Kampaň Zatoč s odpadom pokračuje s novinkami aj tento školský rok

SPRÁVY
0 /

Výchovno-vzdelávacia kampaň Slovenskej agentúry životného prostredia bude žiakov, učiteľov a najmä širokú verejnosť sprevádzať aj počas tohto školského roka. Od septembra 2022 do júna 2023 spoločne, prostredníctvom desiatich tém môžeme prispieť k zlepšeniu osvety a informovanosti o problematike odpadov. Cez desať mesačných výziev zase máme možnosť v reálnom živote zmeniť naše každodenné návyky pri nakladaní s odpadmi.

Druhé kolo kampane „Zatoč s odpadom“ prichádza s viacerými novinkami, samozrejmosťou je inovované znenie výziev. Každá výzva má zároveň svojho odborného garanta, ktorý sa konkrétnej problematike dlhodobo venuje. Motiváciou k zapojeniu do kampane budú určite aj zaujímavé ceny, ktoré poskytnú garanti, Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) či Ministerstvo životného prostredia.

SAŽP Banská Bystrica

SAŽP Banská Bystrica

„Kampaň otvára septembrová výzva, ktorá sa odvíja od témy s názvom Systém verzus jednotlivec. Zameraná je na porovnanie vývoja spoločnosti z hľadiska tvorby a produkcie odpadov a na vysvetlenie pojmov lineárna a obehová ekonomika,“

uvádza hovorkyňa SAŽP so sídlom v Banskej Bystrici Michaela Pšenáková.

Lineárna ekonomika rastu vychádza z falošnej viery v nevyčerpateľnosť zdrojov a neobmedzený rozmach ešte z čias priemyselnej revolúcie. V tomto ekonomickom režime bol odpad chcený a žiadaný. VIAC vyrábať na jednej strane si žiadalo VIAC vyhadzovať na strane druhej. Ľudstvo skonštruovalo globálnu mašinériu na výrobu odpadu, tzv. systém  zober – vyrob – použi – vyhoď.

Dôležité je vedieť, že cesta von z tohto lineárneho modelu existuje. Je v prírode a je v nás. Predstavte si systém, v ktorom suroviny neustále kolujú, ktorý neplytvá, nie je toxický, nevytvára odpad, podporuje život a jeho rozmanitosť. Obehový model ekonomiky je miliónmi rokov osvedčený  prírodný spôsob hospodárenia, ktorý bude v najbližších desaťročiach našou stávkou na budúcnosť.

Postupne rastie globálny tlak a úsilie o jeho etablovanie, príkladom je Nový akčný plán EÚ pre obehové hospodárstvo: do roku 2030 vytvoriť silný a ucelený rámec pre produktovú politiku, vďaka ktorému sa udržateľné výrobky, služby a obchodné modely stanú normou a modely spotreby sa zmenia tak, aby v prvom rade žiadny odpad nevznikal.

Obehový model si v rámci aktuálnej výzvy môže vyskúšať každá domácnosť, stačí vymeniť bežné plastové hubky na umývanie riadu za rôzne environmentálne vhodné náhrady.

Výzva: Vymeň svoju hubku

Tip SAŽP je vymeniť klasickú hubku za lufu, je možné si ju svojpomocne dopestovať, je veľmi hygienická, dlho vydrží a nakoniec skončí v komposte, z ktorého sa dopestuje nová. Týmto spôsobom sa predíde odpadu z cca 20 klasických hubiek ročne.

Prečítajte si o lufe valcovitej, tzv. špongiovej tekvici, z internetu. Nájdite kamenný obchod vo svojom okolí a jednu si zakúpte (ak je obchod príliš ďaleko, na webe je široká ponuka).

Použite lufu pri umývaní riadu vo vašej domácnosti či v škole. Vyskúšať môžete aj ďalšie spôsoby jej využitia, prípadne iné environmentálne vhodné varianty kuchynských hubiek, špongií či handričiek.

Odfoťte svoju lufu priamo v akcii a pošlite fotku aj s krátkou správou o svojej novej skúsenosti.  

Odborným garantom septembrovej výzvy je Inštitút cirkulárnej ekonomiky (https://www.incien.sk/). Do výzvy sa každý zapája prostredníctvom registrácie na stránke https://www.ewobox.sk/sazp/zatoc-s-odpadom. Novinkou je aj možnosť zapojiť sa ako triedy, kolektívy pod jednou registráciou (vo výsledkovom formulári k danej výzve treba zadať počet zapojených). Vyhodnotenie prebieha každý mesiac na stránke www.ewobox.sk.

Zdroj: Michaela Pšenáková , Foto: SAŽP