Systém protivzdušnej obrany Patriot prichádza na Sliač, darujeme S-300 Ukrajine?

SPRÁVY
63 /

Na leteckú základňu Sliač  prichádzajú zahraniční vojaci, ktorí  zabezpečia rozmiestnenie systému protivzdušnej obrany Patriot z Holandska a Nemecka.  Patrioty majú byť na Slovensku po dobu maximálne šiestich mesiacov, aby posilnili obranu vzdušného priestoru východného krídla NATO v blízkosti hraníc s Ukrajinou, kde prebieha vojenský konflikt s Ruskom.

Systém Patriot bude na Sliači

Systém Patriot slúži na ochranu pred taktickými balistickými strelami, raketami s plochou dráhou letu i lietadlami. Jeho súčasťou sú výkonné radary s dosahom až 160 kilometrov.

Ďalšie priestory nasadenia sú aktuálne konzultované s odborníkmi na spôsobilosti systému Patriot tak, aby ochranný dáždnik pokrýval čo najväčšie územie SR, vrátane nami stanovených prioritných cieľov na ochranu. V budúcnosti chceme nahradiť S-300 iným systémom, ktorý by bol plne kompatibilný s našimi spojencami a zaistil by vyššiu obranyschopnosť Slovenskej republiky,“

povedal  minister Jaroslav Naď s tým, že proces rozmiestňovania zapožičaných Patriotov bude pokračovať aj v ďalších dňoch.

Patriot

Patriot

Slovensko má jednu batériu protivzdušného systému S-300 PMU ešte od rozdelenia Československa. Umiestnená je v Nitre. V roku 2015 bola snaha modernizovať systém S-300, no ruské firmy s potrebnou licenciou boli už vtedy na sankčnom zozname Európskej únie, takže k vylepšeniu nedošlo. Napriek tomu je tento systém stále funkčný.

Minister obrany SR uviedol, že systém Patriot nie je náhradou za sovietsky systém S-300, ktorý vlastní Slovenská republika. Počas nedávnej návštevy amerického ministra obrany Lloyda Austina na Slovensku zároveň Naď potvrdil ochotu darovať raketový obranný systém S-300 Ukrajine, pokiaľ budeme mať zaň adekvátnu náhradu. Kým ešte pred krátkym časom slovenský minister obrany nepripúšťal žiadnu diskusiu o darovaní s-300 Ukrajine, čo mal byť len výmysel opozície, dnes o tom vážne hovorí s americkým ministrom obrany aj s náhradou Patriotmi.

To isté platí aj o troch ruský MIG-och, ktoré v súčasnosti zabezpečujú obranu vzdušného priestoru nad Slovenskom. Tie budú nahradené 14 kusmi bojových stíhačiek F-16, ktoré nám podľa posledných informácií dodá americká strana až v roku 2024, preto ich prípadné darovanie Ukrajine v tejto situácii zatiaľ neprichádza do úvahy.

S-300

S-300

Slovenskí vládni politici síce tvrdia, že Slovensku bezprostredný konflikt s Ruskom v súčasnosti nehrozí. Napriek tomu je však potrebné, aby bola posilnená obrana našej východnej hranice s Ukrajinou, aj za cenu vojenskej pomoci ukrajinskej strane, čo môže predstavovať určité riziko zatiahnutia našej krajiny do vojnového konfliktu.

V súvislosti s úvahami o presune systémov protivzdušnej obrany sovietskej výroby S-300 na Ukrajinu ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov varoval cudzie štáty slovami, že Rusko zničí akýkoľvek vojenský náklad vstupujúci do oblasti aktuálneho vojnového konfliktu. Podľa Lavrova sa tieto systémy nachádzajú na určitých územiach v súlade s medzivládnymi dohodami, ktoré zakazujú ich poskytovanie tretím krajinám.

Letisko Sliač

Letisko Sliač

Preto napríklad Grécko okrem systému S-300 nedodá Ukrajine ani ďalšie protiletecké systémy ruskej a sovietskej výroby, ktoré vlastní, pretože by to oslabilo grécku protivzdušnú obranu. Maďarsko a Srbsko okrem humanitárnej pomoci odmietli poskytovanie zbraní resp. ich presun cez svoje územie na Ukrajinu.

Treba tiež brať do úvahy používanie najnovších ruských hypersonických zbraní Kinžal,  ktoré dokážu vyvinúť vyššiu rýchlosť ako 6 tisíc kilometrov za hodinu a podľa vojenských expertov sa proti nim zatiaľ nedá účinne brániť. V minulých dňoch hypersonická strela Kinžal zničila podzemný sklad ukrajinských rakiet a munície v Ivano-frankivskej oblasti, ďalšia  zasiahla ukrajinský sklad paliva neďaleko čiernomorského prístavu Mykolajiv.

Hypersonická strela Kinžal

Hypersonická strela Kinžal

Obyvateľov v blízkosti leteckej základne Sliač zaujímajú vojenské riziká umiestnenia zbraňových systémov

Viacerí obyvatelia Sliača bývajúci v okolí vojenského letiska, ktoré sa teraz rekonštruuje, si všimli pohyb vojakov NATO v tejto oblasti a pýtajú sa, čo to znamená a či to nebude predstavovať pre ich život určité vojenské riziká. To zaujíma aj mnohých Bystričanov, keďže Sliač je blízko krajského mesta. Niektorí občania si kladú otázku, či sa nemôžeme stať jedným z vojenských terčov.

Tieto otázky padali aj začiatkom roka po schválení obrannej zmluvy s USA a predpokladanom využívaní leteckej základne a nášho vzdušného priestoru americkou armádou, čo sa nestretlo s pochopením väčšiny obyvateľov Slovenska.

Zľava Lloyd Austin a Jaroslav Naď

Zľava Lloyd Austin a Jaroslav Naď

Primátori so starostami miest  a obcí nachádzajúcich sa v tomto priestore opakovane žiadali ministra obrany Jaroslava Naďa, aby im poskytol vyčerpávajúce informácie o možných dôsledkoch plnenia zmluvy s USA na životné podmienky miestnych obyvateľov.

Keďže o rozmiestňovaní Patriotov na Sliači sa ľudia z bezprostredného okolia leteckej základne dozvedajú od piatku len z médií, bolo by vhodné, aby nimi volení zástupcovia v samosprávach dostali od ministerstva obrany všetky potrebné informácie dotýkajúce sa bezpečnosti ich bývania v tomto priestore počas pokračujúcej vojny na Ukrajine. Občania majú právo vedieť, čo ich čaká po vládnych rozhodnutiach zasahujúcich do ich každodenného života…

Jaroslav Naď v Banskej Bystrici s predstaviteľmi samospráv o letisku Sliač

Jaroslav Naď v Banskej Bystrici s predstaviteľmi samospráv o letisku Sliač

Autor: (tom), Foto: ilustračné