Kniha je pre mnohých najlepším priateľom a sprievodcom života. Vyvoláva v nás spomienky na časy, kedy nám rodičia čítali rozprávky na dobrú noc.
Svoje detské zážitky prišli na ZŠ Sitnianska vyrozprávať piati autori z minulých čias, ktorí si vybrali veľmi špeciálny októbrový deň – Medzinárodný deň školských knižníc, keď aj dávni spisovatelia ožívajú a prichádzajú medzi deti počas vyučovania, aby im niečo pekné zo svojich knižiek prečítali.
Žiaci zavítali do domu Rázusovcov, ktorým sa na chvíľu stala knižnica, ale spoznali sa aj s Máriou Ďuríčkovou, Jozefom Cígerom – Hronským, či Teréziou Vansovou. Všetci autori zaspomínali so žiakmi na svoje detské časy, ktoré opísali vo svojich knihách a pripravili si pre nich zaujímavé úlohy.
Duch spisovateľov sa rozplynul po celej škole, aby všetkým pripomenul význam knihy a preniesol nás o 100 rokov do minulosti. Práve v tom čase sa rodilo Československo.
„Ocitli sme sa na vlnách času, do ktorých sme vtiahli aj širšiu verejnosť sídliska Sásová. Históriou nás previedli vystavené exponáty z čias republiky, retro fotografie, oblečenie, mechanické písacie stroje, na ktorých si každý mohol vyskúšať napísať niekoľko riadkov. Celou školou sa ozývalo hlasné klepanie a cinknutie,“
hovorí Alexandra Chrobáková zo ZŠ Sitnianska.
Aj napriek dnešnej elektronickej dobe bolo vidieť na očiach detí nadšenie z tejto skúsenosti. Súčasťou prehliadky bola nielen výstava starých kníh, ale aj možnosť si ich prečítať, či obaliť do novinového papiera. Pri výrobe lampiónov sa striedali mladší i starší. Všetci strihali, lepili, zdobili, len aby ten ich bol najkrajší.
Na záver akcie sa aj obyvatelia Sásovej zhromaždili v átriu školy a zúčastnili lampiónového sprievodu, ktorým si uctili 100. výročie vzniku Československej republiky. Z lampiónov vytvorená číslica 100 pripomenula nielen všetkým prítomným, ale aj ostatným obyvateľom sídliska toto významné výročie.
Tento deň ukázal, že vďaka knihám zostáva odkaz našich spisovateľov stále živý.
Zdroj: Alexandra Chrobáková, Foto: ZŠ Sitnianska