Témou dňa sa aj v meste pod Urpínom stali ceny energií a ich šetrenie. Deklarovaná štátna pomoc domácnostiam zatiaľ uviazla v parlamente, ľudia ani pred Vianocami nevedia, na čom sú a ako vysoké ceny tovarov a služieb spolu s energiami načrú do ich peňaženiek po 1. januári 2023. Nezanedbateľnou otázkou je zefektívnenie zbere komunálneho odpadu.
Martin Lakanda, vedúci Oddelenia inovatívnych riešení a adaptácie na zmenu klímy MsÚ Banská Bystrica, sa venuje hľadaniu odpovedí na otázky, ktoré zaujímajú Bystričanov a týkajú sa aj životného prostredia.
Ako je naše mesto pripravené na zimnú sezónu?
Energetická kríza, ktorú v súčasnej dobe prežívame, sa dotýka aj samospráv. Dopady zvýšených cien sa prejavia aj v našom rozpočte. Vedenie mesta však v týchto fázach nemá záujem pristúpiť na realizáciu opatrení, ktoré by mali dopad na zníženie bezpečnosti obyvateľov mesta (ako je napr. vypínanie osvetlenia), znižovanie tepelného komfortu v našich zariadeniach, prípadne iné reštrikčné opatrenia s negatívnym dopadom na život v meste.
V tejto súvislosti preto mestský úrad vypracoval plán pre oblasť šetrenia s energiami, ktorý aktualizuje v závislosti od vývoja situácie na trhu s energiami. Plán sa zameriava na oblasti dodávky tepla, ich reguláciu, kontrolu a optimalizáciu vykurovacích kriviek. Opatrenia sú pripravené a postupne implementované aj pre oblasť plynového hospodárstva a elektrickej energie, ktorej najväčší objem mesto využíva na verejné osvetlenie.
Do tejto oblasti preto smeruje najväčší balík opatrení, ktoré budú realizované tak, aby nebola znížená či ohrozená bezpečnosť obyvateľov. Mestský úrad zabezpečil nákup elektrickej energie na budúci rok za výhodnú tarifu, ale aj napriek tomu patria medzi naše priority jej úspory.
Samospráva sa zameral i na viaceré opatrenia, ktoré sa týkajú drobných úspor v mestských budovách, výmenu efektívnejších technológií osvetlenia, izolácie, šetrný režim spotrebičov, termoregulačné hlavice, optimalizáciu svietenia. V prípade obmedzenia alebo výpadku dodávok jednotlivých energií má mesto spracovaný koncept krízových opatrení.
Nastavenia a intenzita opatrení bude závisieť od vývoja a regulácií stanovených na národnej úrovni. Z hľadiska dlhodobých opatrení realizujeme projekty na zlepšovanie energetickej hospodárnosti vo svojich budovách. Pripravujeme masívnu rekonštrukciu verejného osvetlenia, ako aj vlastnú výrobu elektrickej energie s využitím fotovoltických systémov v kombinácii so zelenými strechami.
Ako vieme šetriť energie vo svojej domácnosti?
V posledných týždňoch v médiách často prezentované „zníženie teploty vykurovania o 1°C znamená šesťpercentnú úsporu energie“, je naozaj pravdivé. Ale pozor na to, že každý z nás vníma tepelnú pohodu inak. V domácnosti sa treba najprv zamyslieť, kde míňame najviac energie a na to sa sústrediť.
Je potrebné zvážiť objem vynaložených finančných prostriedkov voči očakávanému prínosu. Nemusíme predsa vymeniť hneď všetky žiarovky za LED, ale začneme tam, kde najviac svietime. Pri vetraní používame zásadu: krátko a intenzívne. Okno otvorené na „vetračku“ nie je dobrá cesta. Termoregulačné hlavice na radiátoroch by mali byť už samozrejmosťou.
Ostáva už len na našej schopnosti či pohodlnosti ubrať na vykurovaní pri odchode z domu do práce a školy. „Smart domácnosti“ si môžu vymeniť tieto hlavice za novšie typy s ovládaním v smartfóne cez aplikáciu, kde sa dá automaticky nastaviť i kalendár vykurovania. Ale stále si treba uvedomovať, že najlacnejšia energia je tá, ktorú nespotrebujeme.
Aký je stav vývoja cien tepla v obchodnej spoločnosti STEFE Banská Bystrica a ako ho vie mesto ovplyvniť?
Spoločnosť STEFE Banská Bystrica, a. s. je jeden z operátorov na energetickom trhu s teplom v meste, ale nie jediný, i keď najväčší dodávateľ tepla v rámci centrálneho zásobovania teplom. Spoločnosť spadá pod riadenie a kontrolu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.
V rámci toho predkladá úradu návrh ceny na schválenie. Navrhovaná cena má vyhláškou č. 312/2022 Z. z. stanovenú štruktúru a presne vymedzené, čo je oprávnený náklad a čo nie. Mesto vlastní v tejto spoločnosti minoritný 34-percentný podiel. V rámci zakladateľskej zmluvy, nad rámec zákona, nominuje svojich zástupcov do dozornej rady spoločnosti aj do predstavenstva spoločnosti.
Právomocou zástupcov mesta v dozornej rade je v prvom rade kontrolovať činnosť spoločnosti pri ukončení účtovného obdobia a prijímať odporúčania v súvislosti s rozvojom spoločnosti. Aktívna činnosť zástupcu mesta v predstavenstve je okrem bežnej agendy smerovaná hlavne na rozvojové a modernizačné aktivity, ktoré prinášajú do sféry výroby tepla v našom meste vysokoúčinné technológie, čo je prínosom pre znižovanie spotreby primárnych energií.
Svojou aktivitou a presadzovaním si akcionárskych práv, mesto dosiahlo podporu pri výstavbe zdroja tepla na báze biomasy, čím bol splnený cieľ diverzifikácie palivovej základne po plynovej kríze v roku 2009. Dnes, v čase cenových turbulencií primárnych energií, tento zdroj prispieva k stabilizácii ceny tepla v Banskej Bystrici.
Aké sú výhody polopodzemných nádob na zber odpadu, ktoré pribúdajú v meste?
Polopodzemné kontajnery sú určené na zber zmesového komunálneho odpadu, papiera, plastov, tetrapakov, skla, kovov, ale aj biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu. Jeden polopodzemný kontajner nahradí zberovou kapacitou šesť bežných kontajnerov. Zároveň zaberá menšiu plochu, dochádza v ňom k vyššiemu zhutneniu odpadu a umiestnením pod zemou sa znižuje intenzita jeho biologického rozkladu spojeného so zápachom.
Toto riešenie prináša aj dopady na estetiku a hygienu prostredia v lokalite zberu odpadu. Súčasných 46 stojísk, nádob na zber odpadu, v mestskej časti Radvaň, Kráľová a Pršianska terasa nahradí po novom 23 stojísk polopodzemných kontajnerov.
Tým dôjde k zlúčeniu miest zberu zmesového odpadu s miestami triedeného zberu plastov, papiera, skla, kovov a biologicky rozložiteľného odpadu v súlade s legislatívnou požiadavkou podporujúcou efektivitu triedenia komunálneho odpadu. Celkovo bude osadených 171 kusov nových kontajnerových systémov. Projekt je realizovaný so zmluvným partnerom mesta, spoločnosťou Marius Pedersen, a. s.
Zdroj: Radničné noviny, Foto: ilustračné