Aktuálny stav prírodných a umelých kúpalísk počas kúpacej sezóny 2022

SPRÁVY
0 /

Blíži sa koniec letných prázdnin a dovoleniek, takže sú tu posledné augustové dni s možnosťou kúpania na prírodných či umelých kúpaliskách, pokiaľ to dovolí počasie. My vám prinášame aktuálne informácie ÚVZ SR o stave vodných plôch na Slovensku vhodných na kúpanie.

V 33. týždni regionálne úrady verejného zdravotníctva (ďalej len „RÚVZ“) naďalej vykonávali štátny zdravotný dozor (ďalej len „ŠZD“) na vybraných prevádzkovaných umelých a prírodných kúpaliskách, pričom robili aj kontrolné odbery vzoriek vody na kúpanie.

V prípade zistenia nedostatkov na kúpaliskách ukladali opatrenia na ich odstránenie. RÚVZ pokračovali aj v monitorovaní kvality vody na kúpanie na vybraných prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou a bez prevádzkovateľa.

Prírodné kúpaliská a prírodné vodné plochy

V 33. týždni bola na základe ostatných odberov vzoriek vyhovujúca kvalita vody na kúpanie na 10 prírodných kúpaliskách (ďalej len „PK“) a nasledujúcich prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou.

Hygienickým požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie nevyhoveli na základe ostatných laboratórnych výsledkov vzorky vody odobrané na odbernom mieste VN Tajch; výsledky laboratórnych analýz preukázali prekročenie medznej hodnoty (ďalej len „MH“) biologického ukazovateľa cyanobaktérie a okrem toho bola zaznamenaná aj znížená priehľadnosť a zvýšená hodnota celkového fosforu.

Prekročenie MH ukazovateľa chlorofyl-a bolo zaznamenané na Zelenej vode – Kurinec a ukazovateľov chlorofyl-a a cyanobaktérie na RO Gazarka Šaštín Stráže. Pre deti, alergikov a osoby s oslabeným imunitným systémom sa kúpanie neodporúča na Plážovom kúpalisku JAZERO v Košiciach i VN Duchonka. Taktiež, voda nie je vhodná na kúpanie ani na prírodnej vodnej ploche Štrkovisko Čaňa a VN Brezová pod Bradlom.

Na základe ostatných odberov vzoriek vôd na kúpanie na prírodných vodných plochách Kuchajda, Malé Leváre, Plavecký Štvrtok odporúčanú hodnotu nespĺňal ukazovateľ farba; voda na kúpanie v ostatných, zdravotne významných ukazovateľoch bola vyhovujúca.

Zvýšená hodnota celkového fosforu bola stanovená na lokalitách Nové Košariská a Malé Leváre. Znížená priehľadnosť bola zistená na Lipovine – Bátovce, Zelenej vode – Kurinec, VD Kráľová, Kaskády, Šintavských baniach a tiež na VN Ružín (SKI, Chaty a prítoky), na ktorej bol pozorovaný aj veľmi nízky stav vodnej hladiny. Farba a celkový fosfor patria medzi zdravotne nevýznamné ukazovatele a sú vyšetrované nad rámec povinných ukazovateľov.

Výsledky odberov vzoriek vôd, ktoré pokračovali v priebehu 33. týždňa z prírodných vodných plôch (s neorganizovanou rekreáciou): Počúvadlianske jazero, Veľké Kolpašské jazero, Veľké Richnavské jazero, Vindšachtské jazero, Dolno Hodrušské jazero, Šulianske jazero, Veľká Domaša – Valkov, Kuchajda, nie sú zatiaľ k dispozícií.

V 34. týždni sú plánované odbery na: Vajnorské jazero, Ivanka pri Dunaji, Hlboké jazero; v septembri budú odobraté vzorky aj z ďalších prírodných vodných plôch: Rusovce-Candell, Čunovo, Malé Leváre, Plavecký Štvrtok, Nové Košariská. Počas KS 2022 nebude na kúpanie využívaná VN Ružiná z dôvodu napúšťania vodnej nádrže.

Umelé kúpaliská

Povolenie na prevádzku malo na konci 33. týždňa 166 umelých kúpalísk (ďalej len „UK“) a 564 bazénov.

V rámci ŠZD napr. na bazénoch a kúpaliskách: PK Žiar nad Hronom, AQUATIC SPHERE – Šamorín, Letné kúpalisko (ďalej len „LK“) Mesta Vranov nad Topľou, Termálne kúpalisko (ďalej len „TK“) Horné Saliby, neboli zistené nedostatky.

ŠZD spojený s odberom vzoriek bol vykonaný napr. na Obecnom kúpalisku Strelníky, LK Podbrezová. Uvedené kúpaliská boli bez zistených nedostatkov.

Vzorky vody na kúpanie boli počas 33. týždňa odobraté z bazénov na kúpaliskách: Kúpalisko Miraj v Lučenci, NOVOLANDIA Lučenec – Rapovce, LK Spišská Nová Ves, Krytá plaváreň Spišská Nová Ves, LK Brezová pod Bradlom, LK Myjava, SMMM, s.r.o., LK Nemšová, Kúpalisko Zelená Žaba Trenčianske Teplice, Vodný raj Vyhne, TK Tvrdošovce, LK Stropkov, Dúha v Partizánskom, Čajka v Bojniciach, TK Chalmová, Národné centrum vodného póla Nováky, Kúpalisko Bardejovské Kúpele, a.s., LK Makovica v Nižnej Polianke, LK na Družstevnej ulici v Bardejove, ThermalPark NITRAVA v Poľnom Kesove, TK Vincov les Sládkovičovo; výsledky zatiaľ nie sú k dispozícii.

Prekročenie mikrobiologických ukazovateľov kvality vody na kúpanie bolo preukázané na základe ostatných odberov napr. v dojazdovom bazéne na TK I Štúrovo, v oddychovom bazéne B2B na TK Nesvady, vo vnútornom teplom bazéne na TK Chalmová, v Rekreačnom zariadení Margita-Ilona v Leviciach. Na kúpaliskách boli nariadené opatrenia a opakovaný odber vzoriek na kontrolu kvality bazénovej vody.

Využívané prevažne ubytovanými hosťami sú bazény: vonkajší bazén pri Vile 27 v Tajove, vonkajšie bazény pri Penzióne SCHWEINTAAL v Braväcove, nadzemný vonkajší bazén pri Hoteli BIELA MEDVEDICA a nadzemný vonkajší bazén pri Penzióne BYSTRINA v Bystrej.

Na niektorých UK nie sú v prevádzke všetky bazény, mimo prevádzky sú napr. bazény: bazén Lienka na TK Vrbov, jeden z detských bazénov na  LK MATADORKA, dopadový bazén toboganu na LK Topoľčany.

Počas KS 2022 budú prebiehať rekonštrukcie na LK Čalovec a na vodnopólovom bazéne na UK Červená hviezda v Košiciach. Prevádzkované nebudú ani LK AQUA – RELAX Lívia v Brezne – Zadných Hálnoch, Plážové kúpalisko Bojnice. Kvôli nerentabilnosti je aktuálne mimo prevádzky aj wellness centrum pri Hoteli RING v Orechovej Potôni.

Na Kúpalisku pri Kukorelliho chate v Hermanovciach nad Topľou je zakázaná prevádzka pre dlhodobé technické problémy pri úprave vody. Dlhodobo mimo prevádzky sú Kúpalisko Bretka, Veronika v Gemerskej Hôrke, Kúpalisko Vlachovo, TK Katarína v Kremnici, vonkajší bazén pri Hoteli POLIANKA v Hornej Lehote – Krpáčovo, vonkajší krytý bazén pri Penzióne ČACHOVO v Selcoch, LK Zlaté Moravce.

Aktuálne informácie o stave sledovaných prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku je možné nájsť na webovej stránke ÚVZ SR www.uvzsr.sk a na stránkach regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

Na stránke ÚVZ SR je pre verejnosť k dispozícií Dotazník výskytu ochorení súvisiacich s kvalitou vody na kúpanie v Slovenskej republike, ktorý slúži pre zber údajov o zdravotných problémoch v súvislosti s kúpaním,“

uvádza hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Ak sa chcete do prieskumu zapojiť, kliknite na nižšie uvedený odkaz: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfg9tHojR3hw_qaeBWDs6Tl95M2z8hHzbvb_-s_pE9Z-IOfLg/viewform?usp=sf_link.

Zdroj: ÚVZ SR , Foto: ilustračné