Pozvánka na Deň Sásovskej uhorky 2018

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Klasický najpredávanejší produkt Sásovänov na banskobystrickom zeleninovom trhu – Sásovská uhorka, ktorému od roku 1872 kraľovala sto rokov, je hlavným motívom tohto podujatia v Rudlovej – Sásovej Na Slovensku jediné podujatie s týmto produktom prinesie nielen uhorkové špeciality, ale aj sladké dobroty zo zeleniny, trh a zaujímavý kultúrny program.

Deň Sásovskej uhorky

Sobotňajší podvečer 28. júla od 16:00 – 20:00 hod. bude na sásovskom ihrisku Rudohorská patriť „Sásovskej uhorke 2018“. Prvé podujatie tohto typu sa uskutočnilo v Sásovej pred 146 rokmi.

História pestovania uhoriek v Sásovej siaha do 17. storočia. V roku 1872 na banskobystrickom zeleninovom trhu sa presadili kvalitou natoľko, že vznikol pojem „Sásovská uhorka“ a starí Sásovania dostali prezývku „uhorkári“.

V tomto roku si pripomíname 146 rokov od vzniku tohto pojmu. Podujatie „Deň Sásovskej uhorky“ vo svojom 7. ročníku prinesie koštovku tradičnej sásovskej úpravy uhoriek, sladké hody zo zeleniny, sásovský zeleninový trh miestnych produktov a kultúrny program s atrakciami pre deti, aj  s uvedením Sídliskového večerníčka Maťko a Kubko  v podaní Divadla hudby Košice od 16:00 hod.

MG_0569

Pripomienka 146 – ročnej histórie

Na dlhé roky sa na túto udalosť zabudlo, až sa našla skupina nadšených Sásovänov  okolo Jána Kollára a  Eleny Púchyovej, ktorí oživili túto starú tradíciu.

„Vzhľadom na svoju kvalitu, chuť a trvácnosť sa dokázali presadiť na vychýrenom banskobystrickom zeleninovom trhu. Tak sa už o dva roky neskôr začal používať pojem Sásovská uhorka. Podujatie  otvorí jeden z najväčších pestovateľov uhoriek v Sásovej z konca 19. storočia Ján Lichý Handzo. Prichádza v dobovom kroji a vždy prezradí niekoľko najnovších historických faktov o pestovaní sásovských uhoriek,“

hovorí  správca Dokumentačného centra Sásová Ján Kollár.

sasovska uhorka1

Toto gastronomické pomenovanie sa spomína aj v monografii o Sásovej a Rudlovej Máloktorý Bystričan vie, že práve táto časť nášho mesta bola významným a úrodným miestom pre uhorky.

V Sásovej sa uhorky pestovali hlavne v troch lokalitách – na Jelšinách, Močare a Úhrade. Väčšina zanikla počas výstavby sídliska. Poslednou lokalitou s pestovaním uhoriek tak dodnes ostali Jelšiny – časť Lúke.

uhorka1

So Sásovskou uhorkou sa spája viacero tradícií

A ešte niečo o prísloví „Je vás ako Sásovänov!“ Vedzte, že korene má práve tu v Sásovej a bežne sa používalo na celom Slovensku, dokonca aj v Prahe.

„Ukrýva sa za ním zberateľ a folklorista Adolf Peter Záturecký, ktorý už na konci 19. storočia vydal v Prahe príslovia a porekadlá. Jedným z nich bolo aj toto príslovie,“

dodáva pán Kollár.

Neodmysliteľnou súčasťou celého podujatia je samozrejme ochutnávka uhoriek, či už čerstvých alebo zaváraných. Najväčším lákadlom celého podujatia je nepochybne ochutnávka vynikajúcej studenej uhorkovej polievky. Okrem uhorkových a iných špecialít organizátori ponúknu návštevníkom aj tradičný recept na jej prípravu. Tá sa počas leta robila studená a bola vynikajúcim osviežením pre koscov na lúkach, ale aj pri práci v domácnostiach.

uhorka4

 

Recept na 4 porcie studenej uhorkovej polievky zo Sásovej

Potrebujeme 300 g zemiakov, 300 g uhoriek, 18 ml smotany na šľahanie, 30 g hladkej múky, 30 g masla, drvená rasca, mleté čierne korenie, ocot, soľ, čerstvý kôpor.

Postup: Do litra vriacej posolenej vody vložíme na kocky pokrájané očistené zemiaky a uvaríme do polomäkka. Pridáme ošúpané, na menšie kocky nakrájané uhorky bez semien, drevnú rascu, mleté čierne korenie a povaríme do mäkka.

V smotane na šľahanie rozmiešame hladkú múku a pomaly vlejeme za stále miešania do polievky. Pridáme maslo, soľ, ocot, kôpor posekaný nadrobno a povaríme. Polievku podávame studenú. Celkový čas prípravy je okolo 45 minút.

den sasovskej uhorky plagat

 

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová a archív