich ešte pred 22:00 hod. dostatočne dlho vyvenčiť.

„Pokiaľ máme psíka v rodinných domoch s výbehom, je dobré vziať ho dovnútra alebo aspoň do kôlne, garáže a podobne. Podstatné je izolovať zviera od zdroja hluku. V momente, ako sa začnú ozývať výbuchy delobuchov počas silvestrovskej noci, je dobré zostať pri nich fyzicky a upokojovať ich. Po konzultácii so svojím veterinárnym lekárom, je v nevyhnutných prípadoch možné podať zvieraťu aj sedatíva,“

konštatuje Huťka.

Majitelia domácich zvierat chcú svojich miláčikov silvestrovského stresu ušetriť. Nie každý sa však môže v posledný deň roka presunúť na samotu, kde nepočuť hluk delobuchov či svetlíc

„Moje psy neobľubujú žiadne hlasné zvuky. Staršia sučka štekaním chce od seba zvuky odohnať. Mladšia je zmätená, prečo tá druhá šteká, no v zásade na začiatku ohňostroja kľudné nie sú. Mojou snahou je udržať psy v čo najväčšom pokoji. Nie je to jednoduché, dokážem ich upokojiť asi po desiatich minútach búchania. Väčší problém predstavuje neohlásený ohňostroj či výbuchy zábavnej pyrotechniky už počas decembra. Kvôli bezohľadnosti mnohých takto sa zabávajúcich ľudí, sa absolútne vyhýbam prechádzkam po sídliskách a miestam v prírode, kde takto zvyknú búchať napríklad petardami,“

uvádza Denisa Fazekašová, cvičiteľka psov.

Denisa Fazekašová

Denisa Fazekašová

Svojich psích miláčikov ochraňuje aj tým, že pozatvára všetky okná, a keď sa blíži polnoc, obidve sučky má pri sebe v miestnosti, kde sa s nimi hrá.

„Tiež mi celkom dobre fungujú nejaké povely, po splnení ktorých dostanú odmenu. Odmeny sú lákavé. Psy zväčša objímem, aby mali pocit bezpečia a chválim pri každom náznaku pokoja. Sama som kľudná, zvieratá nijako neupozorňujem, že sa niečo čudné deje. Mám ale šťastie, že nemali zlú skúsenosť s výbuchmi a netrasú sa od strachu,“

dodáva Fazekašová.

Veterinárni lekári odporúčajú majiteľom domácich miláčikov zostávať s nimi v kontakte po celý čas. Určite ich netreba zatvárať do izolovanej tmavej miestnosti. Ak by sa predsa len stalo, že vám zviera počas silvestrovskej noci utečie, pri jeho hľadaní máte viacero možnosti.

Obráťte sa v takom prípade na príslušný policajný zbor, mestskú políciu alebo na karanténnu stanicu, kde najčastejšie zatúlané a odchytené zvieratá končia. Dobrým pomocníkom sú aj sociálne siete, kde veľmi účinne funguje zdieľanie oznamov o stratenom zvierati.

Zdroj: Miroslav Strelec , Foto: ilustračné