V Chránenej krajinnej oblasti Poľana, v lese neďaleko Lesnej správy Kyslinky, došlo v stredu ráno k útoku medvedice na fotografa Ivana Kňazeho. Zranenému mužovi sa podarilo ujsť a na svojom aute prísť do objektu Lesov SR, odkiaľ mu privolali záchrannú službu.
Medveď si nevyberá, keď ho niekto vyruší
K útoku medvedice na fotografa prírody Ivana Kňazeho (73), ktorý fotil jej mláďa, došlo v lesnom poraste neďaleko chaty, na ktorej bol. Lesy Slovenskej republiky uviedli, že išlo o turistický chodník, ktorý vedie od hotela Poľana, cez Priehybinu na Čierny vršok a potom smerom na Dudáš a Kyslinky. Tadiaľto vedie aj trasa hrebeňového chodníka Predná – Zadná Poľana – Rudná magistrála. Fotograf Kňaze však pre TV Markízu uviedol:
„Bol som hlboko v lese. Skrížil som medvedici dráhu medzi ňou a jej mláďatami. Nič jej preto nevyčítam.“
V tejto lokalite zaznamenali naposledy útok medveďa v roku 2012. Šelma vtedy zaútočila na lesnú robotníčku a spôsobila jej zranenia na nohe. Lesy SR upozorňujú ľudí, aby pri prechádzke v lese boli maximálne opatrní.
Medveďom napadnutý fotograf je aj spisovateľom. Vyšla mu asi dvadsiatka publikácií s fotografiami, ako napríklad „Po medvedích stopách“ či „Do hôr za medveďom“. Aj takémuto skúsenému človeku sa mohlo stať osudným stretnutie s medvedicou, našťastie dokázal jej po napadnutí uniknúť.
Sám Ivan Kňaze pre TV Markíza uviedol:
„V lese som dopoludnia fotil hmyz. Otočím sa a vidím medvieďa, ktoré som stihol odfotiť. Zrazu z húštiny na mňa s revom vybehla medvedica. Zahryzla sa mi do stehna, trvalo to asi tri sekundy. Keď som zistil, že odbehla preč, vyskočil som. Možno si myslela, že bežím za jej mláďaťom, tak sa znovu do mňa pustila.“
Medvedica labami na druhýkrát zasiahla ležiacemu mužovi chrbát a ruky, ale potom ušla za svojím potomkom. Zranený fotograf došiel k odstavenému autu pri chate a ním sa odviezol k najbližšej lesnej správe.
Kňazeho syn Ivan k tomu na Facebooku napísal:
„Otec fotil hmyz, zbadal medvieďa a pri tom ho napadla medvedica. Vie ako sa brániť, stretol už medveďa stokrát a vždy mal krásne fotografie, teraz má škrabance… Vďaka Bohu, že to dobre dopadlo.“
Člen prezídia Slovenskej poľovníckej komory a Predseda streleckej komisie Rudolf Huliak zverejnil na Facebooku fotografie zraneného muža. Na niektoré komentáre „ochrancov zvierat“, ktoré odsudzovali počínanie lesníkov či turistov na Poľane v tom zmysle, že vraj provokujú lesnú zver k takýmto úkonom, reagoval slovami:
„Takto reagujú „ochranári“. Človek, 70 – ročný fotograf, turista a ochranár je pre nich človekom absolútne nepožívajúcim úctu.“
Chrániť medvede alebo človeka?
Táto otázka vyvstáva v poslednej dobe čoraz častejšie priamo úmerne s tým, ako sa množia prípady stretu medveďov s človekom v horských oblastiach Slovenska, ku ktorým dochádza aj pomerne blízko ľudských obydlí. Aj keby sa zdalo, že odpoveď je jasná v prospech človeka, nie vždy sa darí nájsť jednoznačné riešenie konkrétnej situácie. Pravdou je, že medveď je u nás chránený zákonom a nie všetci ľudia sa k lesnej zveri či prírode správajú s rešpektom.
CHKO Poľana je považovaná za priestor s najhustejším výskytom chráneného medveďa hnedého v Európe. Podľa odhadov tu v súčasnosti na ploche 40 tisíc hektárov žije asi 200 medveďov, na Slovensku po zložitom sčítaní ochranárov a poľovníkov by malo byť vyše 1.200 jedincov.
Pri premnožení resp. zúžení vhodného životného priestoru sú niektoré z týchto šeliem vytláčané silnejšími jedincami zo svojho prirodzeného teritória na jeho okraj. Také sú zákony prírody. Pri hľadaní potravy potom takéto zvieratá strácajú plachosť a vstupujú aj do priestorov s ľudskými obydliami.
To bol aj prípad medveďa z Očovej, ktorý sa vo večerných hodinách voľne prechádzal po obci hľadajúc nezabezpečené nádoby na odpad alebo včelie úle. Iba zhodou okolností pritom nezranil žiadneho človeka.
Na základe výsledkov monitoringu a posúdenia celkovej situácie s ohľadom na bezpečnosť obyvateľov Očovej napokon museli orgány štátnej správy prijať krajné opatrenie, ktorým je v takomto prípade odstrel rizikového zvieraťa.
Aj v tomto prípade sa na sociálnych našlo viacero falošných ochranárov, ktorí by radšej chránili zvieratá ako človeka…
Autor: (tom), Foto: FB a ilustračné