Spaľovanie dreva, ktoré slúži na vytvorenie tepla po stáročia, zažíva v poslednom čase nový rozmach. A nejde len o záložné riešenie v podobe krbových vložiek a kachlí. Na vykurovanie domov a pripojenie do centrálnej vykurovacej sústavy sa používajú moderné kotly na drevo. Vieme, aké konštrukcie a technológie sú najefektívnejšie.
Kedysi sa vyrábali hlavne kotly prehorievacie a odhorievacie. V súčasnosti ich nahrádzajú splyňovacie kotly na drevo, ktoré predstavujú najmodernejšie konštrukčné riešenie.
V splyňovacom kotli dochádza k vyššej úrovni spaľovania vďaka riadenému prísunu spaľovacieho vzduchu. Tieto kotly majú spaľovaciu komoru vytvorenú zo žiarobetónových tvaroviek, ktoré ešte umocňujú kvalitu horenia.
Výhody splyňovacieho kotla
Použitý odťahový ventilátor svojimi otáčkami automaticky riadi chod kotla a reguluje jeho výkon. Nasáva vzduch cez klapky primárneho a sekundárneho vzduchu do násypnej šachty, trysky, výmenníka kotla a potom do spalinovej cesty. Klapky primárneho vzduchu zaisťujú adekvátny výkon, zatiaľ čo klapka sekundárneho vzduchu zabezpečuje vysokú účinnosť spaľovania paliva.
„Elektronická riadiaca jednotka, ktorá ovláda kotol na drevo, reguluje aj všetky pripojené prvky vykurovacej sústavy,“ vysvetľuje Ing. Roman Boczek, ako fungujú kotly značky OPOP a dodáva: „Vďaka tomu netreba vynakladať ďalšie financie za zariadenie vykurovacieho okruhu vrátane prípravy teplej vody.“
Jednoduché zapálenie
Odťahový ventilátor uľahčuje zapálenie paliva a riadi priebeh spaľovania. Na trysku sa položia triesky, ktoré treba podpáliť, a po stlačení tlačidla Rozkúrenie v menu riadiacej jednotky sa aktivuje ventilátor.
Ideálne otáčky pre rozkúrenie sú v rozsahu 20 až 40 %. Po rozhorení dreva je už možné zatvoriť prikladacie dvere a počkať na zvýšenie teploty v komíne nad 45 °C. Potom kotol automaticky prejde do prevádzkového režimu, v ktorom bude samočinne pracovať tak, aby pomocou modulácie otáčok ventilátora docielil nastavenú teplotu.
Všetky dôležité parametre (napríklad otáčky ventilátora, teplota v komíne, nastavená požadovaná teplota, aktuálny režim kotla) sa dajú sledovať a upravovať na displeji riadiacej jednotky.
Jednoduché prikladanie
Pri vykurovaní drevom sa majiteľ nevyhne pravidelnému prikladaniu paliva. Ako predĺžiť intervaly medzi nutnou cestou ku kotlu?
- Vyberte kotol s vysokou účinnosťou
Účinnosť kotla vyjadruje mieru efektívnosti využitia energie obsiahnutej v palive pre vykurovanie. Čím vyššia je účinnosť, tým menšie sú straty energie.
- Pripojte akumulačnú nádrž
Akumulačná nádrž uchováva horúcu vodu na neskoršie použitie. Jej inštalácia je dokonca podmienkou pre uznanie dotácie na výmenu starého kotla v rámci programu Zelená domácnostiam.
- Využite priestor veľkej prikladacej šachty alebo zásobníka
Ak máte kotol na drevo so zásobníkom, ktorý má veľkú násypnú šachtu, intenzita prikladania bude oveľa menšia. Ak sa dá do šachty naložiť veľký objem dreva, vydrží dlhšie horieť. Ideálne sú tiež priestranné a dobre prístupné dvere od šachty. Možnosť vkladať veľké polená uľahčia prípravu dreva, ktoré nemusíte štiepať na menšie kusy.
Jednoduchá obsluha
Aby bola každodenná obsluha kotla na drevo čo najpohodlnejšia, prichádzajú výrobcovia s rôznymi úpravami. Napríklad český výrobca kotlov OPOP ponúka ku svojim produktom aplikáciu eModul, ktorá umožňuje vzdialený prístup. Kotol sa jednoducho pripojí na Wi-Fi a potom cez mobil alebo počítač sledujete hodnoty vykurovania. V prípade automatických kotlov na pelety sa dá upravovať priebeh vykurovania a meniť požadovanú teplotu.
Moderný kotol dokáže majiteľa upozorniť na dohorenie dreva, ktoré treba doplniť do násypnej šachty. Detekcia funguje vďaka snímaču teploty spalín. Hlásenie o dochádzajúcom palive sa zobrazí na displeji riadiacej jednotky a pri zapojení kotla na internet aj v aplikácii na mobilnom telefóne.
Používateľský komfort zvyšuje aj odsávanie splodín z násypnej šachty pred tým, než sa človek chystá prikladať. Vďaka odťahovej klapke tak nedochádza k úniku dymu do miestnosti.
Čo sa týka bezpečnosti používania, do kotlov na drevo sa inštalujú chladiace slučky, ktoré zabraňujú prekúreniu. V prípade vysokej teploty vody v kotli sa otvorí ventil, ktorý do chladiacej slučky pustí studenú vodu a kotol sa ochladí.
Zdroj: PR, Foto: Shutterstock a OPOP