Z uznesenia generálnej prokuratúry s prepismi legálnych odposluchov v súvislosti s obvinením štyroch „elitných“ vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a bývalého dočasného šéfa Úradu inšpekčnej služby vyplývajú závažné skutočnosti svedčiace o zneužívaní právomoci verejného činiteľa a marení spravodlivosti.
„Elitní“ vyšetrovatelia NAKA ako Lexa s Hudekom
Prečítajte si stostranové anonymizované uznesenie generálnej prokuratúry, ktoré obsahuje aj prepisy z legálneho odpočúvania štyroch vyšetrovateľov NAKA uznesenie GP – vyšetrovatelia NAKA.pdf. Je neuveriteľné, akým manipulatívnym spôsobom sa obvinení „elitní“ vyšetrovatelia dohovárali na spoločnom postupe proti vyšetrovateľke Úradu inšpekčnej služby Diany Santusovej.
Po dočítaní tohto textu vás možno napadne, že niečo podobné tu už bolo. Máte pravdu. V roku 1996, za vlády Vladimíra Mečiara po únose syna vtedajšieho prezidenta SR Michala Kováča do Rakúska, sa odohral pamätný telefonický rozhovor medzi vtedajším ministrom vnútra Ľudovítom Hudekom a riaditeľom SIS Ivanom Lexom o tom, ako sa zbaviť nepohodlného vyšetrovateľa „kopnutím do gúľ“. Po zverejnení tejto nahrávky došlo na Slovensku k mediálnemu „zemetraseniu“.
Uznesenie generálnej prokuratúry so šokujúcimi odposluchmi vyšetrovateľov NAKA
Teraz sa „elitní“ vyšetrovatelia NAKA dohovárali na tom, ako zlikvidovať svoju kolegyňu z Úradu inšpekčnej služby, ktorej chceli zapáliť auto kanistrom benzínu, potom ju „nakopať do p..e a odj..bať do väzby“.
Keď o týchto skutočnostiach v piatok informovali novinárov na tlačovke Robert Fico a Robert Kaliňák zo Smeru, mienkotvorné médiá (v prvom rade Sme, Denník N a Aktuality.sk) až na pár výnimiek (napr. Pravda a alternatívne médiá) zostali ticho. Akoby týchto „strážcov demokracie“ nezaujímal škandalózny obsah legálnych odposluchov vyšetrovateľov NAKA. Prečo asi? Lebo to nie je proti Smeru a najnovšie aj Hlasu, ktorý sa spoločne postavili proti obrannej zmluve s USA a spustia petíciu k vyvolaniu referenda?
Predseda Smeru Robert Fico tvrdí:
„SIS už v marci 2021 poslala príslušným inšpekčným orgánom v rámci ministerstva vnútra prvé poznatky o tom, ako vyšetrovatelia NAKA a vybraní prokurátori ÚŠP manipulujú trestné konania, ako nahovárajú a korumpujú udavačov a ako si vymýšľajú dôkazy.“
Úrad inšpekčnej služby musel začať konať. Vytvoril sa tím pod názvom „Oblúk“ pod vedením vyšetrovateľky Diany Santusovej, ktorý sa rozhodol konať v súlade so zákonom. Došlo to až tak ďaleko, že Okresný súd Bratislava III odsúhlasil legálne odpočúvacie niektorých vyšetrovateľov NAKA, ktoré prebiehalo niekoľko mesiacov.
Vnútri polície došlo ku konfliktu, ktorý vyústil do nezákonného konania štvorice „elitných“ vyšetrovateľov v spolupráci s vtedajším dočasným riaditeľom ÚIS Petrom Scholzom. Bývalý minister vnútra Róbert Kaliňák hovorí o tom, že títo ľudia majú na svedomí aj smrť generála Milana Lučanského.
Je zrejmé, že spomínané nezákonnosti najhrubšieho zrna sa v polícii nemohli diať bez vedomia nadriadených, inak by si „elitní“ vyšetrovatelia neboli tak bohorovne istí, že môžu všetko. Na svete je škandál, ktorého dôsledky môžu byť pre dôveru ľudí v právny štát zničujúce.
Tu je video z tlačovky Smeru, ktoré sa oplatí pozrieť od začiatku až do konca. Dôkazy pochádzajú z legálneho odpočúvania SIS a zverejneného uznesenia generálnej prokuratúry, teda žiadne JPP.
Odvolávanie Mikulca v parlamente
Nečudo, že Smer bude žiadať odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca, ktorý podľa odposluchov o postupe štyroch vyšetrovateľov „NAKA“ mal vedieť. Vysvetľovať súvislosti tohto škandálu v policajnom zbore by mal aj policajný prezident Štefan Hamran, ktorý miesto trestu spomínaných vyšetrovateľov NAKA povýšil (jeho predchodca Peter Kovařík čelí obvineniu zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a zo zločinu marenia spravodlivosti), či špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ktorý je teraz ticho. Chúlostivou záležitosťou sa javí aj predchádzajúca podpora obvinených „elitných“ vyšetrovateľov zo strany prezidentky Zuzany Čaputovej.
Vyvstáva otázka, že ak si takto dovolili „elitní“ policajti manipulovať vyšetrovanie svojej kolegyne, tak to mohli pokojne robiť aj pri vyšetrovaní mediálne známych káuz s nominantmi bývalej vlády na čele so Smerom.
Do toho zapadá aj škandalózna väzby bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského blízkeho Sme rodina, ktorého prepustili až po zásahu generálnej prokuratúry na základe paragrafu 363 Trestného poriadku. Za to sa dostal do nemilosti vládnej koalície generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Odvolávanie Mikulca v NR SR podporí aj strana Hlas. Jej predseda Peter Pellegrini povedal:
„Tento človek už dávno nemal sedieť na svojej stoličke. Koalícii nejde o nič iné ako o politickú pomstu voči opozícii, politiku chaosu nahrádzajú zastrašovaním a zneužívaním práva a spravodlivosti. Žiadam pani prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby sa začala zaoberať spravodlivosťou a právnym štátom. Je zrejmé, že táto vláda chaosu rezignovala na férovú politickú súťaž a ide jej iba o jedno. Kriminalizovať opozíciu vrátane mojej osoby.“
Advokát obvinených vyšetrovateľov Peter Kubina k zverejneným odposluchom uviedol:
„Ide o pasáže vytrhnuté z neformálnej súkromnej komunikácie medzi priateľmi, navyše citované veľmi manipulatívne. Citácie nesúvisia so skutkom, ktorý je predmetom stíhania, ich účelom nemôže byť nič iné než podnecovanie negatívnych emócií.“
Minister vnútra Roman Mikulec sa vyviňuje tým, že nikdy nepožadoval od OČTK informácie, na ktoré nemal zákonný nárok. Vždy vraj zdôrazňoval policajnému prezidentovi a riaditeľovi Úradu inšpekčnej služby, aby „v maximálnej možnej miere zabezpečili dodržiavanie zákonných postupov bez ohľadu na to, voči komu postup nimi riadených útvarov smeruje“.
Uvidíme, čo všetko v tejto megakauze ešte vypláva na povrch. Ak súčasnej vláde podľa prieskumov verejnej mienky nedôveruje viac ako 80 percent obyvateľov Slovenska, po schválení obrannej dohody s USA, (ne)činnosti vlády pri zdražovaní či pandemických opatreniach tento škandál na polícii túto nedôveru ešte prehĺbi…
Zrušili tím „Oblúk“
V pondelok poslanci Smeru, Hlasu a ďalší nezaradení podali do NR SR návrh na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca. Predseda parlamentu by mal zvolať schôdzu k tomuto bodu do siedmich dní.
Zároveň na pondelkovej tlačovej besede Robert Fico s Robertom Kaliňákom priniesli ďalšie dôkazy o spolupráci silových zložiek vrátane ministra vnútra na manipulovaní vyšetrovania. Prenikla informácia, že bol zrušený tím „Oblúk“ z policajnej inšpekcie, ktorý vyšetroval činnosť „elitných“ vyšetrovateľov NAKA.
Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné