Občianske združenie Svetielko nádeje zabezpečuje starostlivosť o deti a mladých ľudí s onkologickým alebo iným život limitujúcim ochorením pri detskej onkológii v Banskej Bystrici. V týchto dňoch si pripomína 19. výročie svojho vzniku. Za toto obdobie Svetielko nádeje pomohlo viac ako 738 vážne chorým deťom a ich rodinám.
Potreby rodín s ťažko chorými deťmi
Svetielko nádeje vzniklo 24. mája 2002.
„Na začiatku bola snaha niekoľkých nadšencov, ktorí videli, že starostlivosť o detského onkologického pacienta nie je len o samotnej liečbe, ale je to problém, ktorý zasiahne celú rodinu. Každý zo zakladateľov mal svoje predstavy a plány. Zlúčením týchto predstáv sa postupne menilo oddelenie a vybavenie izieb, zabezpečili sme mobilné telefóny, aby deti mohli telefonovať s rodičmi, vymenili bielu posteľnú bielizeň za pestrofarebnú. Neustále sme zisťovali potreby rodín s ťažko chorými deťmi a začali ich napĺňať prostredníctvom našich projektov a služieb,”
spomína na začiatky dlhoročný predseda združenia MUDr. Pavel Bician, ktorý bol jedným z jeho zakladateľov.
Spolupráca s Klinikou pediatrickej onkológie a hematológie SZU
Svetielko nádeje bolo pred 19 rokmi jednou z prvých organizácií svojho typu na Slovensku a stalo sa inšpiráciou aj pre ďalšie vznikajúce podobné občianske združenia. V súčasnosti je organizáciou so širokým portfóliom poskytovanej pomoci deťom a mladým ľuďom s onkologickým a iným vážnym ochorením ako aj ich rodinám.
Svoje poslanie napĺňa najmä v súčinnosti s Detskou fakultnou nemocnicou s poliklinikou v Banskej Bystrici, špeciálne s Klinikou pediatrickej onkológie a hematológie SZU. Pomoc poskytuje najmä deťom a rodinám z Banskobystrického a Žilinského kraja.
Čo obnáša pomoc ťažko chorým deťom?
Ku kľúčovým projektom združenia patrí detský mobilný hospic – jediný na strednom Slovensku, prepravná služba a ubytovanie pre sprevádzajúce osoby detských onkologických pacientov, pilotný projekt kanisterapie za pomoci špeciálne vycvičených psov.
Svetielko nádeje pomáha rodinám s preplácaním doplatkov za lieky, dievčatám poskytuje príspevok na parochne, pri prvej hospitalizácii poskytuje deťom balíček prvého kontaktu a snaží sa vždy reagovať na vzniknutú situáciu rodín s chorými deťmi. Tak je to aj v čase pandémie, ktorá vyvolala ďalšiu formu pomoci – financovanie obedov pre rodiča, ktorý je v nemocnici hospitalizovaný so svojím dieťaťom.
Pomocnú ruku Svetielku nádeje stále podávajú aj dobrovoľníci. V čase zákazu návštev na klinike zabezpečujú dvakrát do týždňa nákupy pre hospitalizované deti a rodičov.
„Sme živou organizáciou, ktorá robí široké spektrum, od tej najdrobnejšej pomoci až po veľké projekty, pričom reagujeme na potreby detí a rodičov, ktoré sa v čase menia. Za veľmi dôležité považujem pôsobenie nášho podporného tímu priamo na detskej onkológii. Zvládnuť náročné obdobie počas liečby pomáhajú deťom psychológ, liečebný pedagóg a pracovník poskytujúci sociálnu pomoc. Náš tím na klinike sme vlani doplnili nutričnými terapeutkami a úspešne sme rozbehli nutričný program, pretože dôležitým nástrojom v boji s onkologickým ochorením je správne vyvážená výživa a strava,“
hovorí MUDr. Bician.
Svetielko nádeje udelilo ocenenie
Pri príležitosti 19. výročia predseda združenia odovzdal mimoriadne ocenenie a poďakovanie Veronike Rosovej za jej dlhoročnú obetavú prácu vo Svetielku nádeje a za zodpovedný prístup k práci v prospech detských onkologických pacientov a ich rodín.
„Pre úspešné fungovanie našej organizácie je nesmierne dôležité pevné zázemie a zodpovedný prístup ku každodenným povinnostiam. Práve to napomáha vytvárať naša kolegyňa Veronika Rosová, ktorá zastrešuje office celej organizácie. Z pohľadu združenia vnímame jej prácu ako kľúčovú. Možno je menej viditeľná, ale úlohy, ktoré Veronika plní, sú veľmi dôležité. Rozhodli sme sa oceniť Veroniku Rosovú, pretože je dôležitým pilierom združenia a svojím zodpovedným prístupom dlhodobo prispieva k budovaniu dobrého mena Svetielka nádeje. V mene celého nášho tímu jej za to patrí poďakovanie,“
vysvetľuje MUDr. Bician.
Podporujú Svetielko nádeje
Svetielko nádeje svoje projekty uskutočňuje vďaka podpore z asignácie dane, grantom a najmä vďaka podpore fyzických a právnických osôb. Vlani Svetielko nádeje podporila herečka Mária Bartalos a jej manžel Adrián Bartalos, zakladateľ Creative Movement Studia. Dlhoročne podporuje Svetielko nádeje biatlonistka a olympijská víťazka Nasťa Kuzminová.
„Poďakovanie patrí všetkým, ktorí nám už 19 rokov pomáhajú pomáhať. Ceníme si každú pomoc, osobitne tých, ktorých pomoc je dlhodobá, stále chcú byť súčasťou Svetielka nádeje a neustále sa zaujímajú, čo by pre nás mohli urobiť a ako pomáhať ešte viac. Keby nás nepodporovali, či už finančne alebo materiálne, naše plány by sme nemohli realizovať. Aj naše 19. výročie je príležitosťou, aby sme sa všetkým za pomoc a podporu poďakovali,”
dodáva Pavel Bician, predseda občianskeho združenia Svetielko nádeje.
Svetielko nádeje
Občianske združenie Svetielko nádeje sa zameriava na zlepšovanie a skvalitňovanie života detí a mladých s onkologickým alebo iným vážnym ochorením a ich rodín. Okrem toho sa usiluje pozitívne vplývať na verejnosť, aby ostatní ľudia dokázali citlivo vnímať situáciu týchto detí a rodín a vytvárali pre nich prostredie porozumenia a pomoci.
Adresa: Svetielko nádeje, Detská fakultná nemocnica s poliklinikou, Nám. L. Svobodu 4, 974 09 Banská Bystrica
Webové sídlo: www.svetielkonadeje.sk
Facebook, Instagram: svetielkonadeje
Prehľad kľúčových projektov Svetielka nádeje
Psychosociálny tím na detskej onkológii
Detskej onkológii poskytuje Svetielko nádeje nielen materiálnu podporu a pomoc, ale tiež odbornú a ľudskú. Tú zabezpečuje psychosociálny tím, ktorý tvorí pracovník poskytujúci sociálnu pomoc, liečebný pedagóg a psychológ. Okrem odborného tímu pomáhajú na oddelení aj dobrovoľníci Svetielka nádeje.
Detský mobilný hospic
Od roku 2013 prevádzkuje Svetielko nádeje Detský mobilný hospic Svetielko nádeje. Jeho poslaním je bezplatne poskytovať paliatívnu starostlivosť nevyliečiteľne chorým a zomierajúcim deťom v ich domácom prostredí a poskytovať podporu ich rodinám.
Prepravná služba
Prepravná služba Svetielka nádeje predstavuje vhodnú alternatívu pre malých onkologických pacientov a ich sprievod. Deti Svetielko nádeje prepravuje z nemocnice domov, z domu na hospitalizáciu, na kontrolné vyšetrenia v ambulancii a pod. Zabezpečuje aj dopravu detských pacientov na liečbu do zahraničia.
Ubytovanie
Svetielko nádeje prevádzkuje dvojizbový byt priamo v areáli Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Byt slúži rodičom a príbuzným detí, ktoré sú hospitalizované na Klinike pediatrickej onkológie a hematológie DFNsP v Banskej Bystrici na bezplatné prenocovania.
Kanisterapia
V roku 2019 sa Svetielku nádeje v spolupráci s DFNsP v Banskej Bystrici a združením Physio Canis podarilo spustiť pilotný projekt kanisterapie pre onkologicky choré deti v liečbe. Detskí onkologickí pacienti v Banskej Bystrici tak majú ako prví na Slovensku možnosť absolvovať terapiu za účasti špeciálne vycvičených psov.
Viac o práci Svetielka nádeje nájdete na www.svetielkonadeje.sk.
Zdroj: Marek Michalčík a Vanda Pandorfyová , Foto: Svetielko nádeje a ilustračné