Mesto pokračuje v obnove národnej kultúrnej pamiatky ZUŠ Jána Cikkera

SPRÁVY
4 /

Na budove Základnej  umeleckej školy Jána Cikkera, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou a neodmysliteľnou súčasťou nášho mesta, sa vlani podarilo obnoviť historickú fasádu, ktorá sa už rozpadávala. V obnove budovy sa pokračuje aj tento rok.

 ZUŠ Jána Cikkera Banská Bystrica

Primátor Ján Nosko uvádza:

„Som rád, že po minuloročnej rozsiahlej rekonštrukcii Základnej umeleckej školy Jána Cikkera pokračujeme so stavebnými prácami v objeme cca 158 000 eur aj v tomto roku. Aktuálne sa zameriavame na výmenu strechy, ktorá už bola v havarijnom stave. Starú strešnú krytinu nahradí nová falcovaná z titánzinku.“

Na základe vypracovaného dendrologického posudku je navrhnutá výmena debnenia v celom rozsahu a lokálna výmena nevyhovujúcich prvkov konštrukcie krovu. Súčasťou prác je aj zosilnenie existujúcich oceľových nosných prvkov atiky a kompletná výmena bleskozvodu.

„Verím, že po dohode s Krajským pamiatkovým úradom  v Banskej Bystrici sa budeme môcť pustiť v ďalšom období aj do výmeny okien na prednej fasáde, ktorá je viditeľná z cesty I/66 popri Hrone,“

dodáva Nosko.

Postupná rekonštrukcia NKP

Budovu  postavili v rokoch 1932 – 1933 podľa návrhu architekta Eduarda Bednárika v rámci rozvoja sídelnej štruktúry, ktorý bol v Banskej Bystrici po vzniku Československa výrazný. V tom čase postavili významné funkcionalistické budovy ako pobočka Národnej banky, Národný dom či sídlo Slovenskej energetiky.

Stavba umeleckej školy je konštruovaná ako železobetónový skelet. Výrazným materiálovým prvkom objektu je keramika, ktorá sa objavuje ako dekoratívny prvok v interiéroch aj exteriéroch.

Keramický obklad, ktorým je budova ZUŠ-ky špecifická, mal byť podľa pôvodného zámeru len očistený a ošetrený hydrofóbnym náterom. Počas opravy omietok sa však zistilo, že keramická výzdoba fasády okolo okien a na štítových stenách je značne poškodená a navyše bola v minulosti neodborne natretá nevhodným náterom. Miestami obklad úplne chýbal.

Počas obnovy fasády národnej kultúrnej pamiatky musela byť vrchná brizolitová omietka odstránená v celom rozsahu a v zmysle požiadaviek Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) nahradená novou špeciálnou omietkou, ktorá sa objednávali až z Nemecka.

Banskobystrický reštaurátor Marek Rakovský, ktorý pracoval na stavbe pre dodávateľa SimKor Banská Štiavnica, pre náš portál povedal:

„Jednalo sa o špeciálny brizolit, ktorý sa dnes na vonkajšie omietky používa veľmi zriedkavo. Je to náročná technológia aj na prípravu a samotné prevedenie. Myslím, že výsledok je dobrý a budova má pôvodný vzhľad. Škoda, že sa musia až dodatočne robiť okná podľa požiadaviek pamiatkárov, celá fasáda by už v tejto fáze vyznela ešte lepšie.“

Spolu s výmenou 57 okien v dvorovej časti sa preto náklady na obnovu fasády len v týchto dvoch položkách vyšplhali na 291 000 eur.

Ambíciou mesta bolo vymeniť okná aj na fasáde školy,  avšak trvá na riešení, ktoré je oproti bežnému trikrát drahšie. Primátor verí, že rokovaniami sa dôjde k spoločnej dohode na výhodnejších podmienkach a aj túto investíciu dotiahne mesto do úspešného konca.

Foto: mesto BB a Mirka Chabadová