Kraj chce zmeniť zákony umožňujúce ukrajinským zdravotníkom pracovať v regiónoch

SPRÁVY
3 /

Podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter spolu s krajským lekárom Jozefom Botkom na pondelkovom tlačovom brífingu vyzvali k nevyhnutným zmenám v legislatíve, ktoré umožnia zamestnávanie ukrajinských zdravotníkov aj v ambulanciách či zariadeniach sociálnych služieb a nielen v nemocniciach, ako je tomu aktuálne. Výzvu na zmenu rozšírili aj na farmaceutov.

Zmena legislatívy a pomoc utečencom

Kraj sa obrátil na obyvateľov z Banskej Bystrice a blízkeho okolia, aby sa prihlásili ako dobrovoľníci pre zabezpečenie nepretržitej prevádzky núdzového krátkodobého ubytovania pre utečencov z Ukrajiny v priestoroch telocvične Gymnázia A. Sládkoviča v Banskej Bystrici.

Zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja tu na pondelkovom tlačovom brífingu upozornili na nevyhnutné zmeny v legislatíve, ktoré by umožnili zamestnávanie kvalifikovaných ľudí – najmä lekárok, lekárov, zdravotných sestier, zdravotníckych asistentov či farmaceutov a farmaceutiek aj v regiónoch.

Podľa aktuálne platnej legislatívy sa lekári a sestry môžu zamestnať len v nemocniciach, na odbornú stáž farmaceutov zákon nemyslí vôbec. To im prakticky neumožňuje získať zamestnanie v regiónoch mimo veľkých miest, kde sa nemocnice nenachádzajú.

„Dnes je situácia taká, že utečenci z Ukrajiny môžu v pozíciách, na ktoré nie je potrebná odborná kvalifikácia, začať na Slovensku pracovať prakticky okamžite, po získaní štatútu dočasného útočiska. Väčší problém so zamestnaním však paradoxne majú ľudia kvalifikovaní, najmä zdravotníci či farmaceuti. Pritom prakticky vo všetkých okresoch nášho kraja, ale dá sa povedať že v podstate na celom Slovensku, chýbajú ambulantní lekári pre deti, pre dospelých či zubári. Chýbajú zdravotné sestry v zariadeniach sociálnych služieb a problém je obsadiť aj miesta farmaceutov v lekárňach,“

uviedol podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Ondrej Lunter

Ondrej Lunter

Na časť týchto problémov už reflektuje nový Lex Ukrajina, ktorý je aktuálne v procese schvaľovania, stále je tu však množstvo nezodpovedaných otázok a problémov, ktoré treba vyriešiť.

Banskobystrický samosprávny kraj preto žiada:

V Zákone 578/2004 o poskytovateľoch

– rozšíriť inštitút dočasnej odbornej stáže aj na ambulancie (samozrejme pod vedením odborného zástupcu) – ide najmä o zubných lekárov a pediatrov, ktorí by tak mohli nájsť prácu aj v našich regiónoch

– pre zdravotné sestry by sa mala rozšíriť stáž aj na domovy sociálnych služieb

– poskytovateľ, ktorý zamestnáva takýchto zamestnancov ich nahlási na VUC nie na MZ SR

– skúšku z ovládania štátneho jazyka organizuje MZ SR 2x ročne, čo je málo – je potrebné skúšky robiť častejšie a zaviesť presnú definíciu ovládania štátneho jazyka a počtu absolvovaných hodín.

V zákone 362/2011 o lieku

– pre farmaceutov doplniť tak isto možnosť odbornej stáže v lekárňach ako aj pre lekárov a sestry v ambulanciách a ZSS.

Ďalej upraviť zákon 422/2015 o uznávaní dokladov o vzdelaní a uznávaní odborných kvalifikácií, o zmene a doplnení niektorých zákonov

– skrátiť lehoty na uznanie dokladu z 60 dní na 30 dní

– pre zjednodušenie vytvoriť zoznam vzdelávacích inštitúcií z Ukrajiny, z ktorých sa budú doklady uznávať automaticky

– nevyžadovať úradne preložený doklad (diplom) z ukrajinčiny o dosiahnutom vzdelaní (nie je na Slovensku dostatok súdnych prekladateľov z ukrajinského jazyka).

Podpredseda BBSK

Podpredseda BBSK

„Na ministerstvo zdravotníctva sa obraciame listom, v ktorom všetky nevyhnutné zmeny zhŕňame a pomenúvame. Okrem uznávania diplomov je tu aj otázka ovládania štátneho jazyka, pričom ministerstvo zdravotníctva dnes organizuje takéto skúšky len dvakrát ročne. To je veľmi málo – my ako kraj sme pripravení poskytnúť pri zabezpečení jazykovej prípravy zdravotníkov plnú súčinnosť, potrebné však je, aby mohli ísť na skúšku častejšie,“

povedal Lunter.

„Viac ako dekádu sa ambulantná starostlivosť v Slovenskej republike rozpadá, lebo nemá žiadny systémový koncept udržateľnosti a obnovy doktorov. Na to ako BBSK upozorňujeme už dlhodobo – lekári starnú, počet ambulancií klesá a zaťaženosť existujúcich lekárov stúpa. Moja skúsenosť s ukrajinskými zdravotníkmi je veľmi dobrá, univerzity, z ktorých prichádzajú, sú veľmi kvalitné a na vysokej úrovni. Vojna na Ukrajine je hrozná agresia, ale ak dokážeme ľuďom, ktorí k nám chodia dať prácu a dostať ich do nášho systému, bude to obojstranne výhodné,“

doplnil krajský lekár BBSK Jozef Botka.

Jozef Botka

Jozef Botka

Navyše pre pacientov v regiónoch, medzi ktorých pribúdajú aj tisícky ľudí z Ukrajiny, je kľúčové, aby tu aj oni našli adekvátnu zdravotnú a liekovú starostlivosť, ideálne vo svojom rodnom jazyku.

„Pre prekonanie jazykovej bariéry sme od dnes ako kraj spustili 24-hodinovú neverejnú tlmočnícku linku, určenú pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a lekárne, na ktorú môžu zavolať, keď budú mať problém dohovoriť sa s pacientom,“

uzavrel podpredseda BBSK Lunter.

Slovenskí zdravotníci chcú viac peňazí do rezortu, starostlivosť o deti utečencov z Ukrajiny

Treba pripomenúť, že slovenskí zdravotníci s odborármi aktuálne bojujú za zvýšenie financovania nášho zdravotníctva. Nemocnice už tri mesiace rokujú s poisťovňami o navýšení financií na tento rok. Všetky tri zdravotné poisťovne môžu uhrádzať platby len do výšky rozpočtu, ktorý však nepokrýva ani potreby zamestnancov nemocníc.

Analytici aj s opozíciou upozorňujú, že ak sa do konca marca nemocnice a poisťovne nedohodnú, dostanú ľudia len urgentnú starostlivosť. Zdravotníci, ktorých štát tak vyzdvihoval v boji s covidom, to kritizujú, pretože sa ráta len so základnou valorizáciou ich platov.

Ešte koncom minulého roka sa znížili  platby za poistencov štátu o 230 miliónov eur. Minister financií Igor Matovič ich podľa vlastných slov uvoľní až vtedy, keď bude vidieť šetrenie nákladov v rezorte ministra zdravotníctva Vladímíra Lengvarského.  Pritom v slovenskom zdravotníctve chýbajú odborní lekári a sestry, ktorých však musí niekto zaplatiť. To sa týka aj Ukrajincov…

Samosprávy sa starajú aj o vzdelanie detí ukrajinských utečencov. V stredu 23. marca 2022 sa od 13:00 do 14:30 hod. uskutoční v historickej Radnici na Námestí SNP v Banskej Bystrici informačné stretnutie s utečencami.  o informačné stretnutie, ktorého cieľom je 

Jeho cieľom bude poskytnúť všetky dôležité informácie týkajúce sa zápisu ukrajinských detí a žiakov do materských či základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Banská Bystrica. Zároveň sa budú prezentovať možnosti pokračovania v štúdiu na školách v Ukrajine online formou, prostredníctvom dostupných aplikácií a programov.

Zdroj: Lenka Štepáneková  a (tom)  , Foto: BBSK a ilustračné