Podpredseda BBSK Roman Malatinec so starostami z Podpoľania zvolali na utorok podvečer protestné zhromaždenie občanov v Detve. Pred miestnym kostolom sa zišli miestni politici, primátori, starostovia, lesníci, občania i turisti, aby verejne prejavili svoju nespokojnosť s neriešením situácie v súvislosti s premnoženými medveďmi, ktoré sú chránené, ale čoraz častejšie napádajú ľudí a ničia ich majetok.
Na Podpoľaní to medzi ľuďmi kvôli medveďom doslova vrie. Nepomohla ani nedávna návšteva ministra životného prostredia Jána Budaja, ktorý miesto racionálneho riešenia zníženia počtu medveďov ponúkol občanom reguláciu ich fotografovania v lesoch, kontrolu spôsobu ich prikrmovania lesníkmi so znížením množstva dostupnej potravy, dostatočné zabezpečenie odpadov, lepšie osvetlenie ulíc v obciach či intenzívnejšie plašenie šeliem. Minister dokonca poslal na Podpoľanie enviropolíciu, ktorá však nezistila žiadne porušovanie zákona zo strany lesníkov či občanov.
„Musím skonštatovať, že akútny problém s medveďom hnedým sa z pozície ministerstva životného prostredia nerieši. Ľudia sa po opakujúcich útokoch medveďa na človeka boja chodiť do lesov, bezpečnostná situácia je alarmujúca. Život a rozvoj na vidieku nemôže byť takto ohrozovaný a obmedzovaný. Preto sme do Detvy zvolali protestné zhromaždenie občanov, aby sme dali najavo našu nespokojnosť s postupom ministra životného prostredia a vyjadrili obavy o ľudské životy. Zároveň sme pomenovali kroky, ktoré chceme uskutočniť. Budeme postupovať spoločne a neustúpime, lebo už nemôžeme ustúpiť,“
povedal jeden z hlavných organizátorov protestného zhromaždenia v Detve Roman Malatinec.
Starosta podpolianskej obce Kriváň Imrich Paľko vyhlásil, že koordinačné združenie starostov a primátorov obcí Podpoľania chce nájsť pre súčasnú situáciu riešenie.
Prijali uznesenie, podľa ktorého budú hľadať pomoc pri riešení vyhrocujúceho sa problému s narastajúcim počtom medveďov v Európskej komisii, pretože na slovenských úradoch sa nevedia dovolať spravodlivosti. Požadujú tiež právnu analýzu slovenskej a európskej legislatívy v oblasti ochrany medveďa hnedého, ako sa majú samosprávy brániť.
Pán Ján Kuric, ktorý býva v miestnej časti obce Dúbravy v Ivinách pre TASR uviedol:
„Susedovi medveď zabil ovcu a jahňa, ďalšiemu aj capa. Včelárom kazí úle, čakám teda aj ja, kedy príde ku mne. Mám mať päť alebo sedem psov, aby mi strážili desať oviec? Opatrenia ako zvýšené osvetlenie podľa mňa nepomôžu. Medveď vidí aj bez neho. Bežne chodí do Dúbrav ku kostolu a je tam svetlo.“
Pani Emília Ostrihoňová z miestnej časti Skliarovo dodala:
„Medvede pri mojom dome zničili sliepky i zajace. Bojíme sa a pokračuje to ďalej. Okolo plota nám chodili štyri medvede, riešením je iba regulácia, žiadne opatrenia nepomôžu. V lete budú záhrady plné zeleniny a šelmy nebudú mať zábrany. Treba to zažiť, ľudia sa už boja chodiť aj na autobusové zastávky.“
Podpredseda BBSK Roman Malatinec upozornil, že situácia je neúnosná a mnohí rodičia sa boja pustiť svoje deti samé von alebo čo i len na návštevu k susedovi po zotmení:
„Keď to chceme nahlásiť, zásahový tím neberie telefón. Dokedy nás nebudú brať vážne?“
Malatinec počas protestu zdôraznil, že v podobných demonštráciách budú so starostami a primátormi Podpoľania ďalej pokračovať. Do úvahy podľa neho prichádzajú verejné protesty pod Poľanou alebo aj pred budovami Štátnej ochrany prírody SR či Ministerstva životného prostredia SR v Bratislave.
Zdroj: (tom) a TASR , Foto: Milan Alberti a ilustračné