Tradičné Betlehemské svetlo je už niekoľko dní na Slovensku. Za ten krátky čas sa ho podarilo rozšíriť do mnohých miest a snaha priniesť ho na ďalšie je veľká.
Pandemická situácia obmedzila roznos Betlehemského svetla
Nemožno zabúdať pri tom na aktuálne obmedzenia a v plnej miere ich pri šírení tejto vianočnej tradície rešpektovať. Tento rok totiž nechránime len Betlehemské svetlo, ale i seba a svoje okolie.
„Napriek aktuálnym opatreniam sme tradíciu šírenia Betlehemského svetla neporušili a Plamienok z Betlehema už svieti aj u nás na mestskom úrade. Banskobystričania, nech je svetlo pre nás symbolom pokoja, lásky a mieru, najmä v týchto časoch. Nech nám svieti a prináša radosť,“
uvádza banskobystrický primátor Ján Nosko.
Sobota 19. decembra priniesla so sebou nové obmedzenia týkajúcich sa pohybu osôb. Ide o situáciu, ktorá do značnej miery komplikuje naplnenie myšlienky Betlehemského svetla. Slovenskí skauti sa však so zreteľom na všetky platné pravidlá snažia priniesť Plamienok z Betlehema všade tam, kde ho ľudia čakajú. Nie je to však jednoduchá úloha, preto prosia o pochopenie a zrejme v niektorých prípadoch aj o akceptovanie faktu, že do niektorých lokalít sa ho priniesť jednoducho nepodarí.
Skauti prinesú Betlehemské svetlo do kostolov
Po škrtnutí vlakových spojení boli skauti nútení zrušiť aj stanoviská v mestách, kde by vám skautské hliadky Betlehemské svetlo odpálili. Aktuálne pravidlá dovoľujú konanie bohoslužieb a práve na ne sa Vám budú skauti snažiť priniesť Svetlo z Betlehema. Domov si ho môžete vziať v rámci svätých omší, t. j. v tomto roku si ho môžete odpáliť výlučne v kostole.
Pre roznášanie Betlehemského svetla udelil Slovenský skauting výnimku zo všeobecného zákazu činnosti. Dospelým členom je umožnené, aby doniesli Betlehemské svetlo do kostolov, farností a na miesta, kde bude Betlehemské svetlo prístupné širokej verejnosti.
Vedenie organizácie vníma výnimočnosť aktivít spojených s roznášaním Betlehemského svetla. Pri aktuálne platných pravidlách zákazu vychádzania sa odporúča priniesť svetlo do kostolov. Zakazuje sa roznášať svetlo po domoch a odpaľovanie na verejných priestranstvách. Odporúča sa, aby skupiny prinášajúce Betlehemské svetlo tvorili najviac dvaja dospelí dobrovoľníci.
Symbol nádeje
Tradícia svetla z Betlehemu sa odvíja už od konca 11. storočia, z obdobia krížových výprav. Jeden z členov tejto výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok z „večného“ svetla, ktoré horí v Betleheme.
Svetlo, ktoré si ostatní obyvatelia Florencie následne odpaľovali a odnášali domov, sa stalo symbolom nádeje, lásky a porozumenia – univerzálnych hodnôt, spájajúcich ľudí. Novodobú tradíciu šírenia plamienka z Betlehema oživili v Rakúsku.
Zdroj: (tom) a betlehemskesvetlo.sk, Foto: ilustračné a FB