Svoju históriu začal tento športový klub písať 4. augusta 1995 po preregistrovaní väčšiny plavcov z TJ Dukla Banská Bystrica. Už od svojich začiatkov sa zaoberá riešením a odstraňovaním plaveckej negramotnosti širokej verejnosti, šplhajúcej sa postupne až po úroveň štátnej reprezentácie cez nevyhnutný medzistupeň mládežníckych kategórií.
Štvrťstoročie Plaveckého oddielu UMB
Športovej verejnosti bol v minulosti tento oddiel známejší pod názvom Plavecký klub – Banská Bystrica. Prechodom pod univerzitnú značku od roku 2002 oddiel pokračuje v rozvoji plávania v meste Banská Bystrica.
„Plavecký oddiel UMB už 25 rokov buduje systém, ktorý by v dnešnej dobe obstál a umožnil tak realizáciu jeho členov v rozvoji plaveckých športov, predovšetkým v mládežníckych kategóriách,“
hovorí tréner a štatutárny zástupca PO UMB Banská Bystrica Milan Záborský.
Domáce a zahraničné úspechy bystrických plavcov z UMB
Plavci UMB majú za sebou množstvo úspešných vystúpení doma aj v zahraničí. Na slovenských šampionátoch si vo všetkých vekových kategóriách (vrátane kategórie Masters) doteraz jeho členovia vyplávali spolu 155 majstrovských titulov, 174 strieborných a 190 bronzových medailí.
Okrem ďalších domácich podujatí (aj s medzinárodnou účasťou) tento oddiel dobre obstál aj na mítingoch v zahraničí: v Nemecku, Rakúsku, Chorvátsku, Slovinsku, Poľsku, Maďarsku, Monaku, Belgicku, Českej republike, Taliansku, Bosne a Hercegovine, ale aj v Austrálii, keď za 25 rokov svojej činnosti eviduje spolu 312 zlatých, 341 strieborných a 319 bronzových medailí. Jeho športovci sú pravidelne oceňovaní na vyhlasovaní najúspešnejších športovcov mesta Banská Bystrica.
Nesporne najväčším úspechom bola účasť Natálie Kodajovej na Olympijských hrách 1996 v Atlante. Družstvo žien dva razy vyhralo plaveckú ligu. Petra Miškufová (semifinalistka Majstrovstiev Európy juniorov 2002 v Linzi) bola vyhlásená ako najlepšia plavkyňa Slovenska v kategórii juniorov za rok 2002, v roku 2005 splnila limit na Letnú svetovú Univerziádu v tureckom Izmire a od splnenia limitu na Majstrovstvá sveta 2006 v čínskom Šanghaji ju delilo len 33 stotín sekundy.
Zuzana Karásková (účastníčka EYOF a MEJ), Michal Adamec (účastník MEJ v diaľkovom plávaní) a mnohí ďalší, ako napr. sestry Pernišové, Dana Lovásová (účasť na MEJ jej ušla pre chorobu), Peter Slobodník, Marcel Lupták, Andrej Brozman, Michaela Majtánová, Andrej Siklenka, Veronika Kolníková a ďalší taktiež robili dobré meno slovenskému plávaniu.
Pod týmito úspechmi je „rukopis“ trénerov Milana Záborského (dlhoročný popredný funkcionár v Slovenskej plaveckej federácii, držiteľ Zlatej plakety SPF za celoživotnú prácu, ktorý v rokoch 1993 – 1997 pôsobil aj ako reprezentačný tréner juniorov Slovenska), ako aj Jany Glorikovej (držiteľka striebornej plakety SPF). Ich rukami prešli mnohí plavci, 21 reprezentantov Slovenska (prevažne v mládežníckych a juniorskych kategóriách).
Banskobystrická plavecká 24 – hodinovka a telesne postihnutí plavci
Tento plavecký oddiel (Plavecký klub – Banská Bystrica a neskôr Plavecký oddiel UMB) bol zakladateľom, organizátorom a usporiadateľom prvých šiestich ročníkov ešte aj dnes populárnej banskobystrickej „24 hodinovky“.
Plavecký oddiel vo svojich aktivitách podporoval aj telesne postihnutých športovcov. Ján Ruml na Majstrovstvách sveta v roku 2006 v Durbane, v Juhoafrickej republike skončil na výbornom 12. a 20. mieste. Jeho ďalší športový rast ho predurčil k účasti na Majstrovstvách sveta juniorov IWAS v New Jersey (USA) v roku 2008, kde zaznamenal prenikavý úspech ziskom 4 titulov Majstra sveta.
Banská Bystrica Cup
Jeden z najväčších plaveckých mítingov na Slovensku „BANSKÁ BYSTRICA CUP“ si upevňuje svoju pozíciu nielen v Európe, ale už aj v celom plaveckom svete. V histórii pretekov jeho organizátori zaznamenali prihlášky pretekárov už z 33 krajín celého sveta.
V predchádzajúcich ročníkoch v Banskej Bystrici privítali takú elitnú plaveckú spoločnosť, aká sa v slovenských bazénoch ešte nestretla: troch olympijských víťazov, najrýchlejšiu ženu planéty, siedmych Majstrov sveta, deviatich Majstrov Európy, Majstra Južnej Ameriky, Majstra strednej Ameriky a Karibiku, víťazov svetovej Univerziády, dvoch víťazov olympijských hier mládeže, svetových a európskych rekordérov, ďalších medailistov zo svetových a európskych šampionátov, ako aj slovenskú špičku tohto športu.
Plavci predviedli famózne výkony, bojovalo sa o účasť na Olympijské hry, Majstrovstvá sveta, Svetovú univerziádu, Majstrovstvá Európy – úspešne. Latka je postavená mimoriadne vysoko.
„Ďalší, v poradí už 13. ročník sa aj napriek nevzdávajúcemu sa koronavírusu uskutoční (dúfajme) v náhradnom termíne 24. – 25. októbra 2020. Bude mať výnimočnú atmosféru v tom, že Medzinárodná svetová plavecká federácia znova schválila toto podujatie ako kvalifikačné pre účasť na Olympijské hry 2021, ktoré sa majú uskutočniť v Tokiu (Japonsko). Aj Európska plavecká federácia zaradila toto podujatie do svojho medzinárodného kalendára,“
dodáva tréner Milan Záborský.
Mesto Banská Bystrica bude v roku 2022 dejiskom Európskeho olympijského festivalu mládeže. Podujatie „Banská Bystrica Cup 2020“ bude prvým významným testovaním celého technického zabezpečenia plaveckej časti EYOF 2022 (aj v spolupráci so Slovenskou plaveckou federáciou). Toto podujatie ide znovu šíriť dobré meno mesta, regiónu ako aj celého Slovenska.
Ocenenia
Plavci Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica boli a sú mnohokrát vhodnými reprezentantmi svojho mesta, ktorí šíria jeho dobré meno po celom Slovensku a svete. Dôkazom jeho úspešnosti je aj nasledovný prehľad z vyhlasovania najúspešnejších športovcov mesta Banská Bystrica:
rok 1999 – Marcel Lupták bol vyhodnotený ako najlepší športovec mesta v kategórii žiakov,
získal 9 titulov majstra SR
rok 2000 – Peter Slobodník bol vyhlásený ako najúspešnejší športovec mesta v kategórii žiakov
rok 2001 – Peter Slobodník bol vyhlásený ako talent roka
rok 2002 – plavecký oddiel získal ocenenie „Za dlhoročnú prácu v rozvoji plaveckého športu v meste Banská Bystrica“
rok 2003 – Petra Miškufová získala ocenenie za vynikajúcu reprezentáciu mesta a Slovenskej republiky (stala sa najlepšou plavkyňou Slovenska v kategórii juniorov za rok 2002)
rok 2004 – Peter Slobodník v kategórii žiakov a Ján Ruml v kategórii telesne postihnutých športovcov sa stali najúspešnejšími športovcami mesta
rok 2005 – Ján Ruml bol ocenený v kategórii telesne postihnutých športovcov
rok 2006 – trénerka a funkcionárka Jana Gloriková bola ocenená za dlhoročnú činnosť
rok 2007 – Ján Ruml bol ocenený v kategórii telesne postihnutých športovcov
rok 2008 – Ján Ruml bol vyhlásený ako najlepší športovec mesta v kategórii telesne postihnutých športovcov (získal 4 tituly Majstra sveta juniorov) a Dominika Praženicová bola ocenená v kategórii telesne postihnutých žiakov
rok 2012 – Andrej Brozman bol vyhlásený ako najlepší športovec mesta v kategórii juniori/olympijské športy
rok 2013 – Milan Záborský bol ocenený v kategórii tréneri a funkcionári, Plavecký oddiel UMB Banská Bystrica bol medzi ocenenými v kategórii kolektívy
rok 2014 – Lucia Hovorková bola ocenená v kategórii juniori/olympijské športy.
Aj súčasnosť ukazuje, že v tomto klube vyrastajú nádeje slovenského plávania. Činnosť plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica v spolupráci s mestom, so Strednou športovou školou a Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici je prísľubom aj do budúcnosti. Jeho dlhoročná systematická práca s mládežou ho aj naďalej predurčuje k šíreniu dobrého mena mesta, o tom niet pochýb.
Tréneri a funkcionári Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica ponúkajú svoj čas, skúsenosti, schopnosti pri rozvoji plávania našej mládeže. Niečo viac o klube aj na www.poumb.sk.
Zdroj: Milan Záborký , Foto: ilustračné a archív