Daniel Karas: Je dôležité prenášať skúsenosť z regiónov do parlamentu

ROZHOVOR
0 /

Daniel Karas je poslancom Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici už 10 rokov. V týchto parlamentných voľbách sa rozhodol uchádzať aj o poslanecký mandát do Národnej rady SR. Jeho doterajšiu prácu je možné vidieť najmä v jeho mestskej časti – Fončorde.

S Danielom Karasom sme sa porozprávali o tom, čo je pre neho dôležité, ako si predstavuje svoje pôsobenie a výkon poslaneckej funkcie v slovenskom parlamente.

Práca poslanca v Národnej rade má iný charakter ako na miestnej úrovni. Vyplýva to aj z kompetencií, ktoré miestna samospráva či parlament má.

Určite áno. Aj keď na úrovni miestnej samosprávy rovnako prijímame „zákony“ – VZN, ktoré sú záväzné pre naše mesto. Zodpovednosť je takisto v parlamente väčšia, keďže váš mandát potvrdilo niekoľko násobne viac ľudí. Každopádne, si myslím, že práve skúsenosť z mesta a podieľaní sa jeho smerovaní, je mojou výhodou oproti iným kandidátom.

Dobre poznám fungovanie samosprávy, jej problémy či už z hľadiska výkonu právomocí, legislatívy alebo dopadu na občanov. Skrátka realitu každodenného života, a to mnohým neskúseným kandidátom chýba. Tak potom vyzerajú aj ich riešenia a programové priority.

Vy ste od roku 2018 aj splnomocnencom Úradu podpredsedu vlády SR pre najmenej rozvinuté okresy, konkrétne pre Banskobystrický región. V čom spočíva vaša úloha?

Celý tento program vznikol ako podpora pre okresy, ktoré vláda SR zadefinovala prioritne ako okresy s mierou evidovanej zamestnanosti vyššou ako je 1,5 – násobok priemeru. V našom kraji ide celkovo o 5 okresov: Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš. Od začiatku sme formou tzv. akčných plánov vlády pre tieto okresy zazmluvnili viac než 18 projektov v rôznych oblastiach v celkovej sume takmer 16 miliónov eur.

Išlo o projekty, ktoré boli zamerané na podnikateľskú činnosť, a tým pádom aj na podporu zamestnanosti. Dnes môžeme povedať, že bez takejto formy pomoci, by tieto mestá a obce nemali šancu zo svojich rozpočtov vytvárať lepšie podmienky na život pre ich obyvateľov, zlepšovať infraštruktúru. Skrátka, tu musí pomôcť vláda a veľmi cielene.

Ja z mojej pozície pravidelne navštevujem tieto okresy, spolu s predstaviteľmi samosprávy hľadáme formy a riešenia na ich požiadavky a takisto efektívnosť použitia takýchto priamych dotácií. Ukazuje sa to ako správna cesta, pretože napríklad okres Veľký Krtíš je v tomto najúspešnejší a v súčasnosti už nespĺňa zákonné kritérium na podporu prostredníctvom akčného plánu, kvôli najvýraznejšiemu poklesu nezamestnanosti a to na úroveň približne 6,4 %.

Touto cestou by som sa rád poďakoval Úradu vlády a všetkým kolegom, či už v Bratislave alebo na okresnej úrovni, že sa nám to spoločne podarilo. Verím, že v tejto načatej práci budeme pokračovať.

Názory na takúto formu podpory sa medzi politikmi líšia. Podľa mnohých je vhodnejšie prijímať takú legislatívu, ktorá bude podporovať podnikateľské prostredie systémovo.

Súhlasím, že celá podpora regiónov a podnikateľov či zamestnanosti nemôže stáť len priamych dotáciách. Ale ako som už spomínal, takéto prostriedky by sme nikdy do našich regiónov nedostali inou formou. To platí napríklad aj v prípade Banskej Bystrice.

Spomeniem len niektoré projekty, ktoré sme mohli u nás realizovať len vďaka podpore od vlády, pretože aj keď v meste hospodárime najlepšie za posledné roky, len ťažko by sme si mohli dovoliť financovať modernizáciu Mestského mládežníckeho futbalového štadióna za 730 tisíc eur, či  rekonštrukciu športového areálu Základnej školy Radvanská za 450 tisíc eur, alebo sa pustiť do revitalizácie Zimného štadióna za vyše 1,5 milióna eur.

Tieto dotácie boli naviazané na projekt Európske mesto športu, ale to sú presne tie príležitosti, ktoré by šikovná samospráva mala vedieť využiť a spolu s vládou sa pokúsila zladiť a vzájomne sa podporiť.

Podobná forma podpory smeruje do Banskej Bystrice aj vďaka organizácii významného športového podujatia EYOF 2021.

Presne tak. Vláda SR uvoľnila v roku 2019 sumu 500-tisíc eur, v tomto roku to bude 6 miliónov eur a v roku 2021 spolu 5,5 milióna eur. Ďalších 11 miliónov eur vláda SR odsúhlasila  na projektovú prípravu, vybudovanie a vybavenie novej športovej infraštruktúrya jej príslušenstva. Z nej najviac pôjde práve na novú multifunkčnú športovú halu, ktorá v Bystrici veľmi chýba.

Ďalšie prostriedky sú určené na revitalizáciu, modernizáciu, rekonštrukciu a vybavenie už existujúcich športovísk a ich areálov. Je to aj pre nás veľká výzva, za tak krátky čas zrealizovať všetky plánované investície, ale takáto príležitosť sa neodmieta. Tu by som chcel oceniť aj prístup predsedu vlády Petra Pellegriniho, ktorý v tomto ohľade chápe potrebu priamej podpory v širšom kontexte.

Aká je teda Vaša predstava o výkone mandátu v parlamente?

Som presvedčený, že prenášať skúsenosť z konkrétnych regiónov do Národnej rady je dôležité. Chcem priniesť reálny názor k navrhovanej legislatíve a spolupracovať na tvorbe zákonov, ktoré regiónom pomôžu. Nielen tým, kde je život ťažší, ale aj tým, ktorým sa zdanlivo darí lepšie. Prajem si, aby ľudia mimo Bratislavy mali väčšie zastúpenie v parlamente, pretože si rovnako zaslúžia kvalitný život.

Ďakujeme za rozhovor.

 

Autor: (dem), Foto: ilustračné