Záverečnými pretekmi na majstrovstvách Slovenska juniorov v Trnave a majstrovstvách sveta v krátkom bazéne v čínskom Hangzhou skončila pre banskobystrických plavcov majstrovská plavecká sezóna 2018.
Koncom roka zvyčajne jednotlivé športové kolektívy okrem hodnotenia dosiahnutých výsledkov svojich športovcov, hodnotia podrobnejšie a komplexnejšie celú svoju činnosť. Či sa to týka ekonomickej oblasti, tréningového procesu, organizovania športových akcií a podujatí ako i účasti svojich športovcov na týchto podujatiach. Som si vedomí toho, že hodnotenie ktorejkoľvek udalosti ,kladnej či zápornej, sa dá robiť z rôznych uhlov pohľadu. Hodnotenie vystúpenia športovcov na jednotlivých podujatiach a ich dosiahnuté výsledky nevynímajúc. Popri rôznych aspektoch, ktoré na športové výkony a výsledky pôsobia ,v hodnotení športovcov a športových kolektívov sa to dá urobiť predsa len o niečo objektívnejšie. A to najmä vtedy ak si na porovnanie zoberieme len dosiahnuté výsledky ohodnotené bodmi, gólmi a namerané časmi a centimetrami.
Z tohto pohľadu na základe len jedného z kritérií hodnotenia som sa rozhodol na konkrétnych výsledkoch dosiahnutých plavcami banskobystrických oddielov na letných a zimných majstrovstvách Slovenska všetkých vekových kategórií od 10 ročných až po veteránov poukázať na to, ako si banskobystrické plavecké oddiely počínali v sezóne 2018. Na základe tohto kritéria vyšlo nasledovné poradie úspešnosti:
- miesto Športový klub Dukla
Plavci Dukly získali na majstrovstvách Slovenska 12 zlatých,2 strieborné a 2 bronzové medaily. Okrem nich získali dve štvrté, jedno piate, dve siedme, tri ôsme, dve deviate a jedno desiate miesto. Pri hodnotení uvedeného klubu je potrebné spomenúť i úspešnú reprezentáciu Banskej Bystrice a Slovenska na svetovom pohári v Budapešti, majstrovstvách Európy v Glasgowe, či majstrovstvách sveta v Číne. Zaslúžili sa o to Richard Nagy a Tomáš Klobučník, ktorí patria medzi najlepších slovenských plavcov. Obaja spomínaní plavci v tomto roku splnili i limity a budú štartovať v roku 2019 na majstrovstvách sveta v kórejskom Gwangju.
Okrem profesionálnych plavcov sa na uvedených výsledkoch podieľali i juniori Andrej Siklenka a Peter Perašin, ako i žiaci Michal Halinár a Maximilián Medvecký. Pozitívnym konštatovaním je skutočnosť, že tak žiacki ako i juniorskí plavci Dukly okrem vytvorenia si nových osobných plaveckých rekordov splnili stanovené ciele a očakávania, ktoré sa pred sezónou do nich vkladali. Prvý z dôležitých krokov – prechod z kategórie žiakov do kategórie juniorov Siklenka a Perašin úspešne zvládli. Svedčia o tom i výsledky, ktoré na majstrovstvách Slovenska v súperení s o rok staršími plavcami urobili. Andrej Siklenka si okrem toho pripísal na svoje konto i prvý reprezentačný štart za juniorov Slovenska. Nebyť koncom marca predčasného ukončenia športovej kariéry držiteľky 7 slovenských rekordov v kategórii žien Kataríny Listopadovej a vynechania zo zdravotných dôvodov sezóny Bašky Mišendovej, držiteľky 8 slovenských rekordov (všetky utvorili spomínané pretekárky za banskobystrickú Duklu), ako i skutočnosti, že Richard Nagy z dôvodov nerušenej prípravy na majstrovstvá sveta v Číne neštartoval na zimných majstrovstvách Slovenska, mohlo byť hodnotenie tohto oddielu ešte pozitívnejšie.
- miesto Športový klub UMB – Trian
Zásluhou Šimona Paulínyho získal klub na majstrovstvách Slovenska 1 striebornú a 1 bronzovú medailu. Okrem nich plavci klubu si na majstrovstvách Slovenska vyplávali jedno štvrté, tri piate, tri šieste, štyri siedme, štyri ôsme, dve deviate a päť desiatych miest. Pričinili sa o to okrem Šimona Paulínyho i Hugo Marko Brhlík , Tomáš Ilkanič, Aurel Barto, Ema Paulínyová a Margaréta Piatriková. Oproti vlaňajšiemu roku to bol výrazný posun dopredu a odmena za cieľavedomú systematickú prácu, za úsilie a vytrvalosť nielen pre spomínaných plavcov ale i ich trénerov.
- miesto Plavecký oddiel UMB
Z majstrovstiev Slovenska si uvedený plavecký oddiel odniesol zásluhou Niny Znášikovej jedno šieste miesto, zásluhou Lenky Kováčikovej jedno ôsme a dve deviate miesta a zásluhou Michala Mesároša a Tomáša Tišliara dve deviate miesta. Nebyť vlaňajšieho odchodu plavcov, medailistov z majstrovstiev Slovenska, ktorí i dnes na majstrovstvách Slovenska úspešne reprezentujú iné oddiely i tohtoročného odchodu plavcov Jakuba Adamova, Tomáša Ilkaniča, Hugo Marko Brhlíka, ale najmä Veroniky Kolníkovej, pravidelnej držiteľky medailí z majstrovstiev Slovenska v kategórii žien, ktorá sa po skončení štúdia vrátila 1. mája 2018 do materského oddielu do Piešťan, mohlo byť umiestnenie a hodnotenie tohto oddielu výrazne lepšie. Je v ňom však potenciál mladých plaveckých nádejí, ktoré už na budúci rok môžu posunúť uvedený plavecký oddiel opäť na stratené medailové pozície.
Ďalší banskobystrickí plavci
Okrem plavcov uvedených oddielov v Banskej Bystrici pôsobia, trénujú, pripravujú sa na preteky a i keď reprezentujú Swim Warriors so sídlom vo Zvolene, ďalší banskobystrickí plavci, ktorí úspešne reprezentovali tento klub i na majstrovstvách Slovenska. Za všetkých 11 spomeniem aspoň Luciu Hovorkovú, Emu Bitalovú a Ivana Jakuba Dolinského, ktorí si na majstrovstvách Slovenska vyplávali jedno ôsme, tri deviate a jedno desiate miesto.
Držitelia medailí z majstrovstiev Slovenska z banskobystrických oddielov:
1.Tomáš Klobučník ŠK Dukla 7 zlatých medailí
2.Richard Nagy ŠK Dukla 5 zlatých medailí
3.Šimon Paulíny ŠK UMB Trian 1 strieborná a 1 bronzová medaila
4.Filip Vajda ŠK Dukla 1 strieborná medaila
Marcel Lupták ŠK Dukla 1 strieborná medaila
6.Tomáš Púchly ŠK Dukla 1 bronzová medaila
7.Andrej Siklenka ŠK Dukla 1 bronzová medaila
Dosiahnuté výsledky banskobystrických plavcov, najmä ich zlepšenia ale i nastupujúca mladá generácia, ktorá sa na budúci rok predstaví po prvýkrát v súťažiach majstrovstiev Slovenska mladšieho žiactva, naznačili, že banskobystrické plávanie sa môže v nasledujúcom roku v rámci slovenských majstrovských súťaží ešte výraznejšie presadiť.
Autor: Jozef Ivan, Foto: ilustračné