Konferencia na tému chráň svoj nápad, prax, otázky, odpovede a Memorandum

SPRÁVY
0 /

Úrad priemyselného vlastníctva SR organizoval koncom septembra 2021 konferenciu na tému ako a prečo chrániť hodnotu nápadu a myšlienky právnymi prostriedkami s jednoznačnými závermi –  dobré nápady sa cenia aj dobre platia – majú svoju hodnotu.

Konferencia ÚPV SR

Kvalita a množstvo  nápadov určujú  postavenie v živote a úspech v budúcnosti jednotlivcov, celých korporácií, ale aj malých podnikov. Nápady vytvárajú rozhodujúcu pridajú hodnotu ekonomického života. V dôsledku ich nedostatku veľa tradičných firiem zaniklo a iné dokázal nový prevratný nápad katapultovať na vrchol závratnou rýchlosťou.

Účastníci z prostredia malých a stredných podnikov, ktorí patria medzi prihlasovateľov priemyselných práv, ako aj zástupcovia výskumno-vývojových centier v akademickom prostredí a účastníci z prostredia podporných organizácií  verejnej správy sa venovali návrhom a potenciálnym zmenám v oblasti procesov registrácie priemyselnoprávnej ochrany nápadov a inovácií aj ochranných známok.

„Diskutovalo sa aj o tom, ako a prečo chrániť nápady, ktoré sú základom existencie a fungovania malých a stredných podnikov, ale tvoria aj podstatu akademickej praxe v oblasti výskumu a technických inovácií,“

povedal Matúš Medvec, predseda Úradu priemyselného vlastníctva SR so sídlom v Banskej Bystrici.

Matúš Medvec

Matúš Medvec

O skúsenostiach a podnetoch do budúcnosti v dvoch diskusných paneloch hovorili  hostia:

  • Ján Lunter, majiteľ spoločnosti Alfabio, s. r. o., predseda Banskobystrického samosprávneho kraja,
  • Jozef Živčák, PhD., dekan Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach,
  • Ján Havier, Slovak business agency, odborný koordinátor NPC Trenčín,
  • Mariána Mitka, konateľ spoločnosti GERM,
  • Martin Žovic, predseda Komory patentových zástupcov,
  • Marek Hudaček, konateľ a spoločník spoločnosti BARZZUZ a
  • Lukrécia Marčoková, riaditeľka patentového odboru ÚPV SR.

Memorandum o porozumení

V stredu v Cikkerovej sieni na banskobystrickej Radnici podpísali memorandum o porozumení Mesto Banská Bystrica, Úrad priemyselného vlastníctva SR a Finančná správa SR.

„Týmto krokom sme odštartovali začiatok našej spolupráce v rámci projektu Európskej únie pre duševné vlastníctvo. Spoločným cieľom projektu Autentické mesto – Banská Bystrica je prepojenie minulosti súvisiacej s duševným vlastníctvom nášho mesta, ktorým bolo baníctvo a inovácie s ním spojené, až po súčasnosť, keď sa z kultúrneho centra regiónu stalo miesto spájajúce výnimočných kreatívnych ľudí uvedomujúcich si dôležitosť ochrany výsledkov tvorivej ľudskej činnosti,“

uviedol primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

Partneri chcú zároveň budovať povedomie Banskobystričaniek a Banskobystričanov o ochrane duševného vlastníctva a kultivovať mentalitu týkajúcu sa nákupu výlučne autentických výrobkov. Ako prvé slovenské mesto s bohatou históriu a množstvom osobností chce Banská Bystrica  zabrániť tomu, aby dochádzalo k akémukoľvek falšovaniu.

„Som rád, že tento nápad sa realizuje práve v srdci Slovenska a my tak môžeme podporovať originálnosť a unikátnosť,“

dodal Nosko.

Ján Nosko a Memorandum

Ján Nosko a Memorandum

Zdroj: Erika Presperínová a mesto BB, Foto: ilustračné