Tohtoročná astronomická jar sa podľa astronomických výpočtov začína v nedeľu 20. marca 2022 o 16:33 hod. hod. stredoeurópskeho času (SEČ). Je to zároveň deň jarnej rovnodennosti.
Začiatok astronomickej jari
Viacerí z nás máme zafixované, že astronomická jar prichádza 21. marca. Už dávno to tak nie je. Tento deň bol v poslednom čase prvým jarným už len v priestupných rokoch. V roku 2018 jar začala 20. marca. Od roku 2048 sa bude objavovať aj dátum 19. marca.
Ide o astronomický jav jarnej rovnodennosti (okolo 20. marca na severnej pologuli a 23. septembra na južnej pologuli), končí letným slnovratom (okolo 21. júna na severnej pologuli a 21. decembra na južnej pologuli).
V meteorológii sa jar podľa konvencie počíta ako celé mesiace marec, apríl a máj na severnej pologuli a september, október a november na južnej pologuli. Slnko po 20. marci vstupuje do znamenia Barana.
Zem obieha okolo Slnka po eliptickej dráhe a vďaka sklonu zemskej osi (približne 23,5°) voči rovine obehu Zeme okolo Slnka dochádza k striedaniu ročných období podľa toho, ktorou stranou je zemeguľa naklonená k Slnku.
Jarná a jesenná rovnodennosť znamená, že jeden z dvoch dní za rok, počas ktorých sú svetlá časť dňa aj noc rovnako dlhé, teda trvajú 12 hodín. Obehnutie Zeme okolo Slnka trvá 365,25 dňa, preto sa astronomické začiatky ročných období z roka na rok posúvajú približne o štvrtinu dňa.
„Aby sme o niekoľko storočí neoslavovali Vianoce počas horúceho leta, zaviedli sa prestupné roky, v ktorých sa vzniknutý rozdiel v dátume vyrovnáva,”
vysvetľuje Zuzana Kaňuchová z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied.
Pohyblivá rovnodennosť
O jarnej rovnodennosti sa dá konštatovať ešte jedna zaujímavosť: deň, v ktorom nastáva jarná rovnodennosť, nie je v každom roku rovnaký. Do roku 2011 začínala astronomická jar 21. marca, tento rok pripadá jej začiatok na 20. marec a na 19. marec si počkáme až do roku 2048. Prečo je to tak?
Jeden obeh Zeme okolo Slnka trvá 365,25 dňa – preto sa astronomické začiatky ročných období z roka na rok posúvajú približne o štvrtinu dňa. Na návrat termínu jarnej rovnodennosti na 21. marec si budeme musieť počkať až do roku 2102.
Koniec zimy nám ohlasujú aj súhvezdia na nočnej oblohe. S príchodom jari zapadajú zimné súhvezdia čoraz skôr a postupne ich vystriedajú súhvezdia jarnej oblohy. Orión a hviezda Sírius tak pomaly klesajú na západe, zatiaľ čo na východe vychádza hviezda Spika v súhvezdí Panna a ďalej na východe jasná hviezda Arktúr. Na juhu zbadáme Leva a Blížence.
Sviatky jari
Podobne ako deň zimného slnovratu patril aj príchod jari k najväčším sviatkom ľudstva v predkresťanskej ére. Na Slovensku sa najkrajšie ročné obdobie vítalo vynášaním Moreny, slamenej figuríny odetej do ženských šiat.
Morena symbolizovala slovanskú bohyňu zimy a smrti. Figurínu nosili ľudia po dedine a nakoniec ju hodili do potoka alebo spálili. Verili, že takto odoženú od seba choroby a smrť. Tento zvyk si možno vykladať rôzne.
Zdroj: (dem), Foto: ilustračné