Príroda bez hraníc: Rastliny vo zvykoch zimného obdobia

SPRÁVY
0 /

V moderných pohanských tradíciách sú rastliny a ich folklór neoddeliteľnou súčasťou viery a praxe. Je len málo rastlín, ktoré by boli opradené toľkými poverami ako napríklad imelo.

Deťom sa do kolísky ukladala vetvička z imela na odohnanie zlých síl a pre pokojnejšie sny. Konárik imela zavesený na vchodové dvere mal v pohanských kultúrach silu ochraňovať domov pred zlom a ohňom, schopnosť vyháňať čarodejnice a tiež prinášať do domu šťastie. A viete aká symbolika sa spája s vianočným stromčekom alebo bahniatkami?

Vstavač mužský

Vstavač mužský

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja sa vo svojom pravidelnom podujatí Príroda bez hraníc pozrie vďaka botanikovi správy Národného  parku Malá Fatra Jozefovi Limánekovi na rastliny, ktoré sú úzko spojené so zvykmi zimného obdobia. Mikulášsky večer – v utorok 6. decembra 2022 o 17:00 hod. bude patriť v Tihányiovskom kaštieli rastlinným tradíciám z iného súdka.

Už ako lovec a zberač prichádzal praveký človek do kontaktu s rôznymi druhmi rastlín, ktoré jednak využíval na výrobu obydlí, nástrojov a zbraní, ale tiež ako zdroj potravy a na iné účely. S príchodom poľnohospodárstva sa závislosť človeka na niekoľkých druhoch rastlín a produktoch z nich ešte výraznejšie zvýšila. Človek bol už viazaný na jedno miesto a jeho živobytie záviselo od úrody niekoľkých plodín.

Poniklec slovenský

Poniklec slovenský

„V súčasnosti si už málokto z nás dopestuje celú svoju spotrebu potravín. Všetko sa už dá kúpiť v obchodoch. Rôzne časti rastlín si však stále nachádzajú cestu do našich domovov, do našich zvykov a tradícií. Teraz, v tomto predvianočnom čase je vhodná doba na nahliadnutie do pôvodu a významu rastlinných motívov nielen počas Vianoc, ale aj v iných obdobiach a príležitostiach počas roka. Teším sa, že v prednáške preberieme symboly ako vianočný stromček, slama pod vianočným stolom, imelo, či magickú moc bylín a ďalšie,“

hovorí botanik Jozef Limánek.

Črievičník papučkový

Črievičník papučkový

Jozef Limánek študoval biológiu a následne botaniku na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po skončení magisterského štúdia praxoval v Tatranskom národnom parku. Aj vďaka tejto skúsenosti o pár mesiacov neskôr už úspešne zastával post botanika na Správe Národného Parku Malá Fatra, kde pracuje dodnes.

Príroda bez hraníc bude vo svojich podujatiach pokračovať až vo februári. Milovníci prírody sa tak môžu predčasne tešiť na Tomáša Trstenského, ktorý  nám 7. februára 2023 o 17:00 hod. priblíži tému Zbojníci – Dvojníci.

Zdroj: Dana Kurtíková, Foto: Jozef Limánek Národný park Malá Fatra a ilustračné