Minister financií Igor Matovič podľa vlastných slov prichádza s ďalšou „atómovou bombou“ – po celoplošnom antigénovom testovaní to má byť „daňová revolúcia“. Jednou rukou rozdá daňový bonus pre pracujúcich rodičov, ale druhou zoberie z príjmov obcí a miest veľkú časť podielových daní.
Tvrdý dopad „daňovej revolúcie“ na samosprávy
Zvýšením daňového bonusu, ktorý si pracujúci rodičia odpočítavajú zo svojej daňovej povinnosti, sa automaticky zníži príjem dane z príjmu fyzických osôb pre samosprávy. Tie si ich rozdeľujú v pomere 30 percent pre vyššie územné celky a 70 percent pre obce či mestá. Samosprávam tak hrozí zníženie dostupnosti a kvality služieb pre občanov.
„V prípade BBSK by to bola suma približne 12 miliónov eur. To bude znamenať menej miest v zariadeniach sociálnych služieb, menej zrekonštruovaných úsekov ciest, nižšie investície do vzdelania a kultúry,“
uvádza hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková.
Pre mesto Banská Bystrica by bol výpadok daňových príjmov vo výške takmer 2 milióny eur. S pokračujúcim nárastom cien energií a materiálov by to bola neudržateľná ekonomická situácia, čo by pocítili v prvom rade občania na kvalite a dostupnosti komunálnych služieb, vrátanie zvýšenia poplatkov.
Už teraz majú kvôli enormnému zdražovaniu výrazné ekonomické problémy mnohé samosprávy, nehovoriac o zvyšovaní nákladov na život samotných obyvateľov.
Najhoršie na tom sú naši seniori, ktorí žijú z jediného príjmu, ale vláda sa zatiaľ nechystá zvyšovať dôchodky aspoň o úroveň inflácie, ktorá prechádza už do dvojciferných čísel.
Odnesú si to rozpočty obcí, miest a samosprávnych krajov
Minister financií Igor Matovič tak opäť stavia na barikády starostov a primátorov, na pleciach ktorých stálo spomínané celoplošné testovanie obyvateľov a teraz im hádže na krk zníženie daňových príjmov do obecných a mestských rozpočtov. Napokon boli to opäť samosprávy, ktoré pomáhali štátu zvládnuť aj nápor utečencov z Ukrajiny…
„Nemáme ďaleko od toho, aby lístok na mestskú hromadnú dopravu bol drahší ako jazda taxíkom. Matovičova daňovo-odvodová reforma zoberie samosprávam okolo 200 miliónov eur. Ďalšie peniaze im zoberie daňový bonus. Sme v situácii, keď štát musí mestám a obciam pomáhať, a nie im ešte ubližovať tým, že im zoberie časť peňazí cez zvýšenie daňového bonusu. Akoby štát nechápal, že aj samosprávy poskytujú pre ľudí verejné služby. Tým, že sa starostom a primátorom nepomáha, vytvára to tlak na obmedzovanie týchto služieb,“
hovorí Michal Kaliňák, ústredný kancelár zo Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).
Proti znižovaniu daňových príjmov samospráv je aj Únia miest Slovenska (ÚMS), pre ktorú je absolútne neprijateľné, aby sa daňový bonus riešil na náklady samosprávy. V tom prípade by tieto mali žiadať od štátu kompenzácie.
„V prípade, že by štát navrhované riešenie naozaj urobil, obyvatelia miest to pocítia na ďalších obmedzeniach. A možno dôjde aj na služby najzraniteľnejším skupinám,“
upozorňuje hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.
Kto a kedy bude riešiť skutočné problémy obyvateľov Slovenska?
Matovič chce minúť na pomoc rodinám cca 1,2 miliardy eur vo forme nárastu prídavkov na deti (200 miliónov eur), zvýšením daňového bonusu (500 miliónov eur) či službami deťom na rozvoj ich talentu (ďalších 500 miliónov eur).
Ministerstvo financií priznalo, že časť daňovej revolúcie zaplatia samosprávy nižším výberom podielových daní, ktoré v minulom roku narástli zhruba o štyri percentá a tento trend by mal pokračovať aj tento rok. Znížením daňových príjmov samospráv v prospech zvýšenia daňového bonusu sa tento rast podľa ministerstva financií len utlmí.
„Dane všetkých zamestnancov a živnostníkov končia v samosprávach ako ich unikátny príjem. A rastú im tak extrémne, že za posledných desať rokov to bolo vyše 100 percent, hoci ľuďom narástli platy len o 57 percent. Je to disproporcia, lebo dane ľudí rastú rýchlejšie ako ich mzdy,“
argumentuje Igor Matovič.
Nevedno, či aj jeho druhá „atómová bomba“ nevybuchne skôr, ako jej osnovateľ plánuje, pretože napätie medzi ľuďmi z neriešenia ich zhoršujúcej sa sociálno – ekonomickej situácie neustále narastá spolu s nedôverou voči súčasnej vláde.
Vládne opatrenia budia skôr dojem sociálneho inžinierstva ako serióznej pomoci ľuďom. Akoby sa ironicky vracalo známe heslo zo socializmu: „Na konci nášho snaženia je človek.“ Pre túto vládu to platí doslova…
Autor: (tom), Foto: ilustračné