Demokracia na slovenský spôsob: Tajné stretnutie najvyšších predstaviteľov štátu u tajných

SPRÁVY
12 /

V jednej z budov Slovenskej informačnej služby sa v pondelok uskutočnilo bezprecedentné tajné stretnutie desiatich vysoko postavených ľudí tohto štátu. Hovoriť sa malo o vyšetrovaní niektorých veľkých korupčných káuz a aj o tom, že môžu byť manipulované.

SIS toto stretnutie potvrdila až v piatok s tým, že k predmetu rokovania sa vzhľadom na existenciu zákonnej prekážky nebude vyjadrovať. Uviedla to hovorkyňa tajnej služby Zuzana Morávková.

Zadržanie bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského

Zadržanie bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského

Iniciátorom má byť Heger

Podľa informácií Denníka N mali byť na tajnom stretnutí v špeciálnej miestnosti nový šéf SIS Michal Aláč, prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Eduard Heger, predseda parlamentu Boris Kollár, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, minister vnútra Roman Mikulec, generálny prokurátor Maroš Žilinka, špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, policajný prezident Peter Kovařík a aj šéf inšpekcie ministerstva vnútra Adrián Szabó.

Iniciátorom stretnutia mal byť premiér Eduard Heger, ktorý samotné konanie schôdzky potvrdil aj Denníku N. Heger to považoval za dôležité a stretnutie zvolal potom, ako dostal informácie zo SIS o údajnom manipulovaní vyšetrovaní. O „mocenskej hre“ hovorilo niekoľkokrát aj hnutie Sme rodina. To tvrdí, že zatknutie exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského je pomstou za odhalenie komplotu v polícii.

Prezidentka odmieta tvrdenia o obsahu tajného stretnutia

Prezidentka Zuzana Čaputová sa od medializovaných tvrdení o obsahu stretnutia ústavných činiteľov v sídle SIS dištancuje. Informoval o tom riaditeľ komunikačného odboru Kancelárie prezidenta SR Jozef Matej:

„Predmetom stretnutia nebol prípad bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského a ani žiadne iné ‚živé‘ prípady, ktoré dnes riešia orgány činné v trestnom konaní.“

Eduard Heger a Zuzana Čaputová

Eduard Heger a Zuzana Čaputová

SIS na sociálnej sieti taktiež informuje, že v predchádzajúcich dňoch sa uskutočnilo stretnutie riaditeľa spravodajskej služby Michala Aláča s ministrom vnútra Romanom Mikulcom. Témou ich rozhovoru mali byť formy spolupráce vo vybraných oblastiach ochrany záujmov Slovenskej republiky.

Otázka znie, či v normálnej demokratickej krajine, v ktorej platí ústava a policajné, prokurátorské či sudcovské zložky konajú nezávisle od moci výkonnej a zákonodarnej, sa majú najvyšší ústavní činitelia štátu potajme stretávať s predstaviteľmi polície, prokuratúry a SIS v priestoroch tajnej služby a riešiť údajné manipulovanie policajného vyšetrovania.

Takto sa to robí v neslobodných krajinách, kde vládne vojenská chunta spolu s policajnými a tajnými službami…

Správa z tlače

Policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) chceli v piatok ráno zadržať exriaditeľa NAKA Branislava Zuriana, ktorý nedávno spolu s ďalšími funkcionármi opustil rady polície. V jeho byte v Poprade ho však nezastihli. Zurian je totiž v zahraničí a smeruje na Slovensko. Vypovedať na políciu príde sám.

V popradskom byte Zuriana napriek jeho neprítomnosti vykonala NAKA domová prehliadka. Ako prvý o tom informoval Denník N.  Rodák z Banskej Bystrice o tom nevedel, pokiaľ mu nezavolali z policajnej inšpekcie.

„Nevedel som o tom. Ráno mi volal policajt z inšpekcie, ktorý mi oznámil, že chcú u mňa vykonať domovú prehliadku. Nechcel mi uviesť dôvod, tak som na miesto poslal svojho syna. Syn mi oznámil, že dvere sú vylomené a vykonáva sa domová prehliadka. Viac k veci uviesť neviem. Ja som momentálne v zahraničí, ale akurát si vybavujem PCR test a smerujem na Slovensko,“

uviedol Branislav Zurian pre Topky.sk.

Zuriana obvinila inšpekcia ministerstva vnútra na základe výpovede kajúcnika Borisa Beňu, bývalého zástupcu riaditeľa SIS, že mu mal  na jeho vyžiadanie prezradiť, koho NAKA odpočúva. Branislav  Zurian to však vzhľadom na vtedajšie postavenie Beňu v tajnej službe nepovažuje za trestný čin.

V tejto veci Zurian ešte vo februári podal na bývalého námestníka SIS a kajúcnika Borisa Beňu trestné oznámenie za krivé obvinenia a krivú výpoveď. V ňom sa spomína aj predseda OĽaNO Igor Matovič, ktorý mal podľa informácií od Beňu v tichosti dostať jedného z aktuálne najdôležitejších kajúcnikov Ľudovíta Makóa z vedúceho postu v Kriminálnom úrade Finančnej správy do SIS.

A kdesi v pozadí sa ako tieň vynára smrť generála Milana Lučanského a ďalšie prípady ľudí, ktorí po zásahoch NAKA či špeciálnej prokuratúry skončili v policajnej väzbe aj na základe výpovedí kajúcnikov a dodnes čakajú na súd…

Bývalá ministerka vnútra Denisa Saková (HLAS-SD) to vidí takto:

„Dnešná razia u bývalého riaditeľa NAKA Branislava Zuriana, ktorý skončil vo svojej funkcii len pred šiestimi dňami, ma utvrdila v presvedčení, že to, čo sa na Slovensku deje, nie je žiadne očisťovanie krajiny, ale jakobínska doba, kde dochádza k boju silových zložiek a vybavovaniu si účtov navzájom.“

Podľa Sakovej všetci vidíme, možno až na hŕstku zaslepencov s krvou podliatymi očami, že možno prvotná ambícia v očisťovaní krajiny sa vymkla spod kontroly a stíhaní sú ľudia, ktorí si zaslúžia za svoju celoživotnú prácu rešpekt a úctu celej krajiny:

„Branislava Zuriana poznám ako čestného a mimoriadne schopného policajta, ktorý si v profesionálnom živote prešiel mnohými ťažkými úlohami, má skvelé výsledky a o jeho morálnej integrite nie je pochýb. Pýtam sa, kedy toto šialenstvo skončí?“

Reakcie opozičných strán

V piatok sa k utajenému stretnutiu na SIS vyjadrila najsilnejšia opozičná strana HLAS-sociálna demokracia:

„Vládna koalícia od začiatku čelí podozreniam, že orgány činné v trestnom konaní zneužíva na politický súboj. Stretnutie najvyšších predstaviteľov štátu a šéfov kľúčových orgánov s vedením SIS v utajenom režime a miestnosti zabezpečenej proti odpočúvaniu toto podozrenie nevyvracia, ale naopak, prehlbuje. V čase, kedy samotné postavenie kajúcnikov, ich výpovede či dokonca prepojenie na tajné služby vrhá čudné svetlo na spôsob a priebeh vyšetrovania, zvyšuje nedôveru k objektívnosti procesov smerujúcich k očiste verejného života.“

HLAS – sociálna demokracia preto vyzýva premiéra Eduarda Hegera ako organizátora tejto tajnej schôdzky, aby informoval občanov o zmysle a podstate takéhoto stretnutia.

Peter Pellegrini

Peter Pellegrini

„Premiér musí vysvetliť motívy k organizácii tohto neštandardného stretnutia, ktoré svojim charakterom spochybňuje princípy právneho a demokratického štátu. Inak sa nemôže čudovať, ak budú ľudia čoraz viac nedôverovať krokom orgánov činných v trestnom konaní v politicky citlivých kauzách,“

uviedol predseda Hlasu Peter Pellegrini.

Strana SMER-SD chce zvolať mimoriadne zasadnutie NR SR, na ktorom by mal iniciátor tajného stretnutia premiér Eduard Heger vysvetliť poslancom jeho obsah.

Predseda Smeru Robert Fico hovorí o rozklade právneho demokratického štátu a ovplyvňovaní vyšetrovania viacerých káuz z pozície vládnej moci. Malo by to  súvisieť s manipulovaním  výpovedí kajúcnikov.

Zdroj: (tom) a TASR, Foto: ilustračné