V utorok 20. 9. bude Marián Krnáč vo VKMK hovoriť o Dežovi Hoffmannovi a Dežovi Ursinym

KULTÚRA
0 /

Verejná knižnica Mikuláša Kováča pozýva Banskobystričanov na prednášku a audiovizuálne pásmo v rámci  XXIX. ročníka Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Prednáša Marián Krnáč.

Akcia sa uskutoční v utorok 20. septembra 2022 o 16:30 hod. v pobočka VKMK na Sídlisku – Ulica. 29 augusta 25 v Banskej Bystrici (za poisťovňou Dôvera). Témou prednášky spojenej s audiovizuálnym pásmom  budú Dežo Hoffmann – slovenský fotograf, Dežo Ursiny – slovenský bigtítový a artrockový hudobník, spevák a skladateľ.

Marián Krnáč (1959)

Je dlhoročným členom Združenia výtvarných umelcov stredného Slovenska, zúčastňuje sa spoločných výstav, ale vystavuje aj samostatne. Žije a tvorí v Banskej Bystrici. Marián Krnáč vyštudoval Stredné učilište polygrafické v Bratislave (1979). Venuje sa maľbe a experimentuje s tlačovými technikami.

Jeho tvorba vychádza z vlastného poznávania i duchovnej sily tradície – konfrontuje ju so súčasnosťou. Vytvára diela rozvinuté do niekoľkých rovín, na nich sa usiluje vysloviť svoje postoje k súčasnosti a vyzdvihnúť hodnoty života.

Marián Krnáč

Marián Krnáč

Tento bystrický výtvarník roky pracuje so slovom a obrazom v dielni, kde sa tvorí kniha. Je kníhtlačiar litograf, ktorý zvažuje, ako ďalej tvorivo spracovať makulatúry a pretlače, ako im dať nové posolstvo, lebo aj písmo je obraz a možno ho zapájať do novodobých symbolov, do súvislostí s akýmkoľvek reprodukovaným obrazom sveta, sveta a človeka v rôznom čase.

Obraz a písmo je od počiatku základom knihy, rôzne reprodukčné techniky ju priviedli k dokonalosti, mnohé sa stali grafickým médiom v rukách umelca, podobne aj fotografia, koláž, asambláž – od dadaistov, surrealistov k pop-artu, výrazne nám vstupuje do života dnešných dní.

Dežo Hoffmann (1912-1986)

Slovenský fotograf, ktorý sa stal medzinárodne uznávaným vďaka snímkam osobností ako napríklad Charlie Chaplin, Marilyn Monroe, Marlon Brando, Jerry Lee Lewis, Elton John, Bob Marley, Cliff Richard, Sophia Loren, Frank Sinatra, Tom Jones, Duke Ellington, Oscar Peterson, Louis Armstrong, Jimi Hendrix či skupín Animals, Cream, Yardbirds, Rolling Stones a predovšetkým Beatles.

Dezider Hoffmann sa narodil 24. mája 1912 v Banskej Štiavnici. Krátko po smrti otca sa s mamou presťahoval do Žiliny. Tu absolvoval základnú a začal študovať strednú školu, ktorú prerušil, keď narukoval na základnú vojenskú službu do Piešťan. Do Žiliny sa vrátil v roku 1930, kde sa vyučil za typografa a následne odišiel do Prahy, kde pracoval v divadle ako biletár a študoval žurnalistiku.

O dva roky neskôr sa stal členom štábu kameramana Otta Hellera vo filmových ateliéroch AB Studio na Barrandove. V roku 1934 opustil Československo a absolvoval stáž v parížskej pobočke americkej spoločnosti 20th Century Fox.   Nasledujúci rok ako vojnový kameraman odišiel do Abesínie (historický názov Etiópie) nakrúcať inváziu Mussoliniho. Pred vypuknutím španielskej občianskej vojny (1936) nakrúca v Barcelone Olympiad popular, po jej vypuknutí sa stáva členom interbrigadistického novinárskeho združenia.

Dežo Hoffmann

Dežo Hoffmann

Oženil sa so Španielkou, ktorá však o pár týždňov tragicky zahynula na fronte. Jej meno však ostalo tajomstvom. Dežo bol totiž ako frontový kameraman trikrát ranený, pričom tretie zranenie, ktoré sa udialo v roku 1939, bolo vážne a spôsobilo čiastočnú stratu jeho pamäti. Následne bol prevezený do internačného tábora v St. Cyprien vo francúzskych Pyrenejách.

V roku 1940 ušiel do Anglicka a vstúpil do jednotiek Československej armády a neskôr prešiel ku Kráľovskému letectvu. V Anglicku sa po druhej svetovej vojne natrvalo usadil, no ešte pred jej koncom sa oženil s Angličankou Lilly. Mal s ňou 2 deti, dcéru Dolores a syna Davida. v Leicestri si otvoril vlastné nahrávacie a fotografické štúdio a na žiadosť Josipa Broza Tita nakrútil prvý dokumentárny film o Juhoslávii.

V roku 1949 sa presťahoval do Londýna. Od začiatku päťdesiatych rokov príležitostne fotografoval pre tlač. V roku 1955 sa stal reportérom hudobného týždenníka Record mirror a otvoril si fotoateliér. Koncom päťdesiatych rokov začal spolupracovať s medzinárodnými periodikami BillboardCashbox, ale aj s denníkmi Daily Mirror  a The News Chronicle.

Dežo Hoffmann za objektívom svojho fotoaparátu

Dežo Hoffmann za objektívom svojho fotoaparátu

V roku 1962 sa prvýkrát stretáva s Beatles. Im, ale aj Rolling Stones, Cliffovi Richardovi a The Shadows vydával obrazové publikácie, v druhej polovici šesťdesiatych rokov spolupracuje s Bratislavskou lýrou. Začiatkom osemdesiatych rokov odchádza do dôchodku.

Dežo Hoffmann zomrel 26. marca 1986 v Londýne, pochovaný je na židovskom cintoríne v londýnskej štvrti Golders Green. V jeho rodnom dome bola 25. októbra 2019 sprístupnená pamätná izba. Tohto roku uviedli kiná dokument Dežo Hoffmann – fotograf Beatles.

Dežo Ursiny (1947 – 1995)

Dezider „Dežo“ Ursiny bol slovenský bigbítový a artrockový hudobník, skladateľ a spevák. Spolu s Mariánom Vargom a Pavlom Hammelom tvorí trojicu hlavných zakladateľov modernej slovenskej rockovej hudby.

Profesionálne sa venoval dokumentárnej filmovej tvorbe, kde sa uplatnil ako režisér, dramaturg, scenárista, autor námetov a filmovej hudby. Gro jeho hudobnej kariéry je späté s básnikom a svojím dvorným textárom Ivanom Štrpkom, s ktorým spolupracoval na jedenástich štúdiových albumoch.

27. júna 2021 bol Dežo Ursiny vyznamenaný prezidentkou in memoriam za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky (Pribinov kríž II. triedy).

Zdroj: VKMK a (tom), Foto: Ľudovít Lettrich a archív