V sobotu popoludní bolo na Námestí SNP toľko ľudí odetých v krojoch z rôznych regiónov, ako ľudské oko u nás ešte nevidelo. Bol Deň kroja a návštevníci s krojmi vytvorili nový rekord – do Knihy slovenských rekordov sa zapíše číslo 2679.
Iniciátorkou tohto originálneho podujatia v rámci Radvanského jarmoku a pri príležitosti 70. Narodenín časopisu Slovenka bola jej riaditeľka Mária Reháková, ktorá sa narodila v Radvani:´´.
„Bol to môj sen zaplniť toto krásne bystrické námestie krojovanými ľuďmi. Dnes sa môžeme venovať folklóru úplne na sto percent, hoci vždy to tak nebolo. So Slovenkou zakladáme tradíciu slovenského Dňa kroja. “
uviedla Mária Reháková v kroji a pokračovala:
„Folklór spája generácie. Myšlienkou tohto podujatia je dať úctu predkom a tomu, čo nám odkázali a čo vedeli. Keď sa zamyslíme nad každým krojom z každého kúta, vieme v akých podmienkach žili, vieme v akých podmienkach sa radovali či smútili. Našou povinnosťou je živiť to a je to potrebné aj ako odkaz pre budúce generácie.“
Počas Dňa kroja sa dostalo úcty a vďaky zosnulému folkloristovi Štefanovi Nosáľovi. Na pódiu sa v prítomnosti bystrického primátora Jána Noska a Radvančana Juraja Sarvaša prihovoril návštevníkom Radvanského jarmoku Nosáľov spolužiak Milan Križo, ktorého dojalo plné Námestie SNP:
„Keby ste vedeli ako plesá moje staré srdce keď to vidí. Som nesmierne šťastný, že som sa dožil tejto chvíle, ďakujem Vám za to.“
Banská Bystrica na Deň kroja súperila s Nitrou o nový slovenský rekord za najväčší počet ľudí v krojoch na jednom podujatí. Do knihy Slovenských rekordov sa zapíše nový rekord – 2679 ľudí odetých v krojoch na bystrickom námestí.
Podujatie prišiel pozdraviť v kroji s dlhým kabátom aj predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora zo Štrby. Je symbolické, že v krojoch prišli medzi návštevníkov Radvanského jarmoku aj slovenský premiér Peter Pellegrini a primátor Ján Nosko. Doplnila ich hoc bez kroja aj ministerka kultúry Ľubica Laššáková, teda silná „bystrická trojka“ s ďalšími hosťami. V kroji sme videli aj poslanca Daniela Karasa či prednostu MsÚ Martina Adamca.
Bystričan Peter Pellegrini sa ľuďom prihovoril slovami:
„Drahí Slováci a Slovenky, želal by som Vám všetkým vyjsť na toto pódium a vidieť plné banskobystrické námestie s ľuďmi v krojoch. Naozaj Vám veľmi krásne ďakujem, že ste dnes prišli sem do Banskej Bystrice a spolu si uctíme vzácne kultúrne dedičstvo, ktoré na Slovensku máme. Viacerí sme prešli mnoho krajín sveta, ale neexistuje na svete taká krajina, kde na takom malom kúsku zeme je tak rozmanitý folklór, ako na Slovensku, kde na 20 kilometroch vzdialených miestach je úplne iný folklór, tradície, zvyky a kroje. Pozrime sa na Horehronie či Podpoľanie, je to nádherné. Slovenský folklór je najkrajší na svete. Nech je tento Deň kroja aj úctou a vďakou všetkým tým, ktorí vedú folklórne súbory na celom Slovensku, ktorí v nich spievajú, hrajú a tancujú, udržiavajú tak naše národné kultúrne tradície.“
Doplnila ho Ľubica Laššáková:
„Teší ma toľko ľudí v krojoch na bystrickom námestí. Je to najkrajší darček k sedemdesiatinám Slovensky i Lúčnice. Vážme si náš slovenský folklór, máme byť na čo hrdí. Užite si krásny Deň kroja.“
Primátor mesta Ján Nosko povedal:
„Keď za mnou prišla pani Reháková s myšlienkou zorganizovať Deň kroja v rámci Radvanského jarmoku, okamžite som pochopil, že dochádza k synergii, keď jarmok sa po rokoch komercie začína meniť na návrat k tradíciám a toto podujatie ho môže výrazne obohatiť. Som veľmi rád, že tu môžem privítať mojich kolegov starostov, primátorov a Vás všetkých Slovenky a Slovákov v krojoch aj tých bez nich. Pokiaľ hovoríme o tradícii, tak dnes je nultý ročník Dňa kroja a verím, že v tejto tradícii máme chuť všetci na Slovensku pokračovať.“
Primátor odovzdal pani Rehákovej krojovanú kyticu a pamätné listy. Na pódiu sa krstili aj knihy o folkóre, zaspieval Spevácky zbor FS Lúčnica a postupne sa tu vystriedali folklórne súbory z celého Slovenska. Vystúpili aj speváci Sisa Sklovská a Otakar Klein spolu s ďalšími umelcami.
Vo večernom programe na Námestí SNP sa predstavili multižánrová kapela z Talianska Baro Drom Orkestar a populárna slovenská skupina Polemic.
Radvanský jarmok končí v nedeľu popoludní „Poďakovaním remeselníkom“. V kultúrnom programe na Námestí SNP zaznie hudba sláčikového kvarteta, vystúpia šermiari Cassanova, dycbovka či folklórny súbor. Pri Barbakane to budú bábkoherci, sokoliari, folkloristi a ďalší. Ešte môžete navštíviť stánky remeselníkov aj s občerstvením alebo sa zabaviť s deťmi na kolotočoch a jarmočných atrakciách.
Autor: (tom), Foto: redakčné