Blíži sa Deň Zeme, v Banskej Bystrici sa bude 22. apríla upratovať a čistiť

SPRÁVY
0 /

Deň Zeme, ktorý si od roku 1970 každoročne pripomíname 22. apríla, vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Hlavným cieľom kampane je zvýšiť energetickú účinnosť, potrebu recyklovať odpad a hľadať obnoviteľné zdroje.

Deň Zeme v Banskej Bystrici

Preto samospráva pri tejto príležitosti organizuje v spolupráci so zmluvnou spoločnosťou Marius Pederson a. s., zabezpečujúcou nakladanie s komunálnym odpadom, akciu zameranú na čistenie a skrášlenie vybranej časti mesta. Pôjde o okolie Tajovského potoka, športovísk ako aj cyklotrasy na Štiavničkách.

Podujatie sa uskutoční už tento piatok 22. apríla 2022 so začiatkom o 9:00 hod. pri medokýši, ktorého sa zúčastnia zamestnanci spolupracujúcich inštitúcií. Zapojiť sa môžu aj všetci Banskobystričania a Banskobystričanky, ktorým záleží na okolí, v ktorom žijú. Aj takýmto spôsobom môžu svoju pozornosť upriamiť na našu planétu, prírodu i životné prostredie.

Všetci sú srdečne vítaní. A to nie len počas Dňa Zeme, ale aj v ktorýkoľvek iný deň, kedy sa rozhodnú upratať si svoje okolité prostredie. V prípade potreby bude mesto súčinné a dodá vrecia, prípadne zabezpečí vývoz komunálneho odpadu. Kontaktovať je možné zamestnancov MsÚ v Banskej Bystrici na e-mailovej adrese separovanyzber@banskabystrica.sk.

Po dvojročnej prestávke sa priamo v Deň Zeme, 22. apríla, stretnú zamestnanci Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) a Štátnej ochrany prírody SR aby spoločne upratali okolie svojich susediacich sídel v Banskej Bystrici. V rámci jarnej brigády s názvom „Pozdrav Zemi“ vyčistia a upravia interiér budov aj exteriér spoločného areálu na Tajovského ulici.

Svetový deň Zeme

Tento medzinárodný sviatok je ovplyvnený pôvodnými dňami Zeme, ktoré sa konali pri oslavách príchodu jari. V modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na dopady ničenia životného prostredia a prebiehajúcu diskusiu o možných riešeniach problémov našej planéty.

História vyhlásenia Svetového dňa Zeme siaha do roku 1969, keď predovšetkým John McConell začal volať po vzniku medzinárodného Dňa Zeme a v rámci týchto snáh vytvoril i vlajku Dňa Zeme.

Prvý Deň Zeme bol v San Franciscu. Táto oslava bola pravdepodobne myslená nielen ako ekologicky zameraný sviatok, ale aj ako ľavicovo orientovaný happening bojovníkov proti vojne vo Vietname. Kampaň spojená s týmto sviatkom si kládla za cieľ preniesť otázku ekológie do politických kruhov. Táto akcia mala veľký ohlas medzi študentmi.

V deň 22. apríla 1970 ekológovia v USA, ovplyvnení snímkami z kozmu, dokumentujúcimi krehkosť a zraniteľnosť Zeme, vyzvali k spoločnému celosvetovému úsiliu na ochranu Zeme. Iniciátorom bol environmentálny aktivista Gaylord Nelson.

Z jeho podnetu sa v USA uskutočnili podujatia podporujúce environmentálne hnutie. Neskôr sa táto iniciatíva rozšírila po celom svete, pripája sa k nej stále viac ľudí a Deň zeme nadobudol celosvetový rozmer. Jeho cieľom je pripomenúť si našu závislosť na cenných daroch Zeme.

Zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné. Preto je potrebné venovať sa otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť poklady Zeme pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na našej planéte.

Zdroj: Dominika Adamovičová a (tom) , Foto: ilustračné