Mimoriadne kultúrne podujatie v Banskej Bystrici: Solamente Naturali a Teatro Posonii

KULTÚRA
0 /

V sobotu 25. septembra 2021 o 18:00 hod. sa v Evanjelickom kostole v Banskej Bystrici predstaví jedinečný slovenský súbor pre starú hudbu Solamente Naturali, s ktorým do Banskej Bystrice zavíta aj mimoriadne putovné bábkové divadlo Teatro Posonii. Tento slávnostný koncert  uzavrie tohtoročné festivaly Vivat Vox Organi a Musica Barocca.

Toto skvelé spojenie umelcov sľubuje návštevníkom netradičný umelecký zážitok. Na programe koncertu bude baroková hudba z kolekcie Lubeník, v spojení s divadelným predstavením Goetheho Fausta. Predstavenie je vhodné aj pre deti.

Unikátny projekt súboru pre starú hudbu Solamente Naturali a tradičného bábkového divadla Teatro Posonii približuje hudobnú a divadelnú kultúru na Slovensku v období 18. storočia, keď cestovali divadelné súbory spolu s hudobníkmi a hrali s marionetami v šľachtických sídlach a zámkoch divadelné hry so známymi témami, ktoré boli populárne v celej Európe.

V tom čase vznikalo množstvo opier písaných špeciálne pre bábkové scény. Skladby, ktoré na koncerte odznejú, pochádzajú zo Zborníka z Lubeníka (Gemer) – anonymného notovaného rukopisu z druhej polovice 18. storočia. Starú hudbu dopĺňajú marionetové fragmenty z hry Ján Doktor Faust a komediálne výstupy trikových marionet v duchu estetiky a poetiky barokového bábkového divadla.

Súbor pre starú hudbu Solamente Naturali, ktorého zakladateľom a umeleckým vedúcim je vynikajúci huslista Miloš Valent, vznikol v roku 1995 ako flexibilná kombinácia umelcov rôznych odborností, ktorí sa chceli venovať prezentácii hudby 17. a 18. storočia. Repertoár je prvoradý a určuje presné obsadenie súboru.

„Tak je Solamente Naturali raz triom či septetom, inokedy súborom barokového typu, predvádzajúcim barokové oratóriá s orchestrom a zborom. Členovia súboru majú úroveň sólových hráčov, radi objavujú neznáme teritóriá a púšťajú sa do náročných projektov,“

hovorí organizátor banskobystrického koncertu Matúš Kucbel.

Špecifickosť súboru vyplýva z ojedinelého prístupu k interpretácii hudby 17. a 18. storočia. Dnes, po celosvetovom boome Early Music, už nestačí jednoducho reštaurovať starú hudbu a jej ducha. Zásadné je používanie dobových nástrojov a hľadanie inšpirácie v historických dokumentoch. Hlavnou devízou súboru je entuziazmus, tvorivosť a profesionálny prístup jeho členov, sprevádzaný spontánnosťou a prirodzenosťou – ako odhaľuje už samotný názov súboru.

Repertoár súboru je bohatý a okrem základných majstrovských skladieb od Vivaldiho, Händla, Bacha, Purcella, Scarlattiho, Lullyho a Rameaua ponúka aj neznáme a ojedinelé diela slovenskej proveniencie.

Dôležitou súčasťou súboru je spolupráca so zahraničnými umelcami ako Andrew Parrott, Steven Stubbs, Marek Štryncl, Otto Kargl, Jana Semerádová, Pheobe Cerrai, zbormi Capella Nova Graz, Collegium Marianum a ďalšími. Solamentenaturali je súbor dobre známy aj v zahraničí.

Je pravidelným hosťom festivalov starej hudby v Českej republike, vystúpil na prestížnych festivaloch ako napr. Bostonský festival starej hudby, Händlove slávnosti v Götingene, Vantaa Barock Helsinki, Larvik Barokk v Nórsku, na renomovanom Haydnovom festivale v Esterháze v Rakúsku, úspešne sa prezentoval na koncertoch vo Francúzsku, Belgicku, Holandsku, Taliansku a Poľsku.

Zdroj: Matúš Kucbel, Foto: ilustračné