V utorok 29. októbra o 16:00 hod. bude na Radnici v Cikkerovej sieni hosťom podujatia „Univerzita mestu, mesto univerzite“ bývalý diplomat a prekladateľ Stanislav Vallo. Účinkuje sólista Štatnej opery v Banskej Bystrici Šimon Svitok, diskusiu vedie Slavomíra Očenášová Štrbová.
Stanislav Vallo (1951)
Vyštudoval odbor taliančina – francúzština na FF UK v Bratislave, pôsobil vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ. V rokoch 1991- 2018 pracoval v diplomatických službách (Rím, Brusel), z času na čas preložil niečo z taliančiny.
V Ríme Strávil Stanislav Vallo desať rokov na dva razy. Začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia som tam prišiel ako zástupca veľvyslanca a v roku 2005 sa tam vrátil ako veľvyslanec.
„V roku 1991 som ako tlmočník sprevádzal na služobnej ceste, ktorú som cez moje kontakty zorganizoval, vtedajšieho ministra kultúry Ladislava Snopka a ministra medzinárodných vzťahov Pavla Demeša. Ten sa ma na spiatočnej ceste opýtal, či by som nechcel vstúpiť do diplomatických služieb. Moja odpoveď znela: Pán minister, rád to skúsim. Potom som absolvoval konkurz na pražskom ministerstve zahraničných vecí. Za socializmu som podobné ponuky niekoľko ráz dostal a zakaždým som odmietol,“
hovorí Stanislav Vallo o začiatkoch svojej diplomatickej kariéry.
Po odchode z Ríma Vallo prešiel do Bruselu ako veľvyslanec SR v Belgickom kráľovstve a Luxemburskom veľkovojvodstve. Podľa neho je Európska únia odsúdená na úspech a zvládne aj brexit. Nezabúda však na Rím, o ktorom povedal:
„Nijaké iné mesto nemá také genius loci, hádam len Banská Štiavnica. Rím ma do seba vsal viac než Brusel.“
Po odchode z Bruselu Stanislav Vallo skončil v štátnych službách a venuje sa hlavne umeniu a literatúre (je členom poroty literárnej súťaže Anasoft Litera), najmä v oblasti literárnych prekladov. Je oceneným slovenským literárnym prekladateľom z talianskej literatúry, ale aj skvelým recitátorom a vtipným rozprávačom.
Môžete sa o tom presvedčiť na vlastné oči v utorok 29. októbra 2019 o 16:00 hod. na diskusnom stretnutí so Stanislavom Vallom v Cikkerovej sieni banskobystrickej Radnice. Vstup je voľný.
Autor: (tom), Foto: ilustračné