Najpočetnejšiu časť slovenskej výpravy na olympijských hrách v Tokiu budú rovnako ako pred piatimi rokmi v brazílskom Riu tvoriť atléti. Z 41-členného tímu športovcov ich bude deväť, z toho až šiesti sú z banskobystrickej Dukly.
Do Japonska mieria štyria chodci spod Urpína – Matej Tóth, Miroslav Úradník, Michal Morvay a Mária Katerinka Czaková. K nim sa pridali aj dvaja kladivári VŠC Dukla Banská Bystrica Marcel Lomnický a Martina Hrašnová. Blízko k miestenke boli i ďalší dvaja armádni bystrickí atléti z nastupujúcej generácie – prekážkarka Stanislava Škvarková a trojskokan Tomáš Veszelka. Hoci obaja zaznamenali signifikantný výkonnostný vzostup, okolnosti (renking a u Veszelku aj zdravotné problémy) boli tentoraz proti nim. Veszelkovi patrila v renkingu 35. pozícia (na OH štartuje 32) a Škvarkovej 51. (na OH štartuje 40).
V Brazílii pred piatimi rokmi reprezentovalo Slovensko až 16 atlétov. Zúženie výpravy berie atletický šéftréner z Banskej Bystrice Martin Pupiš ako realitu, keď na tlačovej konferencii povedal:
„Od začiatku som hovoril, že budeme spokojní s dvojciferným číslom účastníkov. Nepodarilo sa to dosiahnuť z objektívnych, aj subjektívnych dôvodov. Tím sa však omladzuje a jeho kvalita je na dobrej úrovni. Budeme mať obhajcu zlata a minimálne troch ďalších, ktorí sú schopní pobiť sa o olympijské finále. Deväť atlétov je realita, ktorú sme mohli očakávať.“
V ére samostatnosti získala slovenská atletika jedinú medailu vďaka Matejovi Tóthovi, ktorý si v Riu de Janeiro 2016 vybojoval historické zlato. Okrem toho má v zbierke úspechov ešte šesť ďalších umiestení v elitnej osmičke. Na piatych priečkach pod piatimi kruhmi skončili v minulosti Lucia Hrivnák Klocová v behu na 1500 m a Matej Tóth v chôdzi na 50 km v Londýne 2012 a takisto aj kladivár Marcel Lomnický v Riu 2016. Šieste priečky majú na konte kladivári Martina Hrašnová (Peking 2008) a Libor Charfreitag (Atény 2004), ktorý bol aj ôsmy v Pekingu 2008.
Slovenským atletickým rekordérom v počte účastí na olympiáde sa stane obhajca zlata v chôdzi na 50 km Matej Tóth, ktorý absolvuje svoju piatu olympiádu – rozlúčkovú. Pred cestou do Japonska chodec z banskobystrickej Dukly žijúci v meste pod Urpínom uviedol:
„Budú to špeciálne olympijské hry pre mňa osobne, ale vlastne aj pre všetkých. Vieme, že vzhľadom na obmedzenia nebudú úplne plnohodnotné. Pre mňa však budú veľmi emotívne. Chcem si ich užiť a priniesť radosť na Slovensko. Po prílete ostaneme päť dní v Tokiu, následne zamierime do Sappora, kde sa konajú chodecké disciplíny. Domov odletíme na druhý deň po 50-tke. Testovanie bude takmer denné, navyše bude veľmi obmedzený náš pohyb. Môžeme byť iba na hoteli, keďže budeme v Sappore, v ktorom nebude olympijská dedina. Bude to náročnejšie psychicky. V Riu aj predtým sme absolvovali pár dní na aklimatizáciu, čas sme trávili prechádzkami, vytesnili sme to z hlavy, že máme vrcholné podujatie. V Japonsku nič také nebude, ale netreba to nafukovať, sme profesionáli. Budeme rešpektovať všetky opatrenia, aby sme minimalizovali riziko nákazy.“
Matej Tóth absolvuje v Japonsku pod piatimi kruhmi rozlúčku nielen so svojou kariérou, ale aj so samotnou disciplínou. Medzinárodný olympijský výbor vyradil chôdzu na 50 km z programu OH 2024 v Paríži. V programe s určitosťou ostane 20-kilometrová trať a v riešení sú aj spoločné preteky mužov a žien.
ATLETIKA NA OH V TOKIU
ŽENY: Emma Zapletalová (400 m prek.), Gabriela Gajanová (800 m), Martina Hrašnová (kladivo), Mária Katerinka Czaková (20 km chôdza)
MUŽI : Ján Volko (100 a 200 m), Marcel Lomnický (kladivo), Miroslav Úradník (20 km chôdza), Matej Tóth, Michal Morvay (obaja 50 km chôdza)
REALIZAČNÝ TÍM: Martin Pupiš (vedúci tímu), Naďa Bendová, Peter Žňava, Libor Charfreitag, Róbert Kresťanko, Matej Spišiak, Rudolf Lukáč (tréneri), Claudia Hladíková, Denis Freudenfeld (fyzioterapeuti), Pavol Hajmássy (lekár), Vladimír Gubrický (vedúci tréningového kempu v Urajasu).
Autor: (bl), Foto: ilustračné