Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pokračuje vo finalizácii cenových konaní v energetike a vodárenstve na rok 2023. Cenové rozhodnutia budú reflektovať mimoriadny rast trhových cien v rozsahu danom legislatívou.
Vplyv zvýšených cien energií na odberateľov môžu zmierniť mimoriadne opatrenia štátu
Výsledkom extrémneho vývoja na energetických trhoch je aj nevyhnutné zdražovanie regulovaných cien energií pre odberateľov v nastávajúcom období.
„Vplyv na odberateľov však môžu zmierniť mimoriadne opatrenia štátu na základe nedávno schválenej novely zákona o energetike a zákona o regulácii v sieťových odvetviach,“
informuje hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.
Úrad upozornil, že zásadné zmiernenie dosahov súčasnej energetickej krízy na odberateľov energií presahuje možnosti súčasného regulačného rámca. Mimoriadne opatrenia vníma ako dôležitý nástroj štátu na zabezpečenie udržateľných dosahov na odberateľov energií pre nastávajúce obdobie.
Úrad preto víta nový inštitút krízovej regulácie aj zavedenie možnosti ustanovenia limitu nárastu cien v tepelnej energetike nariadením vlády. Skonštatoval, že podobné systémové opatrenia aplikujú aj ďalšie krajiny v EÚ na zmiernenie nárastov cien energií pre cieľové skupiny odberateľov.
„ÚRSO v súčasnosti pokračuje vo finalizácii cenových konaní. Pozorne skúmame oprávnenosť nákladov a primeranosť ziskov regulovaných subjektov, pričom predpokladáme, že podstatnú časť cenových rozhodnutí vydáme do konca roka,“
uvádza predseda ÚRSO Andrej Juris.
Nedávno schválená novela zákona o energetike a zákona o regulácii vytvárajú účinné nástroje pre vládu na zmiernenie dosahu zdražovania regulovaných cien energií na odberateľov pre nastávajúce obdobie, ak majú platiť vládou deklarované ceny energií – teda ceny elektriny pre domácnosti by sa nemali v budúcom roku meniť vôbec, plyn a teplo by mali zdražieť v priemere rovnako o 15 %.
Zatiaľ to však neplatí. Uvádzame príklad z Banskej Bystrice, kde pre panelák so 45 bytmi a vlastnou plynovou kotolňou v Sásovej dodávateľ SPP zvýšil doterajšiu cenu 54,20 eur/MWh + DPH na 145,00 eur/MWh + DPH od 1. januára 2023, teda o 268 percent! Majitelia bytov v rámci spoločenstva si musia navýšiť zálohové platby…
„Je, prirodzene, dôležité, aby tieto nástroje boli uplatnené adresne a včas na dosiahnutie želaného účinku na cieľové skupiny odberateľov k 1. januáru 2023,“
dodáva Juris.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví v poslednom čase zaznamenáva veľké množstvo žiadostí o informácie týkajúcich sa uzavretia zmluvy o združenej dodávke elektriny alebo zmluvy o združenej dodávke plynu k 1. januáru 2023. Žiadosti mali odberatelia podávať do 30. novembra, ale ako sme si overovali na SPP v Banskej Bystrici, termín by mal byť posunutý do 31. decembra 2022.
Konkrétne pre vybraných koncových odberateľov (cenovo regulovaných odberateľov s výnimkou odberateľov v domácnosti), ktorí majú uzatvorenú zmluvu o združenej dodávke elektriny alebo plynu na dobu presahujúcu 31. december 2022, dáva predmetný zákon možnosť prihlásiť sa v stanovenom termíne a deklarovať záujem odoberať energiu za regulované ceny.
Je potrebné osloviť priamo dodávateľa elektriny alebo dodávateľa plynu poskytujúceho univerzálnu službu a požiadať ho o uzatvorenie zmluvy o združenej dodávke elektriny a plynu za cenu regulovanú úradom na nasledujúci kalendárny rok.
Snahou úradu je napomôcť dotknutým zraniteľným odberateľom pri voľbe regulovanej dodávky elektriny a plynu od roku 2023. Úrad zároveň upozorňuje, že uvedené usmernenie vychádza z obsahu ustanovení predmetného zákona.
Úrad však nie je tvorcom primárnej legislatívy SR a nemá ani kompetenciu poskytovať výklad, interpretáciu alebo právne záväznú aplikáciu predmetného zákona. Sprievodné materiály k návrhu zákona sú evidované pod číslom parlamentnej tlače 1111 na webovom sídle Národnej rady Slovenskej republiky.
Minister hospodárstva potvrdil nové ceny energií podmienené schválením štátneho rozpočtu
Vláda prijala ďalšie legislatívne opatrenia, ktoré majú pomôcť v boji s drahými energiami. Ministri odsúhlasili na návrh Ministerstva hospodárstva SR dve nariadenia.
Jedno stanovuje limit nárastu schválenej alebo určenej ceny tepla dodávaného z veľkých teplární. Druhé nariadenie ustanovuje maximálne ceny pre časť regulovanej dodávky elektriny a plynu pre vybraných koncových odberateľov a výšky taríf pre domácnosti a vybraných odberateľov elektriny.
Spomínané dve nariadenia podľa ministra hospodárstva Karla Hirmana umožňujú dodávať energie pre domácnosti a vybraných koncových odberateľov, ako sú napríklad zariadenia sociálnych služieb, nájomné byty vo vlastníctve samospráv, za prijateľné ceny.
„Ministerstvo hospodárstva si plní úlohy, ktoré sú dané, tak aby domácnosti po 1. januári nezažili cenový šok. Vytvorili sa potrebné legislatívne rámce, aby aj dodávatelia energií mali jasné pravidlá a už zostáva len to hlavné, mať to kryté finančnými prostriedkami, to znamená musí to byť schválené v štátnom rozpočte v Národnej rade SR,“
povedal Karel Hirman.
Minister hospodárstva je presvedčený, že vývoj budúcoročných cien energií pre domácnosti bude taký, ako prednedávnom predstavila vláda. Teda ceny elektriny pre domácnosti by sa nemali v budúcom roku vôbec meniť a plyn a teplo by mali zdražieť v priemere zhodne o 15 %.
„Vďaka týmto nariadeniam je toto zachované, ale opakujem, musí sa schváliť rozpočet,“
konštatoval minister Hirman.
Rokovania parlamentu o limitovaných cenách energií pre domácnosti a o štátnom rozpočte sa po minulotýždňovom vyslovení nedôvery vláde Eduarda Hegera dostali do časovej tiesne.
Poslanci prednostne rokujú o riešení vládnej krízy, ústavnom zákone a predčasných voľbách, ale koniec roka sa blíži míľovými krokmi. Domácnosti by mali dostať od štátu zákonné záruky, že za energie v roku 2023 budú naozaj platiť vládou deklarované minimálne zvýšené ceny.
Zdroj: TASR a (tom) , Foto: ilustračné