V sobotu 13. augusta 2022 sa pri príležitosti 77. výročia vypálenia obce Kalište spred 77 rokov konalo tradičné pietne podujatie Stretnutie generácií. V areáli Národnej kultúrnej pamiatky sa zišli protifašistickí bojovníci, predstavitelia NR SR, vlády a politických strán spolu s občanmi.
Národ, ktorý si nepripomína svoju históriu, nemá budúcnosť
Počas oficiálnej časti spomienkového stretnutia na Kališti to v prejave povedal predseda Národnej rady SR Boris Kollár:
„Je veľmi dôležité, aby sme si takéto udalosti pripomínali. Mnoho ľudí z mladej generácie nevie, čo sa v Kališti udialo. Keď si to nebudeme pripomínať my, tak sa o to mládež ani nebude zaujímať. A nebude si vážiť našu históriu.“
Predseda vlády Eduard Heger vo svojom prejave, počas ktorého sa medzi ľuďmi ozýval menší piskot ako vlani, pripomenul:
„Kalište je miestom nesmierneho hrdinstva v srdci Slovenska. Občania obce položili vlastný život, postavili sa zlu. V súčasnosti je túžba po mieri omnoho bytostnejšia. Práve preto, že vidíme vojnu u našich susedov na Ukrajine.“
Generálny tajomník Ministerstva obrany SR Peter Kozák povedal:
„Kalište bolo dôležitým centrom odboja, dnes je tichým pomníkom hrdinov, ktorí napriek nebezpečenstvu stáli v rozhodujúcich chvíľach na strane slobody a demokracie. Zanechali nám tak dôležitý vzor odhodlania bojovať za hodnoty.“
S prejavom na Kališti vystúpil aj predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavol Sečkár:
„Chcem vyzdvihnúť hrdinskosť slovenského národa, ktorý povstaním jasne demonštroval pred celým svetom, že nechce mať nič spoločné s hroznou ideológiou nacizmu a fašizmu. Spomínam si aj na priame svedectvo 82-ročného Alfonza Bučku, ktorému v Kališti v jeho dvanástich rokoch zastrelili nacisti oboch rodičov pri trestnej výprave.“
Riaditeľ Múzea SNP Marian Uhrin podotkol:
„Pre Múzeum SNP je veľkou výzvou najmä historický výskum udalostí na Kališti. Ani dnes presne nevieme, kto konkrétne je zodpovedný za tieto smutné udalosti z marca 1945.”
Veniec k Pamätníku na Kališti prišli položiť aj predstavitelia strany HLAS – sociálna demokracia. Poslankyňa NR SR Ľubica Laššáková uviedla:
„Aj keď dejiny zaznamenali aj v našej – slovenskej histórii, mnoho krutých kapitol, nesmieme na ne zabudnúť. Pamiatku obetí a hrdinských činov našich dedov si treba pripomínať. Aj dnes už neexistujúca obec Kalište v Nízkych Tatrách, má svoj silný príbeh odvahy aj krutosti, ktoré prináša vojna. Stáli sme na pietnych miestach, kde nacisti v marci 1945 zaživa upálili 13 nevinných obetí režimu. Režimu, ktorý dopustil, aby sa fašisti mstili na nevinných ľuďoch. Nezabúdajme! Hrôzy vojny sa už nesmú nikdy opakovať. Len s nepochopením vnímam nezmyselné vraždenie za našou východnou hranicou. Vážme si náš krehký mier a nedajme zlu preniknúť do našich životov!“
Zaujímavosťou je, že na Stretnutí generácií na Kališti sa v stánku Múzea SNP objavila nová kniha spomienok Vladimíra Strmeňa s názvom „Poviem vám…“, ktorej autorom je historik Stanislav Mičev.
Popoludní pokračoval kultúrny program a sprievodné akcie v areáli NKP Kalište.
Autor: (tom), Foto: TASR a FB