Na základe zákona NR SR z 20. októbra 1993 je 17. júl – Deň prijatia Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky pamätným dňom SR. Tohto roku si pripomíname 30. výročie tejto deklarácie, ktorá viedla k vytvoreniu samostatnej Slovenskej republiky.
Deklarácia Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti SR
Schválené Slovenskou národnou radou uznesením zo 17. júla 1992 číslo 26:
„My, demokraticky zvolená Slovenská národná rada, slávnostne vyhlasujeme, že tisícročné úsilie slovenského národa o svojbytnosť sa naplnilo. V tejto historickej chvíli deklarujeme prirodzené právo slovenského národa na sebaurčenie tak, ako to zakotvujú aj všetky medzinárodné dohody a zmluvy o práve národov na sebaurčenie.
Uznávajúc právo národov na sebaurčenie, vyhlasujeme, že aj my si chceme slobodne utvárať spôsob a formu národného a štátneho života, pričom budeme rešpektovať práva všetkých, každého občana, národov, národnostných menšín a etnických skupín, demokratické a humanistické odkazy Európy a sveta. Touto deklaráciou Slovenská národná rada vyhlasuje zvrchovanosť Slovenskej republiky ako základ suverénneho štátu slovenského národa.“
Slovenská národná rada (SNR) prijala Deklaráciu o zvrchovanosti Slovenskej republiky 17. júla 1992 v čase, keď bola SR ešte súčasťou Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) a prebiehali rozhovory českej slovenskej reprezentácie o ďalšom usporiadaní zväzkov medzi Slovákmi a Čechmi.
Podľa navrhovateľov k prijatiu deklarácie došlo potom, keď sa už nepredpokladali významnejšie. Dňa 17. júla 1992 na schôdzi SNR, ktorú viedol predseda SNR Ivan Gašparovič, za prijatie deklarácie hlasovalo 113 zo 147 prítomných poslancov, 24 bolo proti a desiati sa hlasovania zdržali.
Slovenský premiér Vladimír Mečiar a jeho český náprotivok Václav Klaus sa napokon na rokovaní v legendárnej brnianskej vile Tugendhat 26. augusta 1992 dohodli na definitívnom rozdelení Česko-Slovenska na dva samostatné štáty bez konania referenda.
V nadväznosti na prijatie Deklarácie o zvrchovanosti SR schválili poslanci 1. septembra 1992 Ústavu SR. Po nadobudnutí jej účinnosti 1. októbra 1992 sa zmenil názov Slovenská národná rada na Národná rada Slovenskej republiky. Samostatná Slovenská a Česká republika vznikli 1. januára 1993.
Tridsať rokov po …
„Je to niečo, čo sa navždy zapíše do novodobých dejín SR, pretože vtedy Slovenská národná rada odhlasovala, že Slováci chcú konečne po tých stovkách rokov žiť sami vo svojom vlastnom štáte. Treba poďakovať všetkým tým, ktorí našli vtedy odvahu a za vyhlásenie zvrchovanosti zahlasovali, pretože nie všetci v národnej rade boli za to, aby sme ako Slovenská republika vznikli a dnes prežívali toto obdobie,“
hovorí bývalý predseda vlády Peter Pellegrini, ktorý si pripomína Deň vyhlásenia Deklarácie Slovenska s občanmi na Šumiaci pod Kráľovou hoľou.
Ďalej pokračuje:
„Prežili sme porobu a útlak, že nad nami niekto vládol, ale aj za tých tisíc rokov nás to nikdy nezlomilo, udržali sme si svoj jazyk, svoje tradície a kultúru. Keď sme sa potom rozhodli, že to skúsime sami, tak sme sa veľmi priateľsky a mierumilovne rozlúčili s naším bratským českým národom. Toto rozdelenie dodnes slúži ako príklad celému svetu, že keď sa chce, tak sa dva národy vedia dohodnúť bez toho, aby museli rinčať zbrane, alebo používať akákoľvek sila. Som presvedčený, že tento dátum si treba pripomínať ako jeden z významných dní Slovenskej republiky a konať tak, aby život ľudí na Slovensku napĺňal ideály, s ktorými sme samostatnú Slovenskú republiku zakladali.“
Je symptomatické, že súčasná vláda Edurada Hegera akosi nereflektuje 30. výročie prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR. Asi má iné starosti ako sa zaoberať pamätnými udalosťami našej histórie, ktoré viedli k slovenskej štátnosti…
Autor: (tom), Foto: archív a ilustračné