Ján Nosko: Máme za sebou nezvyčajný rok

ROZHOVOR
0 /

Stalo sa tradíciou, že banskobystrický primátor Ján Nosko vždy na konci decembra zhodnotí uplynulý rok. Prinášame Vám jeho decembrový rozhovor pre Radničné noviny.

Tento rok bol pre všetkých náročný, ako ho hodnotíte?

Myslím si, že takýto rok nikto z mojej generácie, ani z generácie mojich rodičov nezažil. Bol ovplyvnený prvou aj druhou vlnou pandémie koronavírusu i celoplošným testovaním. Rok 2020 bol z tohto pohľadu veľmi náročný aj na komunikáciu a aplikáciu opatrení, ktoré prichádzali z Ústredného krízového štábu či pandemickej komisie.

Zastavilo sa mnoho procesov, odkladali sa rokovania a aj realizácie už rozbehnutých zámerov. Napriek tomu sa však samospráva snažila nepoľaviť, v čo najmenšej miere obmedziť obyvateľov a vyjsť im v ústrety. Usilovali sme sa riešiť veci online a v prípade potreby osobného kontaktu sme dbali, a stále dbáme, na prísne bezpečnostné nariadenia a hygienické opatrenia.

Bola to pre nás jedna veľká neznáma, no časom sme sa naučili fungovať aj v tomto režime. Moje poďakovanie patrí zamestnancom mestského úradu a krízovému štábu mesta. V neposlednom rade však aj obyvateľom, ktorí boli od začiatku disciplinovaní a Banská Bystrica vďaka tomu patrila k mestám, v ktorých boli čísla pozitívnych na koronavírus najnižšie.

Počas Vašej karantény ste pracovali z domu. Aj keď online technológie sú veľká vymoženosť, hovorí sa, že niet nad osobný kontakt…

Áno, využívali sme technológie napr. aj pri online zasadnutí komisií. Do veľkej miery je to pomoc, že aj v období, keď je osobný kontakt obmedzený sa vieme bez problémov s kýmkoľvek spojiť a zorganizovať konferenčný hovor ako náhradu stretnutia. Nariadenia vlády často prichádzali na poslednú chvíľu a aplikovať ich v praxi bolo náročné.

Som preto rád, že ako primátori miest sme sa takto vedeli efektívne spojiť a flexibilne diskutovať o vzniknutej situácii, vymieňať si rady a riešiť problémy. Musím povedať, že byť doma v karanténe 20 dní je pre človeka ako ja náročné. Bolo zvláštne, že nemôžem vyjsť z domu a osobne komunikovať, no tešilo ma, že s kolegami môžem byť v kontakte online a vieme si vymeniť nielen zvuk ale aj obraz a prijať spoločné rozhodnutia. V prvom momente to vo mne vyvolalo pocit nervozity, že nemôžem byť priamo na mieste.

To, že som si doma vytvoril svoju prechodnú kanceláriu, samozrejme, do istej miery obmedzovalo aj moju rodinu. Moji najbližší sú však tolerantní, za čo som veľmi vďačný. Našťastie, všetko prebehlo dobre, veci boli v procese a po karanténe som sa mohol plnohodnotne zapojiť do pracovného života.

Pandémia priniesla mnoho náročných momentov a rozhodnutí. Priniesla podľa Vás aj niečo pozitívne?

Určite áno. V tomto ťažkom období sa ukázal pravý charakter ľudí v našom okolí. Každý mohol zistiť, aký kolektív má okolo seba. Ja som zistil, že mám okolo seba tím ľudí, na ktorých sa môžem absolútne spoľahnúť. Cítil som, že sa dokážu zomknúť, či už to boli zamestnanci mesta, organizácie, dobrovoľníci alebo samotní obyvatelia. Ľudia boli ochotní vydať zo seba aj pridanú hodnotu, čo sa prejavilo najmä počas prvej vlny pandémie, keď sme zriadili linku Osamelý senior.

Bez toho, aby ich niekto nútil, boli ochotní plniť aj úlohy a funkcie, ktorým sa predtým nevenovali. Prekvapila ma vysoká účasť dobrovoľníkov a zdravotníkov. Dokázali sme, že v meste sa vieme spojiť a operatívne riešiť aj náročné situácie. 

Bolo to obdobie, počas ktorého sme prevzali zodpovednosť za ľudí, ktorí tu nemajú rodinu či nevládzu a nemal im kto iný pomôcť. To sa zopakovalo aj pri celoplošnom testovaní. Z tejto ochoty čerpáme aj dnes. Boli sme zohratý tím a po takejto skúsenosti som si istý, že zvládneme nielen dobré, ale aj náročné momenty.

Čo sa počas roka v samospráve podarilo a čo muselo byť pozastavené?

Som rád, že aj napriek tomuto obdobiu nezastali práce na obnove materských škôl, začalo sa s rekonštrukciou futbalového ihriska v Radvani, dokončili sme druhú etapu prác na cintoríne v Majeri, zrealizovaná bola diagnostika ciest a mostov. Posunuli sme sa aj v riešení problému s dlhodobo stojacimi vozidlami a rozšírili sme kapacity v zariadeniach sociálnych služieb. Popri tom všetkom sme, samozrejme, museli venovať čas i financie pandemickým opatreniam a zabezpečeniu celoplošného testovania v našom meste.

Toto obdobie nám prinieslo aj možnosť návratnej finančnej výpomoci od štátu, vďaka ktorej môžeme zrealizovať najväčšiu rekonštrukciu verejného osvetlenia za posledných tridsať rokov. Obrovský výpadok dane z príjmov fyzických osôb a zmena vlády priniesli nový pohľad na EYOF a s Ministerstvom financií SR sme situáciu vyhodnotili tak, že zdroje určené na dokončenie multifunkčnej športovej haly boli pozastavené, nakoľko realizáciu by sa do termínu konania EYOF-u nepodarilo stihnúť.

Zároveň sme časť týchto financií presunuli na iné športoviská. Som veľmi rád, že sa nám podarilo ukončiť proces verejného obstarávania, a tak sa v meste pod Urpínom môže začať historicky najrozsiahlejšia rekonštrukcia zimného štadióna.

Čo nás v meste čaká počas budúceho roka?

V nasledujúcom období budem pozorne sledovať, ako sa vyvíja situácia okolo Rooseveltovej nemocnice. Je to špičkové zariadenie a neviem si predstaviť, že by v našom meste nebolo. Pre samosprávu je dôležitý schválený rozpočet. Vzhľadom na výpadok niektorých bežných príjmov to bolo rovnako ťažké, ako bude aj celý budúci rok. Musíme mu podriadiť aj naše aktivity, pričom niektoré bolo nutné zredukovať. Čo ma veľmi teší je, že máme schválené nenávratné finančné príspevky na revitalizáciu vnútroblokov a získali sme eurofondy na obnovu autobusových zastávok.

V registri investícií máme aj odsúhlasené zámery, ktoré vďaka schválenému rozpočtu môžeme začať realizovať. Ide napr. o investíciu do dopravnej infraštruktúry, a pracujeme tiež na zlepšení parkovania, napr. na Tatranskej ulici. Určite sa zameriame aj na Európsky olympijský festival mládeže, ktorý sa v našom meste uskutoční v roku 2022. Predchádza mu však dôkladná príprava spojená aj s testovaním jednotlivých športovísk.

Aký máte odkaz pre Banskobystričanov?

Tá situácia, čo sa týka aj prijímania ďalších opatrení vzhľadom na nárast pozitívnych prípadov, je ťažko odhadnuteľná. Verím však, že budeme disciplinovaní a zodpovední a aj naďalej budeme dodržiavať tie najjednoduchšie opatrenia, ktoré nám môžu pomôcť. Ďakujem Banskobystričanom za to, ako uplynulé mesiace zvládli. Dávajte si na seba pozor, nech je rok 2021 lepší.

Zdroj: Radničné noviny , Foto: ilustračné