Už ôsmy ročník medzinárodného organového festivalu Vivat Vox Organi 2020 bude opäť hostiť organových virtuózov zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.
Nadšenci organovej hudby sa môžu tešiť na organový festival, ktorý sa tento rok bude konať na dvoch historických nástrojoch: na obnovenom starobylom organe Martina Podkonického z roku 1751 v Španej Doline a na historickom organe Evanjelického kostola a. v. v Banskej Bystrici z roku 1893.
Záštitu nad festivalom aj tento rok prevzali primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko a starostka obce Špania Dolina Martina Wilhelmerová. Medzinárodný organový festival bude trvať od 25. júla do 5. septembra 2020.
Oficiálny program medzinárodného organového festivalu
Sobota, 25. júl 2020, 19:00 hod.
Kostol Premenenia Pána, Špania Dolina
ANNINA VOELLMY, violončelo / Švajčiarsko
ILJA VOELLMY, organ / Švajčiarsko
Ilja Voellmy Kudrjavtsev sa narodil v ruskom Petrohrade. Po dokončení štúdia na Konzervatóriu v Petrohrade, pokračoval v postgraduálnom štúdiu pod vedením Davida Titteringtona a Lionela Rogga, na Kráľovskej hudobnej akadémii v Londýne. Už počas štúdií na Akadémii bol držiteľom rôznych ocenení a v roku 2008 promoval s diplomom DipRAM.
Vystupoval na mnohých londýnskych festivaloch, ako napríklad na festivale Spitafields, London Handel, na festivale City of London a Southbank centre Messiaen Festival 2008.V roku 2009 sa Ilya Kudryavtsev presťahoval z Londýna do Švajčiarska, aby sa stal titulárnym organistom v kostole sv. Martina v Liestale.
Pravidelne uvádza svoje recitály vo Švajčiarsku, Francúzsku, Nemecku, Rusku a Veľkej Británii. Ilya tiež rád vystupuje na rôznych projektoch s inými nástrojmi v rôznych „exotických“ kombináciách, ako je organ a pantomíma alebo organ a tanec alebo improvizácia na texty či obrazy. V Španej Doline sa Ilja predstaví spolu so svojou manželkou, keď predvedú recitál pozostávajúci z diel pre organ a violončelo.
Sobota, 1. august 2020, 19:00 hod.
Kostol Premenenia Pána, Špania Dolina
VLADIMÍR KOPEC / Slovensko
Organista Vladimír Kopec, rodák z Topoľčian, je organista, hudobný skladateľ, jazykovedec a pedagóg. Absolvoval Piaristické gymnázium v Nitre, potom štúdium na Filologickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici – odbor slovenský jazyk a literatúra a odbor Hudobná pedagogika na Pedagogickej fakulte UKF.
V rokoch 2008-2009 študoval na Konzervatóriu sv. Cecílie v Ríme a počas rímskych štúdií pôsobil ako príležitostný organista a spevák v zbore Vikariátu mesta Vatikán v Bazilike sv. Petra a počas omší a audiencií pápeža Benedikta XVI.
Umelecky pôsobí od roku 2010 v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma v Nitre ako organista, skladateľ a dirigent katedrálneho speváckeho zboru Psallite Deo, s ktorým absolvoval mnoho mediálnych prenosov vystúpení.
Sobota, 8. august 2020, 19:00 hod.
Kostol Premenenia Pána, Špania Dolina
FRANTIŠEK BEER / Slovensko
Organista František Beer je rodák z Košíc – Myslavy. Po štúdiu klavíra na ZUŠ pokračoval na Konzervatóriu v Košiciach, ktoré v roku 2009 ukončil maturitnou skúškou v odbore cirkevná hudba u Klementa Rečla. Pokračoval na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave, ktoré ukončil absolutóriom v roku 2011 pod vedením Mareka Vrábela. Získal 1. miesto v I. kategórii na Súťaži študentov konzervatórií v roku 2009 v Bratislave.
Je absolventom odboru cirkevná hudba na MusikhochschuleLübeck (Nemecko), ktorý vyštudoval v organovej triede Franza Danksagmüllera. Medzi rokmi 2002 – 2013 pôsobil ako organista dominikánskeho kostola v Košiciach a v rokoch 2013 – 2015 ako asistent organistu v Chráme sv. Jakuba v Lübecku.
Od roku 2015 je organistom v Kostole sv. Bartolomeja v Košiciach – Myslave a hosťuje tiež v košickej katedrále sv. Alžbety. Osvetovou činnosťou a komponovaním sa angažuje v oblasti cirkevnej hudby na Slovensku. Má vlastný kanál na portáli youtube.com, propagujúci piesne z Jednotného katolíckeho spevníka a liturgickú hudbu celkovo.
Sobota, 22. august 2020, 19:00 hod.
Evanjelický kostol a. v., Lazovná ulica, Banská Bystrica
DAVID DI FIORE / USA
Koncert pri príležitosti 50. výročia koncertnej činnosti
David di Fiore je stabilnou súčasťou programu medzinárodného organového festivalu Vivat Vox Organi. Tento jedinečný umelec a skvelý virtuóz predstaví aj v tomto roku skvelý a jedinečný program. Počas svojej kariéry vystúpil na množstve organových festivalov v Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku, Česku a Slovensku, ako aj vo Francúzsku a Taliansku.
V Severnej Amerike účinkoval na festivaloch v Kanade, na medzinárodnom Festivale v Morelia v Mexiku (najstarší organový festival na západnej pologuli), na Medzinárodnom organovom festivale v Guadalajara, na Puerto Vallarta Arts Festival a organové recitály odohral v mnohým mestách USA.
Jeho diskografia je bohatá. David di Fiore bol žiakom francúzskej organistky Odile Pierre. Ako sólista, dirigent, korepetítor a praktický organista pôsobil v katolíckej Arcidiecéze mesta Seattle, v Národnej asociácii metodistických hudobníkov a na Katolíckej univerzite v Ružomberku.
Od Národnej katolíckej vzdelávacej asociácie získal v Spojených štátoch ocenenie „Distinguished Graduate“. V Mexiku, v Rumunsku a na Slovensku bol ocenený za „mimoriadnu účasť“ na medzinárodných organových festivaloch.
V roku 2009 získal ocenenie za svoj prínos pre organový svet a za jeho recitály, ktoré mu udelilo občianske združenie Ars Ante Portas. Americké združenie organistov (Seattle) mu udelilo vyznamenanie za jeho prínos k medzinárodnému šíreniu umenia.
Sobota, 29. august 2020, 19:00 hod.
Kostol Premenenia Pána, Špania Dolina
JOHANNES SKUDLIK / Nemecko
Svojim skvelým vystúpením si na minuloročnom festivale Vivat Vox Organi 2019 získal poslucháčov v Španej Doline. Pozvanie prijal aj tento rok.
Johannes Skudlik sa narodil v Mníchove a vyrastal v Barcelone. Navštevoval Mníchovskú hudobnú univerzitu, kde študoval cirkevnú hudbu a koncertný organ u profesorov Gerharda Weinbergerga a Franza Lehrndorfera, ako aj súkromné stretnutia s Eugenom Jochumom a Claudiom Abbadom.Johannes
Skudlik ako organista vystúpil v koncertných sálach v Mníchove, Berlíne, Kolíne, Essene, Gdaňsku, Hongkongu, Petrohrade, v Tokiu, na Harvardskej univerzite, v Konzerthause Dortmund a v Tonhalle Zürich. Ďalej odohral organové recitály v katedrálach Mníchova, Kolína, Trieru, Sevilly, Salamancy, v londýnskom Westminsteri, v parížskej Notre – Dame, ale aj v New Yorku. Niekoľkokrát vystupoval aj na popredných organových festivaloch vo Verone, Zürichu, Kodani a v Palerme.
Sobota, 5. september 2020, 19:00 hod.
Evanjelický kostol a. v., Lazovná ulica, Banská Bystrica
HELMUT HAUSKELLER, panova flauta / Nemecko
STANISLAV ŠURIN, organ / Slovensko
Spojenie organa a panovej flauty je v rámci nášho medzinárodného organového festivalu jedným z najobľúbenejších medzi poslucháčmi. Aj tento rok prijali pozvanie Helmut Hauskeller a Stanislav Šurin.
Helmut Hauskeller sa narodil v Berlíne. Už vo svojich 14 rokoch bol natoľko inšpirovaný virtuózmi na panovej flaute Simiom Stanciom a Gheorghom Zamfirom, že sám začal hrať napanovej flaute. Absolvoval viacero majstrovských kurzov v hre na panovu flautu. Napriek tomu však väčšiu časť svojho talentu rozvíjal sám.
Svojimi geniálnymi schopnosťami hry na panovu flautu si otvoril dvere do sveta a od roku 1989 je koncertným majstrom po celom svete. Účinkoval sólovo, so sprievodnými nástrojmi, ale aj s orchestrami. Je interpretom na viacerých CD nosičoch a televíznych nahrávkach, najmä Nemeckej televízie. Účinkoval tiež v Anglicku, Švédsku, Fínsku, Taliansku, Švajčiarsku a USA.
Spolu s Helmutom sa predstaví aj popredný slovenský organista, skladateľ, pedagóg a organizátor kultúrneho života Stanislav Šurin. Stanislav študoval na Konzervatóriu v Bratislave, na Diecéznom konzervatóriu vo Viedni, na VŠMU v Bratislave u profesora Ivana Sokola a súkromne u profesora Johanna Trummera v Grazi.
S orchestrom Slovenskej filharmónie uviedol niekoľko skladieb pre organa orchester. Organové recitály hral vo viacerých štátoch Európy, v USA, Mexiku, v Kanade ana Tchajwane. V rokoch 1991-1995 bol organistom Dómu sv. Martina v Bratislave. Účinkoval na mnohých mediálnych prenosoch bohoslužieb vrátane inaugurácií slovenských prezidentov a návštev pápeža Jána Pavla II.
Je zakladateľom a oganizátorom organových festivalov, založil a predsedá Bachovej spoločnosti na Slovensku a jr členom Európskej konferencie cirkevno – hudobných asociácií (CEDAME). Pôsobí ako poradca pri opravách a rekonštrukciách historických či pri stavbách nových organov (napr. Slovenská filharmónia, Katedrála sv. Martina v Bratislave, Katolícka univerzita Ružomberok).
Venuje sa aj kompozícií. Je autorom Trnavskej omše, viacerých skladieb na duchovné a liturgické texty piesní na texty slovenských a francúzskych básnikov (predovšetkým Miroslava Válka). V roku 2016 mu bola udelená cena Fra Angelica za prínos do umenia.
Ak budú karanténne opatrenia naďalej v platnosti, k potrebnej výbave návštevníkov organových koncertov budú patriť aj rúška alebo ochranné masky, prípadne iné ochranné pomôcky prekrývajúce ústa a nos.
Zdroj: Matúš Kucbel, Foto: ilustračné