Dobre napísaný životopis je prvým krokom pri ceste za novú pracovnú príležitosť. Dajte si na jeho tvorbe záležať a uvidíte, že hľadanie práce bude oveľa jednoduchšie. Poďme sa spoločne zamerať na formálne náležitosti CV a zastavme sa tiež pri tlači životopisov, ktorá sa často podceňuje.
Stručnosť a prehľadnosť je zásadná
Než začnete rozosielať CV, ktorý svojim rozsahom a štýlom pripomína slohovú prácu, uvedomte si, že rukami personalistov prejde denne životopisov naozaj veľa. Verte nám, že nemajú čas tráviť hodiny nad čítaním románov. Naservírujte všetky dôležité informácie „na zlatom podnose“, aby sa mohol personalista hneď dostať k tomu podstatnému.
Základom dobrého CV je správne formátovanie a štruktúrovanie. Uvádzajte dôležité informácie, ktoré potvrdzujú vašu odbornosť a skúsenosť. Používajte výrazné formátovanie: pracovné skúsenosti aj vaše prednosti oddeľujte medzerami a používajte odrážky. Čím prehľadnejší a jednoduchší životopis bude, tým bude väčšia pravdepodobnosť, že CV hneď nepoletí do koša.
Čo nesmie chýbať v žiadnom životopise
Každý životopis by mal začínať základnými informáciami o vašej osobe. Nezabudnite na meno, priezvisko a kontaktné údaje (telefón a e-mail). Ďalšie údaje sú nepovinné. Ak priložíte reprezentatívnu fotografiu, máte bod navyše.
Pre každého personalistu sú najdôležitejšie predchádzajúce pracovné skúsenosti. Uvádzajte ich v zarážkach a zoraďte ich od najnovšej po najstaršiu. Nezabudnite na meno zamestnávateľa a dĺžku pracovného vzťahu. Pozíciu detailne popíšte – uveďte konkrétne pracovné aktivity, ktorým ste sa venovali.
Do životopisu patrí samozrejme aj informácia o vzdelaní. Stačí, keď uvediete to najvyššie dosiahnuté. Ak ste absolvovali nejaké kurzy či semináre, nebojte sa to spomenúť. CV uzatvorte ďalšími informáciami o sebe, uveďte jazykové kompetencie, niekoľko záujmov a ideálne tiež vaše kladné, ale aj záporné vlastnosti. Za schopnosť sebareflexie budete mať u personalistov ďalšie plus.
Životopisy sa tlačia, nezabúdajte na to
Už pri vytváraní životopisu myslite na to, že sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou tlačiť. Môžete si ho vytlačiť sami, ale celkom určite si ho vytlačia aj personalisti. Preto pri formátovaní myslite na dostatočne veľký font, rozlíšenie podnadpisov, dajte prednosť patkovému písmu a pokúste sa všetko podstatné vtesnať na jednu stránku.
Pozor na „ufúľaný“ CV
Ak sa vydáte na pohovor s vlastným vytlačeným životopisom, dajte si pozor, aby nebol „ufúľaný“ či inak poškodený. Ak používate atramentovú tlačiareň, nechajte čerstvý atrament dobre zaschnúť, aby ste ho svojimi prstami nerozmazali.
Ak používate laserovú tlačiareň, rozmazaniu nehrozí. Pozor ale na používanie nekvalitných tonerov, pri ktorých môže dôjsť k zašpineniu papiera čiernym tlačiarenským práškom alebo k inej tlačovej vade. Životopis by vás mal reprezentovať, pri jeho tlači používajte buď kvalitné originálne tonery, alebo kvalitné alternatívne tonery, pri ktorých k vysypaniu prášku nedôjde.
Už máte svoj životopis napísaný? Pustite sa do rozosielania! Čoskoro očakávajte prvú pozvánku na osobné stretnutie.
Zdroj: interNETmania SK , Foto: ilustračné