Po roku od spustenia výzvy pre regionálnych farmárov a poľnohospodárov, s ktorou prišiel Banskobystrický samosprávny kraj, sú prvé lokálne produkty o krok bližšie k stolom v školských jedálňach a zariadeniach sociálnych služieb. Župa týmto krokom podporila i vznik pracovných miest, v novo registrovaných sociálnych podnikoch doposiaľ našlo prácu 19 ľudí, z toho väčšina znevýhodnených.
Výzva zameraná na farmárov a poľnohospodárov
Dostať do jedálnička žiakov stredných škôl a klientov zariadení sociálnych služieb, ktorých zriaďovateľom je samosprávny kraj, čerstvé lokálne potraviny a podporiť zamestnávanie znevýhodnených v sociálnych podnikoch. To boli dva ciele, s ktorými Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) spustil koncom roka 2020 výzvu zameranú na farmárov a poľnohospodárov.
Dnes, po roku príprav, podpory, poradenstva a odstraňovania legislatívnych bariér, sú čerstvé lokálne potraviny len krok od stolov v jedálňach týchto zariadení. V týchto dňoch spúšťa kraj v rámci zriadeného dynamického nákupného systému výzvy na predloženie ponúk na jednotlivé kategórie potravín. V rámci nich predložia uchádzači formou elektronických katalógov ponuku na dodávanie potravín do okresov, ktoré vedia obhospodáriť.
Prvá vlna zmlúv s farmármi a poľnohospodármi sa bude uzatvárať na obdobie fyzických dodávok od februára do júna tohto roku. Následne kraj pripraví a spustí ďalšie výzvy na obdobie do konca roka 2022.
„Chceme, aby mali do tejto výzvy šancu prihlásiť sa naozaj všetci, ktorí ani v dnešnej neľahkej dobe nezanevreli na poctivú prácu na poliach a chov zvierat. Obstarávať plánujeme pravidelne dvakrát ročne, aby bola zabezpečená sezónnosť produktov. Po okresoch sme výzvy rozdelili preto, aby mali šancu aj farmári a poľnohospodári, ktorých produkcia by nepokryla celý kraj. V apríli – máji vyhlásime ďalšie výzvy, na obdobie od júna do konca tohto roka,“
hovorí predseda BBSK Ján Lunter.
Potraviny pre takmer 50 zariadení
Potraviny od lokálnych producentov plánuje kraj v tejto chvíli dodávať do 47 organizácií vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.
„Od lokálnych producentov by sme radi nakupovali ovocie a zeleninu, zemiaky, mliečne výrobky, bravčové a hovädzie mäso, mäsové výrobky, hydinu a vajcia. Ak všetko pôjde podľa plánu a verejné obstarávania budú úspešné, prvé potraviny by mohli dodať už na konci februára,“
dopĺňa podpredseda BBSK a iniciátor výzvy Ondrej Lunter.
Pre ilustráciu, šesť organizácií v okrese Banská Bystrica bude na štyri mesiace od februára do júna potrebovať 24 ton zemiakov, osem ton bieleho jogurtu, tri tony jabĺk, tri tony bravčového mäsa či 10 tisíc kusov vajec.
„Ide o objemy, ktoré sú pre farmárov zaujímavé a ktoré sú zároveň schopní vyprodukovať. Našim cieľom je vytvoriť pre nich stabilné odbytištia a našim deťom a seniorom ponúknuť zdravé a čerstvé potraviny, dopestované na Slovensku,“
vysvetľuje podpredseda Lunter.
Práca pre znevýhodnených
Okrem podpory farmárov a dodávky čerstvých lokálnych potravín do kuchýň a jedální, má výzva Banskobystrického samosprávneho kraja aj ďalší rozmer.
„Špecialisti na sociálnu ekonomiku Rozvojovej agentúry BBSK venovali obrovské množstvo času práci s farmármi a poľnohospodármi, ktorých o výzve nielen informovali, ale zbierali tiež údaje o ich produkcii a pomáhali im so zakladaním sociálnych podnikov. Vďaka tomuto úsiliu doposiaľ vzniklo osem nových sociálnych podnikov a dve chránené dielne na území kraja, ktoré dali prácu 19 ľudom, z toho desiatim znevýhodneným,“
uzatvára Ondrej Lunter.
Zdroj: Lenka Štepáneková , Foto: ilustračné