Ako sa býva v dome alebo byte? Zhrňme si pre a proti

PR
0 /

Bývať v dome alebo v byte? Pre niekoho veľká dilema, pre iného jasná voľba. My sme sa pozreli na klady a zápory oboch možností.  Začnime predstavením výhod a nevýhod bývania v byte.

Výhody bývania v byte

Bývanie v byte má samozrejme celú radu benefitov. V prvom rade je to rozvinutejšia infraštruktúra v podobe obchodov, zdravotníckych stredísk, možností zábavy a ďalších služieb. Taktiež so škôlkami a školami zvyčajne nebýva problém. V závislosti od konkrétneho mesta tak viete tieto lokality navštíviť za desať až pätnásť minút (dokonca aj pešo).

Život v meste taktiež poskytuje spravidla väčšie pracovné príležitosti s vyššou mzdou. V prípade potreby zmeny zamestnania tak zvyčajne odpadá potreba sťahovať sa za prácou do inej obce. Zároveň pokiaľ je v meste rozvinutá mestská hromadná doprava, dá sa do práce cestovať týmto spôsobom a netreba tak ničiť auto v mestských zápchach.

Aj samotné bývanie v byte má svoje výhody. Starostlivosť o byt býva zvyčajne menej náročná než je tomu v prípade domu. V tom lepšom prípade stačí kúpiť, nasťahovať sa a už len bývať. Občas sa potom stane, že začne tiecť batéria alebo sa upchá odtok, no tam starosti s bývaním väčšinou končia.

Potrebné je teda starať sa len o interiér. Všetko, čo sa stane mimo štyroch stien bytu je už “kolektívna” zodpovednosť a rieši ju bytový správca.

Nevýhody bývania v byte

Napriek všetkým výhodám, aj bývanie v byte má svoju odvrátenú stránku. Kúpa nehnuteľnosti v podobe bytu býva zvyčajne drahšia, než je to v prípade domu. Zároveň v prepočte na plochu kúpite pri byte často až o tretinu či polovicu menšie bývanie ako pri dome.

Aj samotné súkromie je relatívne. Nemôžete si púšťať nahlas hudbu a na nočné bujaré zábavy môžete rovno zabudnúť. Teda pokiaľ nechcete na ďalší deň stretnúť nahnevaných susedov. Platí to samozrejme aj z opačnej strany. Brechot psov, plač detí, krik či zvuk príklepovej vŕtačky v sobotu ráno sa cez steny ľahko prenáša.

V meste si treba zvyknúť aj na dopravné zápchy, nedostatok parkovacích miest, málo zelených plôch a často aj horšia kvalita vzduchu.

Výhody bývania v dome

Výhody bývania v dome zväčša dopĺňajú to, čo životu v byte chýba. V prvom rade je to väčšie súkromie. Nerušia vás susedia a nik vám nevidí do bytu. Môžete si v rámci možností púšťať nahlas hudbu a víkend čo víkend grilovať. Odpadá aj problém s parkovacími miestami a zrejme nepocítite ani nedostatok zelene.

Aj šanca zadovážiť si nehnuteľnosť v podobe domu je neraz vyššia. Buď prerobením starého domu alebo výstavbou nového. V prípade že sa rozhodnete pre nízkoenergetický dom, máte možnosť získať od štátu príspevok. V konečnom dôsledku tak môžete mať výrazne väčší domov za nižšiu cenu, ako v prípade bytu. Pokiaľ chcete mať výstavbu domu skutočne bez starostí, treba si prezrieť napríklad projekty drevodomov na kľúč a vybrať si ten svoj.

Medzi ďalšie výhody bývania v dome a na vidieku patrí zvyčajne bezproblémové umiestnenie detí do škôlok a škôl. Zabudnúť netreba ani na čistejší vzduch, absenciu ruchu mesta, ktorý vám nahradí štebot vtákov.

Nevýhody bývania v dome

Hoci bývanie v dome vyzerá idylicky, nie je všetko tak ružové, ako sa na prvý pohľad zdá. Pokiaľ nepracujete z domu, je len veľmi malá šanca, že sa zamestnáte priamo v mieste bydliska. Do zamestnania tak musíte dochádzať. V kombinácii s mestskými zápchami vie takéto dennodenné cestovanie zabrať niekoľko minút, ale aj niekoľko hodín v závislosti od lokality. V prípade že bývate na dedine, treba rátať aj s horšou infraštruktúrou.

Ďalšia podstatná súčasť pri kúpe bývania býva financovanie. Tu môže byť ťažšie získať hypotéku najmä v prípade, že máte v pláne dom stavať. V prípade kúpi už hotového domu sú podmienky rovnaké ako v prípade kúpi bytu.

K najväčším rozdielom oproti bytu však patrí starostlivosť o rodinný dom. Starať sa tu treba nielen o vnútro domu, ale najmä o exteriér. Pravidelnú opateru si vyžaduje trávnik, stromčeky alebo kvetinový záhon. Navyše čokoľvek, čo vyžaduje opravu stojí na vašich ramenách. Pri rodinnom dome nejestvuje možnosť zavolať si správcu. Preto čo si nedokážete opraviť sami, musíte zveriť do rúk odborníka.

Dilemu či bývať v dome alebo v byte za vás zrejme nerozhodneme. Budete si musieť vybrať sami podľa vašich preferencií a možností. Vedzte však, že dokonalá voľba neexistuje. Pri jednej aj druhej voľbe budete musieť urobiť nejaké ústupky.

Zdroj: Lukáš Kula, Foto: pixabay