Zdá sa, že Únii miest Slovenska došla trpezlivosť s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, ktoré vedie Veronika Remišová. Ústami svojho prezidenta Richarda Rybníčka ju kritizuje za to, ako chce nastaviť do budúceho programového obdobia čerpanie eurofondov v regiónoch.
Kritika Remišovej ministerstva za nezvládnutú prípravu eurofondov
Únii miest chýba jasná definícia regionálnej politiky a investičných stratégií zo strany štátu. Regionálne eurofondy by sa podľa neho mali čerpať podľa koncepcie, ktorú pripravilo ministerstvo dopravy. Rybníček nevylučuje, že mesto Trenčín kvôli jeho kritike nemusí dostať eurofondy na rozvojové projekty.
V rozhovore pre portál Euractiv.sk Richard Rybníček povedal:
„Najskôr sa nenastavila jednoznačná definícia regionálnej politiky na Slovensku a ako sa jednoznačne nastavili investičné priority v jednotlivých územiach zo strany štátu. Bez toho, aby sa zadefinovali a pomenovali strategicko-plánovacie regióny vrátane mestských funkčných oblastí, do ktorých sa má investovať, čiže bez kľúčových rozhodnutí vlády a štátu, sme začali riešiť otázku Rád partnerstva, zbierať projekty z územia bez toho, aby sme vedeli, či na to budú peniaze, koľko ich budeme mať a ako ich bude vláda prerozdeľovať a či nám ich bude vôbec aj Európska komisia chcieť financovať.“
Podľa Rybníčka neprebehla diskusia vlády o strategických projektoch v kombinácii s tými, naplánovali regionálne alebo miestne samosprávami a ktoré by bolo vhodné skĺbiť do jedného celku:
„V tejto chvíli viem zodpovedne povedať, že mám za sebou telefonáty s množstvom slovenských miest z jednotlivých regiónov. V každom regióne je situácia úplne iná, pretože vláda a MIRRI urobili fatálnu chybu v tom, že miesto toho, aby si splnili domácu úlohu na určenie strategických plánovacích regiónov vrátane mestských funkčných oblastí, ktoré nemôžu byť postavené na niekoho chcení, ale na kvalifikovanom odbornom podklade, nechali to na primátorov a starostov.“
Samosprávam chýba líder na úrovni štátu
Ministerka Veronika Remišová samosprávam sľubuje, že o nové eurofondy nebudú musieť súťažiť, ale budú sa môcť slobodne rozhodovať, ako ich na svojom území využijú.
„Presne v tomto prípade to má byť systém zhora – dole. To znamená, že štát to mal určiť, a samosprávy sa mali dohodnúť. Oni to urobili tak, že si majú samosprávy vytvoriť svoje strategicko-plánovacie regióny. Navyše nad tým celým sú nejaké vyššie územné celky a štát zbiera podklady zospodu a rozhoduje sa, čo bude robiť. Čiže úplne celé zle. Je to chaos a som hlboko presvedčený o tom, že pri tomto prístupe je čerpanie eurofondov ohrozené,“
tvrdí Rybníček.
Slovensko si od roku 2008, ako jediný štát EÚ, nezadefinovalo takzvané mestské regióny, kým ostatné krajiny to urobili už dávno. Žiaľ neurobila to ani táto vláda. V januári 2020 Únia miest SR, ZMOS a SK8 podpísali s vtedajším úradom podpredsedom vlády Richardom Rašim. Memorandum o spolupráci, avšak odvtedy žiadne iné dohody ani s Remišovej novým ministerstvom neboli..
„Na rozdiel od stratégie, ktorú plánujú štáty v okolitých krajinách, je to na Slovensku holý boj o peniaze. Tieto peniaze majú dostať úplne všetci bez rozdielu, či to má alebo nemá zmysel z hľadiska integrovanej územnej stratégie. Tento „helikoptérový pohľad“ je úplne zdrvujúci. Robíme tú istú chybu ako v tomto programovom období, pričom sme najhoršie čerpajúcim štátom spomedzi krajín Európskej únie,“
dodáva prezident Únie miest SR.
Snaha o centralizáciu rozhodovania a riadenia eurofondov
Vyššie územné celky majú do konca roka predložiť Remišovej ministerstvu dokumenty podobné Programu hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja, ale mnohé veci týkajúce sa čerpania eurofondov ešte nie sú dohodnuté, takže tie materiály možno napokon skončia v koši. Nič sa nedohodlo a všetko sa robí vo veľkom strese a pod tlakom.
„Nie je tam nič čo by znamenalo, že sa budú napríklad potierať regionálne rozdiely na Slovensku. Nič čo by naznačovalo, že to má hlavu aj pätu. A nie je tam nič, čo by v tejto chvíli, a to je najsmutnejšie, garantovalo všetkým to, na čo žiadajú: peniaze. Je tam len nejaká teória o tlačení miest a obcí do rýchlych dohôd s Radami partnerstva na úrovni VÚC,“
uzatvára tému Richard Rybníček.
Nové programové obdobie by malo začať 1. januára 2021. Do konca apríla budúceho roka má vláda SR predložiť Európskej komisii Plán obnovy za miliardy eur, ktoré sú momentálne zablokované nesúhlasom Maďarska a Poľska s navrhovanými podmienkami ich uvoľňovania.
Samosprávne kraje a rezorty zdravotníctva a kultúry sú nespokojné s návrhom ministerstva regionálneho rozvoja, podľa ktorého by v budúcom programovom období mali byť vylúčené z riadenia eurofondov. Argumenty Remišovej rezortu považujú za účelové a povrchné.
Pritom v novom programovom období by mali o regionálnych eurofondoch rozhodovať samosprávy. To by bolo jednoduchšie, efektívnejšie a bližšie k občanom. Miesto toho sa Veronika Remišová snaží o centralizáciu riadenia a rozhodovania, keďže v skutočnosti nemá tento proces pod kontrolou a neverí regiónom.
Zdroj: Euractiv.sk a (tom), Foto: ilustračné a TASR