Milovníci organovej hudby sa v závere marca môžu tešiť na koncertnú lahôdku v podaní fenomenálneho organistu Davida di Fiore, ktorý vystúpi v banskobystrickom Evanjelickom kostole v Lazovnej ulici, pri príležitosti Mesiaca frankofónie.
Tento sviatok frankofónie každoročne organizuje banskobystrická Alliance française a jeho program je plný pozvánok na stretnutia s francúzskou kultúrou. Organový koncert francúzskej organovej hudby sa uskutoční v sobotu 30. marca 2019 o 19:00 hod.
David di Fiore pre svoj koncert vybral organové diela osobností francúzskej hudobnej kultúry, ktoré výrazným spôsobom ovplyvnili vývin nielen francúzskej, ale aj európskej hudby. Zaznejú diela Césara Francka (1822-1890), ktorého Liszt označil za najlepšieho organového improvizátora po Bachovi.
Vypočujeme si tiež dielo Marcela Dupré (1886-1971), taktiež organového virtuóza a rovnako skvelého improvizátora, ctiteľa Bacha, so zásluhami na obohacovaní zvuku organa o orchestrálne farby.
Z veľkého storočia francúzskej hudby zaznie tiež dielo Françoisa Couperina (1668-1733), ktorý patril nepochybne k najvýznamnejším postavám éry baroka a bol taktiež najbližším francúzskym ekvivalentom Johanna Sebastiana Bacha, takmer jeho súčasníkom, ktorý poznal a uznával jeho hudbu pre cembalo a niektorými pasážami sa nechal aj silno inšpirovať.
Poslucháči si z tohto obdobia budú môcť vypočuť dielo francúzskeho barokového skladateľa Jeana – Josepha Moureta (1682-1738), ktorého meno a hudba žije dodnes vďaka jeho nesmrteľnému Rondu z jeho prvej Suite de symphonies.
Táto skladba znie po celom svete dodnes, najmä počas sobášnych obradov. David do svojho programu zaradil tiež skladbu Jeana Berveillera (1904-1976), žiaka Marcela Duprého. Berveillerove kompozície boli inšpirované jazzom a v skladbe Mouvement sa David di Fiore vyznamená aj ako organista s vynikajúcou pedálovou technikou.
David di Fiore uviedol svoje európske debutové recitály v katedrále Notre – Dame v Paríži a tým začal svoju medzinárodnú kariéru pred 32 rokmi, 1. marca 1987. V súčasnosti pôsobí na pedagogickej fakulte na Katolíckej univerzite v Ružomberku, kde vyučuje organ, dejiny organa, konštrukciu organov, improvizáciu, liturgické hranie a zborové dirigovanie.
Za posledných 31 rokov opakovane pôsobil na mnohých festivaloch v Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku, Slovensku a v Českej republike, ako aj vo Francúzsku a v Taliansku. V Severnej Amerike, vystupoval v Kanade a na Medzinárodnom festivale v Morelii, v Mexiku (najstarší organový festival na západnej pologuli). Vystúpil aj na Medzinárodnom organovom festivale v Guadalajare na Puerto Vallarta Arts Festivale a v ďalších amerických mestách.
Jeho diskografia zahŕňa nahrávku francúzskej hudby Les Amoureux de l`Orgue zo Seattle. Svoju nahrávku uskutočnil aj na veľkom organe hradného kostola sv. Kataríny v Kremnici. Jeho diskografia obsahuje aj nahrávku recitálu z Orgelfestu v Grazi, ďalej DVD nahrávku z jeho koncertu v Trnave y rok 2008. Posledné CD v jeho zbierke nahrávok pochádza z medzinárodného organového festival, z katedrály sv. Martina v Bratislave.
David di Fiore bol žiakom francúzskej organistky Odile Pierre. Počas svojej aktívnej kariéry v USA pracoval ako organista a dirigent pre arcibiskupstvo v Seattle. Spolupracoval aj v Národnom združení metodistických hudobníkov, v súčasnosti pracuje na Katolíckej univerzite v Ružomberku.
Národná katolícka vzdelávacia asociácia mu udelila titul „Distinguished Graduate“. Diplomy za „mimoriadnu účasť“ mu udelila mexická vláda. V roku 2009 bol za prínos pre slovenskú organovú kultúru ocenený diplomom občianskeho združenia Ars Ante Portas.
Autor: Matúš Kucbel, Foto: ilustračné