V sobotu 14. augusta je tradičné Stretnutie generácií na Kališti

História
0 /

V tomto roku  sme si 18. marca pripomenuli vypálenie obce Kalište. Pietna spomienka pri príležitosti 76. výročia tejto tragickej udalosti sa uskutoční v sobotu 14. augusta 2021 o 11:00 hod. v areáli Národnej kultúrnej pamiatky.

Stretnutie generácií na Kališti 2021

Hlavnými organizátormi 15. Stretnutia generácií na Kališti sú Oblastný výbor SZPB v Banskej Bystrici a banskobystrické Múzeum SNP. Podujatie spoluorganizujú BBSK, Mesto Banská Bystrica, Krajské riaditeľstvo HaZZ v Banskej Bystrici, KR a OR Policajného zboru v Banskej Bystrici, Štátne Lesy – Lesný závod Slovenská Ľupča, obce Baláže, Moštenica, Podkonice, Priechod a Slovenská Ľupča.

Program

10:30 Ekumenická pobožnosť

11:00 Položenie vencov pri Pamätníku
Hymna Slovenskej republiky
Otvorenie
Príhovory hostí
Hymnická pieseň

Prechádzka Sadom života

12:30 Kultúrny program

Sprievodné podujatia

PRECHÁDZKA PARTIZÁNSKOU REPUBLIKOU
Návšteva expozície Národnej kultúrnej pamiatky Kalište
TURISTICKÉ POCHODY Donovaly – Kalište a Špania Dolina – Kalište

Občerstvenie a stravovanie je zabezpečené.

Kalište 18. marca 1945

Generálny riaditeľ Múzea SNP a historik Stanislav Mičev o situácii v marci 1945 vedúcej k vypáleniu obce Kalište nemeckými vojakmi povedal:

„Nemci si uvedomovali, že je koniec vojny. Kalište sa pokúsili niekoľkokrát dobyť, padlo tam asi 30 nemeckých vojakov pri potýčkach s partizánmi. Okrem pomsty chceli ešte niečo nakradnúť, zobrať zásoby potravín, tí vojaci už boli zverskí. Ich taktika bola rovnaká vo viacerých obciach po celom Slovensku. Keď sa pripravoval útok oslobodzujúcich armád, partizáni dostali príkaz stiahnuť sa, aby nedošlo medzi nimi k prestrelke. Nemci to vedeli, že vtedy tam nie je nikto, kto by dedinu bránil.

V súvislosti s ústupom jednotiek nemeckej armády z východného frontu prenikla do osady dňa 17. marca 1945 ďalšia nemecká výzvedná hliadka. Ráno 18. marca 1945 sa do obce vrátilo vojsko v počte asi 300 mužov.

Tento dátum sa zapísal do kroniky ako posledný a najtragickejší v celej histórii tejto malej horskej osady. Nemci obkľúčili južný a východný okraj osady a ostreľovali hlavnú cestu, ktorá ako jediná bola pre vysoký sneh schodná.

Pri pokuse o útek padol Alexander Bučko, ktorý býval v prvom dome pri ceste od Moštenice. Podobne zahynul aj mladý robotník Július Kaliský. Manželku Alexandra Bučka Jolanu Bučkovú zastrelili na prahu vlastného domu.

21- ročná Tonka Komorová bola zasiahnutá dávkou z automatu pri tom istom dome. Vo vlastnom byte nacisti zavraždili 61 – ročného Jána Kaliského. Na hornom konci osady, v dome, ktorý bol vtedy označený číslom 7, zhorela za živa v plameňoch Sabína Mistríková spolu so svojím synom Emilom Mistríkom, 17 – ročným Vasilom Longauerom a jeho 18 – ročným priateľom, robotníkom Vladom Kamhalom.

V horiacich troskách svojho domu našiel smrť tiež Gustáv Kaliský a 67 – ročná Anna Kaliská. Za živa upálili i bezvládnu 90 – ročnú starenku Máriu Kostúrovú. Podobný osud stihol aj chorého Karola Komoru a Antóniu Kaliskú.

Výsledkom beštiálneho nacistického vraždenia  bola smrť 14 nevinných  ľudí a smutný fakt, že osada sa zmenila na zhorenisko. Zo 42 domov ostalo len 6, do ktorých sa nasťahovali tí, čo prežili. 58 rodín tam žilo v stiesnených podmienkach ďalej aj s obavami, či sa Nemci opäť nevrátia.

Po oslobodení (na siedmy deň po tragédii 25. marca 1945) ďalší pobyt v obci už nebol možný. Kalište tak zostalo jedinou obcou spomedzi všetkých obcí vypálených na Slovensku v dôsledku fašistických represálií, v ktorej nebol obnovený život a stala sa symbolom všetkých slovenských obcí postihnutých tragickým osudom.

Pre obyvateľov Kališťa boli potom vybudované nové domy na ulici Nové Kalište na Fončorde v Banskej Bystrici a areál bývalej vypálenej obce sa stal Národnou kultúrnou pamiatkou v správe Múzea SNP. Každoročne pred celoslovenskými oslavami SNP sa tu koná Stretnutie generácií na pamiatku  obetí vojnovej tragédie z roku 1945.

Autor: (tom) , Foto: ilustračné a archív