Čo by ste mali vedieť pred prezutím zimných pneumatík

SPRÁVY
1 /

Pomaly ale isto prichádza zimný čas, ktorý sa vyznačuje nízkymi teplotami, mrazom a snežením. To je signál pre vodičov, aby prezuli vymenili letné pneumatiky za zimné. Kedy je ten správny čas?

Medzi základné vlastnosti zimnej pneumatiky patrí to, že  v chladnom a mrazivom počasí zostáva pružná. Je mäkšia a v zime má lepší kontakt s povrchom vozovky. Naopak letné pneumatiky  pri nízkych teplotách (pod 7°C) rýchlo tvrdnú a nezabezpečujú dobrú priľnavosť s vozovkou.

Zimné pneumatiky majú dezén (vzor behúňa) hlbší, prispôsobený na jazdu čerstvým aj kašovitým snehom a ľadom a zaisťujú optimálnu priľnavosť k vozovke. Ide teda o bezpečnosť cestnej premávky.

Poznáme aj celoročné pneumatiky, ktoré kombinujú vlastnosti letných a zimných pneumatík, sú hybridným riešením s výhodami oboch typov pneumatík. Pneumatiky 4×4 majú lepšiu trakciu v náročných terénoch, ako je blato, tráva a sneh, bez toho, aby sa upchal dezén.

Väčšina vodičov strieda letné a zimné pneumatiky. Pozrime sa, čo o nasadení zimných pneumatík hovorí legislatíva.

Pre osobné autá je na Slovensku používanie zimných pneumatík povinné od 15. novembra do 31. marca, pokiaľ sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, námraza, alebo ľad. V takom prípade môže vodič osobného motorového vozidla toto vozidlo užívať, iba ak má na všetkých nápravách zimné pneumatiky (označené horským symbolom alebo s označením „M+S“).

Nákladné autá nad 3,5 tony musia mať v tomto termíne obuté zimné pneumatiky aspoň na jednej z hnacích náprav, autobusy musia mať prezuté všetky nápravy.

Minimálna výška dezénu zimnej pneumatiky musí byť minimálne 3 milimetre. Treba však zvážiť, či je to dostatočné a zbytočne sa na minimálnu výšku dezénu nespoliehať. V prípade nedodržania zákonných povinností má polícia právo okrem sankcie zakázať pokračovanie v jazde! Vek pneumatiky by nemal byť viac ako 4 roky, keďže zmäkčovadlá obsiahnuté v gume strácajú svoju účinnosť.

Autor: (dem), Foto: ilustračné