Školy sa otvoria v plánovanom termíne 10. januára 2022, končí zákaz nočného vychádzania

SPRÁVY
0 /

Po predĺžených zimným prázdninách, ktoré trvajú od 20. decembra 2021, sa budúci týždeň vrátia do školy deti a žiaci do materských, základných aj stredných škôl. Malo by sa vyučovať prezenčne. Od pondelka 10. januára na Slovensku končí aj nočný zákaz vychádzania.

Budú sa riadiť takzvaným školským semaforom https://www.minedu.sk/data/att/21336.pdf. Jeho farba s príslušnými  opatreniami  určuje podľa počtu žiakov či učiteľov v karanténe a infikovaných na konkrétnej škole.

Minister školstva Branislav Gröhling v utorok na sociálnej sieti oznámil, že vyučovanie sa tento rok začne v plánovanom termíne – teda v pondelok 10. januára 2022. Taká je dohoda ministerstiev školstva  a zdravotníctva.

Branislav Gröhling

Branislav Gröhling

Epidemická situácia sa zlepšila. Na základe dát z rezortu zdravotníctva vidíme, že je nižší počet hospitalizovaných, nižší prírastok pozitívnych. Preto sa na základe diskusií a dohody s ministerstvom zdravotníctva sa školy otvoria 10. januára 2022.

Pre porovnanie: V decembri rovnako klesali aj čísla v okolitých krajinách (Rakúsko, Česko, Maďarsko, Poľsko) a to aj s otvorenými školami. Podobne ako my zažili vrchol tretej vlny na prelome novembra a decembra, ale dopady vlny zmiernili inými opatreniami ako zatváraním škôl.

Aktuálne sa rovnako otvárajú školy v Holandsku, vo Francúzsku či v Nemecku, pretože všetky krajiny si uvedomujú, že potrebujeme otvorené školy a rovnako to vidí aj slovenské ministerstvo školstva.

Pre školy to znamená, že sa budú riadiť školským semaforom. V prípade pozitivity môže riaditeľ so súhlasom zriaďovateľa uzatvoriť príslušnú triedu, ktorá ide do karantény (bod 3. rozhodnutia z 1. 9. 2021). Výnimku z karantény majú plne očkované osoby a prekonané osoby, teda aj žiaci, ktorí sú zaočkovaní alebo prekonaní.

Na školách budú zároveň podľa platnej vyhlášky ÚVZ povinné rúška. Prekrytie horných dýchacích ciest nie je povinné pre deti v MŠ, osoby so závažnými poruchami autistického spektra či ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím, ako aj pre pedagogických a odborných zamestnancov, ktorí týchto žiakov vzdelávajú. Všetky informácie nájdete v príslušnej vyhláške ÚVZ vo vestníku vlády.

„Rodičia budú mať opäť k dispozícii samotesty. Dôrazne ich vyzývame, aby pred nástupom do škôl otestovali žiakov a aby sa žiaci ideálne testovali v prvých týždňoch 2x do týždňa,“

uvádza minister školstva Branislav Gröhling.

V závere roka bolo na okresné úrady doručených 1,5 milióna samotestov. Tento týždeň bude na OÚ doručených ďalších 1,5 milióna samotestov. Aktuálne budú mať okresné úrady k dispozícii 3 milióny samotestov pre školy, ktoré o testy požiadajú.

Celkovo už tak bolo od začiatku školského roka rozdistribuovaných 14,5 milióna samotestov pre školy na okresné úrady. Aj takto chce ministerstvo školstva napomôcť bezpečnejšiemu prostrediu na školách.

„Kľúčovým opatrením však aj naďalej ostáva očkovanie, pretože to nás najlepšie chráni pred hospitalizáciou a ťažkým priebehom ochorenia. Je dôležité, aby očkovanie využilo čo najviac ľudí. Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí v čase sviatkov konali zodpovedne, dodržiavali opatrenia alebo sa zaočkovali a pomohli tak k zlepšeniu situácie,“

dodáva Gröhling.

Zdroj: Ministerstvo škosltva, Foto: ilustračné