Divadlá v rôznych kútoch Slovenska v sobotu 16. novembra opäť otvárajú svoje brány. Desiata Noc divadiel ponúkne výnimočné predstavenia, stretnutia a zážitky aj v Banskej Bystrici a Zvolene.
Myšlienka spoločného podujatia Noc divadiel
Vznikla na podnet francúzskych divadelných umelcov a prvýkrát sa ako pilotný program realizovala 25. októbra 2008 v Chorvátsku v Detskom divadle Dubrava v Záhrebe a v Šibenskom divadle.
Možnosť prezentovať divadelný program aj inak, ako počas všedných dní, spája každý rok stovky divadiel a tisícky divákov po celej Európe. Noc divadiel sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu. Tento rok sa nesie aj v znamení Nežnej revolúcie a jej aktuálneho odkazu. Noc divadiel koordinuje Divadelný ústav v Bratislave.
Tohtoročná Noc divadiel 2019 sa nesie v znamení Nežnej revolúcie. Koná sa v sobotu 16. novembra 2019 v 27 slovenských mestách a viac ako päťdesiatich divadlách, kultúrnych centrách, umeleckých školách a kultúrnych priestoroch.
Banskobystrická Noc divadiel privíta návštevníkov v Bábkovom divadle na Rázcestí, Divadle Štúdio tanca, Štátnej opere, Divadle pod balkónom, v kultúrnom centre Záhrada a Divadle Akadémie umení. Vo Zvolene to je Divadle Jozefa Gregora Tajovského.
Bábkové divadlo na Rázcestí
V sobotu večer uvádza Ženy novembra. Taký je názov „iného“ večera venovaného Nežnej revolúcii. Bude sa diskutovať o novej knihe Zuzany Maďarovej Ako odvrávať novembru ´89. Rodové aspekty pamäti. O účasti žien v histórii Novembra. O tom, prečo sa ženy vytrácajú z kolektívnej pamäte spoločnosti.
Aj o tom, prečo a ako sa spomínanie na November podieľa na formovaní našich súčasných politických názorov a vnímaní politiky. Či o tom, kde sa v politickej pamäti nachádza spomínanie na revolučné dianie v regiónoch.
Večer doplní inscenované čítanie z knihy Zuzany Maďarovej Ako odvrávať novembru ´89 a poviedky Jany Juráňovej Malá nočná príhoda z knihy Lásky nebeské v podaní herečiek divadla Marianny Mackurovej a Márie Šamajovej. Hostkami večera, ktorý sa začne o 18:00 hod., budú Zuzana Maďarová, Jana Cviková a Alexandra Ostertágová.
Divadlo Štúdio tanca
Najnovší projekt banskobystrického Divadla Štúdio tanca myslí v prvom rade na detského diváka. Pritom však nejde o rozprávku. Unikátne spojenie umeleckého súboru a detí z tanečných kurzov sľubuje výnimočný zážitok. Samotným námetom inscenácie bola úprimná detská radosť.
Radosť, ktorá je v každom z nás, radosť ktorá je neuchopiteľná, radosť ktorá je nevysvetliteľná. Názov Číra radosť to len podčiarkuje. Prenesie divákov do sveta plného fantázie, radosti, bezstarostnosti… Počas Noci divadiel zažijú diváci v divadle naozaj číru radosť. Druhá premiéra Čírej radosti je sobotu o 16:00 hod.
Štátna opera v Banskej Bystrici
K Noci divadiel sa tradične pripája aj Štátna opera. Na sobotňajšom slávnostnom koncerte k 30. výročiu Nežnej revolúcie sa predstavia štyri mladé umelkyne, sopranistky Cécille Achille (Francúzsko), Ana Cernicova (Moldavsko), Zuzana Weiserová (Slovensko) a Karolina Filus (Poľsko).
Všetky štyri sú laureátkami Medzinárodnej speváckej súťaže Gabriely Beňačkovej, ktorá bola v tomto roku vyhlásená vo viac ako 70 krajinách sveta. Speváčky bude sprevádzať orchester Štátnej opery pod taktovkou Igora Bullu. Po koncerte s návštevníci môžu zúčastniť prehliadky zákulisia a služobných priestorov divadla. Koncert začína o 19:00 hod.
Divadlo pod balkónom
Práve 16. novembra toto divadlo oslavuje svoje narodeniny. Tento rok už piate. A tak si spolu s malými aj veľkými divákmi pripomenie svoje začiatky… a bude aj torta!
Noc divadiel a oslava začína o 17:00 hod., keď medzi deti prídu dve škriatkovské princezné Fónka a Tónka z Gramofónie, pokračuje o 19:00 hod. príbehom o láske, smrti a o živote, ktorý sa ale zase na smrť obráti, Hamletiáda.
Záhrada CNK
Ideou súčasného tanečného predstavenia s názvom Atopic je téma vzťahu k sebe samému (umelkyni – tanečníčke) a ovplyvňovanie psychického stavu na základe diagnózy atopický ekzém.
Hovorí sa, že koža je oknom do tela, a preto sa s najrôznejšími prejavmi na koži stretávame v zdraví aj pri mnohých ochoreniach. Skúste si, napríklad u seba, vyšetriť „dermografizmus“. Na hornom poli hrudníka urobte tlakom svojho prstu čiaru alebo kríž. Za okamih sa u ľudí so zvýšenou dráždivosťou objaví výrazná kresba, vystupujúca nad povrch tak, ako je to známe pri žihľavkových pupienkoch…
Nie je to také zložité, ako sa na prvý pohľad zdá. Tancom v choreografii Lucie Bielik to vyjadrí Michaela Nezvalová. Predstavenie Atopic v sobotu o 20:00 hod. premiérovo uvedie kultúrne centrum Záhrada (vstupné 5 €).
Divadlo Akadémie umení
Vysokoškolské divadlo pozýva v sobotu na úspešnú inscenáciu AniMak. Je to príbeh nemanželského chlapca, Jozefa Maka, ktorý sa so svojím špecifickým, spoločensky podmieneným a rodinnou situáciou determinovaným správaním snaží zapadnúť do sveta, v ktorom ho vlastne nik nechcel a nečakal.
Inscenácia vznikla kolektívnou tvorbou na tému „hľadania identity v súčasnej konzumnej a multikultúrnej spoločnosti“. Začiatok je o 20:00 hod. (veľké štúdio Fakulty dramatických umení). Vstup je voľný!
Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene
Tretia novembrová sobota bude aj vo zvolenskom Divadle JGT patriť noci, počas ktorej sa v divadle nezhasne. V úvodnej diskusii vo foyer (19:30 hod.) si návštevníci, spolu so spisovateľkou a aktivistkou Ľubou Lesnou, pripomenú tridsiate výročie Nežnej revolúcie.
O 21:00 hod. sa na javisku divadla odohrá príbeh zo začiatku štyridsiatych rokov Antikvariát. Inscenácia podľa rovnomennej novely Ľuby Lesnej z knihy Tisícročná žena prináša mrazivé historické fakty z obdobia protižidovských represálií, súvisiace s populárnym bratislavským antikvariátom Steiner.
V réžii Viery Dubačovej sa v hre predstavia Emília Vášáryová, Lucia Lapišáková, Michal Ďuriš a Miloš Cibula. Po skončení predstavenia bude pred budovou divadla už tradičné stretnutie pri Novembrových sviečkach.
Podujatia Noci divadiel v Banskej Bystrici a Zvoelne sa konajú v rámci série podujatí Kľúčová je sloboda, venovaných spomienke na Nežnú revolúciu. Koordinátorom je Banskobystrický samosprávny kraj.
Zdroj: Anna Gudzová, Foto: ilustračné