Volebný model agentúry Median SK sa uskutočnil na vzorke 1 006 respondentov. Zber dát sa konal od 27. januára do 1. februára 2022.
Smer sa dostal do čela
Ak by sa parlamentné voľby konali koncom januára, vyhrala by ich strana SMER-SD s 15,6 percenta hlasov. Nasledovali by strany HLAS-SD a SaS so ziskom 13,5 percenta. Na treťom mieste by sa umiestnilo Progresívne Slovensko, ktoré by volilo 10,6 percenta opýtaných.
Na ďalších miestach by skončili OĽaNO (9,5 %), Sme rodina (5,7 %), Republika (5,6 %) a KDH (5 %). V parlamente by tak bolo 8 politických subjektov.
Päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do NR SR by neprekročili ĽSNS (4,1 %), Aliancia (3,4 %), SNS (3,1 %) a Za ľudí (2,5 %).
Viac ako 70 percent respondentov sa chce zúčastniť volieb, naopak 28 percent by sa volieb určite alebo skôr nezúčastnilo. Až 89 percent tých respondentov, ktorí sú rozhodnutí ísť voliť, vedia komu odovzdajú svoj hlas.
Najväčším volebným potenciálom disponuje strana SaS, potom Smer, Hlas a Progresívne Slovensko. Volebný potenciál ukazuje, koľko percent hlasov by mohla strana hypoteticky získať – ak by ju volili všetci, ktorí svoju voľbu naozaj zvažujú.
„Strana Smer disponuje spomedzi jednotlivých strán zároveň najväčším volebným jadrom. Pomerne veľkým volebným jadrom disponuje aj strana Hlas, nasledovaná stranami SaS a OĽaNO,“
uvádza agentúra Median SK.
Volebné jadro pritom ukazuje percento hlasov, ktoré by strana získala, ak by ju volili len pevní voliči, teda tí, ktorí sú si istí účasťou vo voľbách a výberom politického subjektu.
Prieskum sa týkal aj vojenskej spolupráce SR s USA
Čo sa týka obrannej spolupráce s USA, viac ako polovica obyvateľov SR (52 percent) deklaruje, že by sa s USA spolupracovať nemalo.
„Častejšie ide o ženy, starších vo veku 60 až 69 rokov, obyvateľov Nitrianskeho a Žilinského kraja, nezaočkovaných alebo voličov strán Republika, ĽSNS a Smer-SD,“
uvádza sa v prieskum. Viac ako tretina opýtaných (36 percent) si myslí, že podobná spolupráca by mala existovať.
Prítomnosť vojsk USA na území SR by prekážala viac ako 64 percentám respondentov. Naopak ďalších takmer 30 percent opýtaných deklaruje, že by im prítomnosť vojsk neprekážala.
„Prítomnosť vojsk by neprekážala častejšie mužom, najmladším vo veku 18 až 29 rokov, obyvateľom Bratislavského a Trnavského kraja alebo tým, ktorí deklarujú voľbu strán Progresívne Slovensko a OĽANO,“
konštatuje agentúra Median SK.
Zdroj: TASR a Median SK, Foto: ilustračné