Lazovná ulica je zasa o niečo krajšia, na Barbakane spustili Banícky orloj

SPRÁVY
1 /

V rámci Dní mesta v uličke na Lazovnej nedávno pribudli farebné stoličky, ktoré obyvateľov i návštevníkov navedú priamo do Stoličkovej ulice. Pozornosť budú pútať až do konca Kultúrneho leta.

Okrem skrášľovacej funkcie si však na nich môžu okoloidúci kedykoľvek oddýchnuť. Večery sú príjemné, no horúce dni dávajú zabrať.

„Odteraz si však môžete posedieť aj na nových lavičkách, ktoré na podnet našich kultúrnikov z Robotníckeho domu do Lazovnej ulice umiestnil ZAaRES. Prostredie vám spríjemnia aj nové tuje vedľa nich.  Banskobystričania, pekné letné dni vám želám,“

uviedol pri tejto príležitosti primátor mesta Ján Nosko.

Ján Nosko

Ján Nosko

Banícky orloj na Barbakane je spustený

Zároveň banskobystrický primátor pozval malých aj veľkých Bystričanov v stredu o 21:00 hod. na Námestie Štefana Moysesa pri Barbakane. Slávnostne sa tu spúšťal Banícky orloj.

Od stredajšieho večera zdobí Barbakan ďalší symbol nášho mesta, ktorý bude nám i ďalším generáciám pripomínať banícku a remeselnú históriu Banskej Bystrice.

„Aj napriek tomu, že kultúrne podujatia boli počas pandémie zrušené, som rád, že tento nápad sa nám podarilo zrealizovať. Za jeho vznikom je 1500 hodín remeselnej práce a ďalší strávený čas nad prípravami. Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na jeho tvorbe a verím, že sa pri ňom nepristavia len Banskobystričania, ale aj obyvatelia iných slovenských či zahraničných miest,“

povedal po spustení Bystrického orloja Ján Nosko.

Banícky orloj

Symbolizuje baníctvo, ktoré je s naším mestom neodmysliteľne späté. Orloj je umiestnený na fasáde Barbakanu v prednej časti budovy nad hlavným vchodom. Korpus obrazu je vyrobený z pozinkovanej ocele ošetrenej polyuretánovým vrchným lakom vo viacerých farebných vrstvách. Vzhľadom na unikátnosť Barbakanu sa pristúpilo k takmer úplnej historickej vernosti, či už pri použitých technológiách, alebo kompozícii vzhľadu.

Celkový tvar orloja má evokovať drevenú skrinku, v ktorej sú vyložené cennosti. Ornamentika bola prispôsobená gotickému štýlu a obraz bol rozdelený do troch políc – kompozičných celkov. Prvá polica, s najmasívnejšími stĺpmi a výjavom baníka, má symbolizovať podzemie bane a štôlne, ale aj baníkov, ako majoritnú časť historického obyvateľstva.

Druhé poschodie predstavuje spracovanie rúd v okolí Banskej Bystrice – hámor s kováčom a stupami. Je tam tiež stvárnená rieka ako symbol všetkých vodných tokov v okolí, ktoré poháňali stroje a zariadenia. Kostol zo Španej Doliny pripomína všetky okolité banícke obce a mestá, ktoré sa podieľali na spracovávaní rúd a výsledných produktov.

Tretie poschodie je symbolom mesta, ktoré má svoje miesto vo svete. Jazdec na koni – Fugger, za ktorého čias banícka Banská Bystrica zažila najväčšiu slávu, loď „Bom Jesus” a voz symbolizujú vývoz výrobkov a surovín z Bystrice do celého sveta. Kostol Nanebovzatia Panny Márie bol použitý ako symbol mesta a jeho historického jadra.

Autormi Baníckeho orloja v Banskej Bystrici sú akademickí sochári – manželia Jančurovci z Ľupčianskych kovozávodov, s.r.o., ktorí sa v umeleckej oblasti dopĺňajú.  Za konštrukčnou časťou stojí Matúš Jančura a detaily, ku ktorým patrí napríklad stvárnenie zobrazení na orloji, má na svedomí Magdaléna Anna Jančurová.

„Vyrobiť orloj s hmotnosťou približne 600 kg bola pre nás obrovská výzva. Je za tým 1500 hodín práce. Verím, že výsledok stojí za to a obyvateľom i návštevníkom sa bude páčiť. Sme radi, že sme od mesta dostali túto príležitosť, nakoľko z Banskej Bystrice pochádzam a teší ma, že sme svojou prácou mohli prispieť k jej zveľadeniu,“

hovorí tvorca orloja Matúš Jančura.

Momentálne orloj funguje v dvojtýždňovej skúšobnej prevádzke, aby tvorcovia spolu so zamestnancami mesta doladili prípadné nedostatky. Na Barbakane bude umiestnený bez ohľadu na ročné obdobie počas celého roka s tým, že intenzita jeho spúšťania bude v zime nižšia.

 

Zdroj: mesto BB , Foto: ilustračné