Elektronická cigareta

Zdravie
2 /

Pokračujeme v uverejňovaní série odborných článkov Regionálneho úradu verejného zdravotníctva o fajčení a jeho vplyve na zdravie človeka k Svetovému dňu bez tabaku, ktorý pripadá na 31. mája. Témou sú tentoraz elektronické cigarety.

Rozšírená elektronická cigareta (vaporizér) bola vyvinutá a patentovaná v roku 2006 v Číne a je určená pre fajčiarov ako bezdymová náhrada klasických cigariet na podávanie nikotínu. Využívajú ju fajčiari, ktorí chcú znížiť svoje zdravotné riziká, nechcú ohrozovať okolie pasívnym fajčením alebo chcú úplne prestať fajčiť.

Pri používaní elektronickej cigarety, ktorá sa skladá z atomizéra, batérie a cartridges náplňou alebo e-liquidom s nikotínom, ktorý je vysoko návykový, nedochádza k spaľovaniu tabakových listov, ale k zahrievaniu kvapalnej náplne e-liquid tvorenej z propylénglykolu, rastlinného glycerolu a aromatických látok, ktorými sú väčšinou potravinárske arómy.

Obsah nikotínu v e-liquide si môže zvoliť fajčiar sám. Náplň sa mení na jemnú paru, ktorú fajčiar vdychuje podobne ako cigaretový dym. Pri používaní elektronickej cigarety nedochádza k produkcii splodín s obsahom škodlivých látok, ale k odparovaniu tekutej náplne.

Je potrebné upozorniť, že aj keď elektronické cigarety obsahujú menej škodlivých látok, sú spojené s potenciálnymi zdravotnými rizikami a môžu viesť k určitému typu závislosti. Podľa správy WHO z februára 2020, aerosoly väčšiny ENDS (elektronické systémy podávania nikotínu) obsahujú toxické chemikálie vrátane nikotínu a látok, ktoré môžu spôsobiť rakovinu.

Samotné ENDS sú spojené so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych ochorení a pľúcnych porúch, ako aj s nepriaznivými účinkami na vývoj plodu počas tehotenstva. Vystavenie detí a dospievajúcich nikotínu môže mať dlhodobé škodlivé účinky na vývoj mozgu. ENDS sú nepochybne škodlivé, preto by mali byť prísne regulované a uchovávané mimo dosahu detí.

V súvislosti s verejným zdravím je mimoriadne dôležité upozorniť, že vo svete v roku 2020 fajčilo elektronické cigarety viac ako 38 miliónov mladých ľudí vo veku 13 – 15 rokov, z ktorých 4 milióny bolo z Európskeho regiónu.

Pritom viac používateľov elektronických cigariet je medzi dospievajúcimi chlapcami (13,8 %) ako medzi dievčatami (11,5 %). Narastá množstvo dôkazov, že dospievajúci nefajčiari, ktorí užívajú ENDS, prinajmenšom zdvojnásobujú svoju šancu začať fajčiť cigarety neskôr v živote a stať sa pravidelnými fajčiarmi.

,,Tabakové výrobky, ale aj elektronické cigarety predstavujú pre nás mnohé zdravotné riziká, preto by sme nemali fajčiť. Ale, ak už predsa len fajčíte a chcete sa zbaviť závislosti na nikotíne, len neviete akým spôsobom, môžete sa obrátiť na odborníka, ktorý Vám pomôže stať sa opäť nefajčiarom. Na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici, Cesta k nemocnici 1, je tu pre Vás zriadená poradňa na odvykanie od fajčenia, ktorá poskytuje bezplatné poradenstvo, ako aj kurz odvykania od fajčenia. Viac informácií o tomto kurze nájdete na: https://www.vzbb.sk/sk/poradna_zdravia/fajcenie/fajcenie.php. V prípade záujmu je potrebné sa vopred objednať na t. č. 048/4367 424 alebo e-mailom na tatiana.zvalova@vzbb.sk,“

hovorí Mgr. Tatiana Zvalová z oddelenia podpory zdravia a výchovy k zdraviu RÚVZ BB.

Zdroj: Michaela Ondírová RÚVZ BB , Foto: ilustračné