Poslanci Národnej rady posunuli do druhého čítania zákon, ktorý mení sídla a obvody okresných súdov, no druhý zákon reformy súdnictva, ktorý sa týka krajských súdov, neprešiel o jeden hlas. Sídla krajských súdov sa teda meniť nebudú, ďalší návrh v tejto veci môže prísť do parlamentu najskôr o pol roka.
Je to dobrá správa pre Banskú Bystricu. Naše mesto malo podľa neustále sa meniacich návrhov súdnej mapy z dielne ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej najskôr prísť o sídlo krajského súdu (malo sa stať z neho iba pracovisko KS v Žiline).
Hoci ministerka po nesúhlase predstaviteľov dotknutých samospráv v krajoch, sudcov a súdnych úradníkov, ale aj poslancov z opozície a časti koalície, chcela na poslednú chvíľu zachrániť situáciu ponechaním štyroch sídiel krajských súdov v Trnave, Prešove a Žiline (vrátane Banskej Bystrice na základe pozmeňujúceho návrhu v druhom čítaní), jej návrh napokon v parlamente neprešiel.
Proti zmene sídiel krajských súdov hlasovali poslanci Sme rodina a opozícia. Na presadenie tejto časti súdnej reformy chýbal jeden hlas. Pri hlasovaní sa zdržali aj koaličné poslankyne Za ľudí Alexandra Pivková, Miriam Šuteková a György Gyimesi (OĽaNO). V koaličnom tábore kvôli tomu vznikla roztržka, keď poslanci SaS zaútočili na predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina).
Podľa slov ministerky Kolíkovej sa bude snažiť dostať neschválené zákony opäť do hry ešte skôr ako po zákonných šiestich mesiacoch priradením k iným zákonom, o ktorých bude parlament rokovať. Termín je do apríla, ibaže najskôr musí dôjsť k dohode v rámci koalície, čo je nateraz nemožné.
Podpredseda NR SR Juraj Blanár po tomto hlasovaní odporučil ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej, aby podala demisiu. Neschválením časti jej reformy jej totiž podľa neho vyslovila vlastná koalícia nedôveru:
„Skončiť by mala celá vláda. ‚Hra sa skončila. Povedzte to priamo a odíďte do prezidentského paláca podať prezidentke abdikáciu.“
Zo 141 prítomných poslancov NR SR hlasovala za zmenu sídiel krajských súdov iba 70. Znamená to, že Kolíkovej návrh neprešiel už v prvom čítaní a teda nebude sa v jeho ďalšom prerokovaní pokračovať.
Aby toho nebolo málo, Kolíkovej následne neprešiel ani návrh na zriadenie mestských súdov v Bratislave a Košiciach. Zo 141 poslancov hlasovalo za v oboch prípadoch len 67. Proti ich zriadeniu hlasovala opozícia so Sme rodina. Zdržali aj poslanci Za ľudí Juraj Šeliga, Jana Žitňanská, Alexandra Pivková a Miriam Šuteková, rovnako aj poslanec György Gyimesi z OĽaNO.
Spolu so zmenou počtu a sídiel krajských súdov išlo o kľúčové časti reformy súdnictva spojené s novou súdnou mapou. Do druhého čítania ide zo štyroch návrhov ministerky spravodlivosti v rámci súdnej mapy len jeden z nich, týkajúci sa nových sídel a obvodov okresných súdov a predpokladá zrušenie okresných súdov v Partizánskom, Skalici, Bánovciach nad Bebravou a Kežmarku.
Na reformu súdnictva sa viažu peniaze z Plánu obnovy (približne 500 miliónov eur), ktorých čerpanie je v tejto chvíli ohrozené, keďže neprešli dve časti navrhovanej reformy súdnictva, ktoré sa nachádzajú medzi míľnikmi celej reformy.
Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko, ktorý sa opakovane obracal na poslancov NR SR, aby zostal zachovaný Krajský súd v Banskej Bystrici, reagoval na štvrtkové hlasovanie v parlamente slovami:
„Chcem sa poďakovať poslancom NR SR, ktorí počúvali naše argumenty a návrh nepodporili. Rovnako sa chcem poďakovať predsedovi Banskobystrického samosprávneho kraja, primátorom okolitých miest, poslancom mestského zastupiteľstva, ale najmä zamestnancom súdu, s ktorými sme dali dostatočne jasne najavo, že s takýmto krokom zásadne nesúhlasíme.“
Podľa banskobystrického primátora je to dôkaz, že ak v regiónoch potiahneme za spoločný povraz, môžeme byť úspešní aj v zdanlivo prehratom boji.
Autor: (tom), Foto: ilustračné