Negatívne dôsledky koronavírusovej krízy pociťuje na vlastnej koži aj najväčší zamestnávateľ na Horehroní Železiarne Podbrezová, a.s. (ŽP). Aktuálne došlo k dramatickému zníženie objemu zákaziek, čo pri oceli predstavuje až 80 – percentný pokles.
Vedenie spoločnosti pre agentúru SITA uviedlo, že prijali viacero opatrení aj v personálnej oblasti, aby napriek zníženému dopytu po hutníckych výrobkoch zamedzili masívnejšiemu prepúšťaniu zamestnancov:
„Situáciu na trhu priebežne monitorujeme a máme rozpracované viaceré varianty, aby sme okamžite reagovali na vývoj trhu a eliminovali negatívne dopady koronakrízy.“
Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ŽP a.s. Ing. Vladimír Soták hovorí:
„Máj bol z hľadiska objemu zákaziek pre našu spoločnosť veľmi špecifický. Bol to ťažký mesiac, pretože v marci a apríli sme ešte relatívne dokázali získať dostatok zákaziek. V máji sme však zaznamenali až 50 – percentný prepad.“
Väčšinu svojej produkcie predávajú železiarne na európske a svetové trhy, z čoho vyplýva, že sú priamo závislí od toho, ako sa rozbehne ekonomika v Európskej únii a vo svete. Šťastím je, že majú vybudovanú vlastnú obchodnú sieť, vďaka čomu prežili aj ťažký rok 2009, poznamenaný enormným znížením počtu zamestnancov.
„Som presvedčený, že sa dostaneme aj z tejto situácie. Dnes nevieme predvídať, koľko času prejde, kým sa postavíme na nohy. Môže sa stať, že situácia s koronavírusom potrvá dlhšie a dnes nevieme, kedy sa dostaneme do normálu. Nebude to však už situácia porovnateľná s rokom 2018, ani 2019,“
dodáva Soták.
Vo firme sa snažia vysvetliť zamestnancom, ktorí majú pracovné zmluvy na dobu určitú i tým, ktorí majú nárok na predčasný starobný dôchodok resp. už sú dôchodcovia, že prvoradým záujmom je udržať zamestnanie hlavne živiteľom rodín a tomu vedenie ŽP podriadi všetky prijaté opatrenia.
Železiarne Podbrezová, a. s. sú integrovaným výrobcom ocele a oceľových bezšvíkových rúr s využitím na oceľové konštrukcie. Ročná výroba spoločnosti je 160 000 ton oceľových bezšvíkových rúr, čím sa spoločnosť radí k popredným výrobcom oceľových rúr v Európe. Technologicky presné bezšvíkové rúry sú dokonca súčasťou automobilov či hydraulických a pneumatických jednotiek.
Slovensko patrí podľa Eurostatu medzi štyri krajiny EÚ, ktorých ekonomiky sa v prvom štvrťroku 2020 prepadli najviac, o viac ako 5 %. Podobný prepad HDP ako Slovensko zaznamenali oproti predchádzajúcemu štvrťroku aj Španielsko, Taliansko a Francúzsko.
Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír zverejnil predikciu hospodárskeho rastu SR. Podľa neho slovenská ekonomika sa nachádza vo voľnom páde. NBS vidí 10,3 – percentný pokles HDP v tomto roku, 8,4 – percentné oživenie v budúcom roku a štvor až päťpercentný nárast v roku 2022. Zostávame žiť v dobe obrovskej neistoty…
Zdroj: SITA a Podbrezovan, Foto: ilustračné