V sobotu 16. júna od 17:30 hod. sa v Praetóriu Stredoslovenskej galérie uskutoční krst originálnej mapy technických pamiatok. Vytvorili ju nadšenci pre priemyselnú architektúru z občianskeho združenia Čierne diery
Prvá mapu technických pamiatok Banskej Bystrice obsahuje 48 objektov v meste pod Urpínom a okolí, krátke texty v slovenskom a anglickom jazyku a GPS súradnice.
„Konečne vám ju môžeme ukázať. Vytvorili sme prvú mapu technických pamiatok Banskej Bystrice. Sme na ňu veľmi hrdí, pretože konečne obsiahla magické miesta Bystrice a okolia.. Vydanie mapy bolo o to naliehavejšie, že v Bystrici a okolí je viacero objektov s otáznou budúcnosťou. Medený hámor fungoval takmer 500 rokov a pamätá časy, keď sa v oblasti tvorilo až 40 % svetovej medi. Dnes chátrajú aj jeho posledné zachované objekty,“
uvádzajú autori projektu z OZ Čierne diery.
Dnes chátrajú aj jeho posledné zachované objekty. Fabrika na modrotlač a stoličková továreň už zanikli, ale napríklad málokto vie, že Hodinovou vežou sa zachoval starý pivovar a meštiansky dom s unikátnou reťazovou strechou, zrejme poslednou na svete.
„V diskusii 16. júna 2018 v Praetóriu Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici vám predstavíme novú mapu a s pani docentkou Evou Kráľovou sa budeme rozprávať aj o širšej téme ochrany technických pamiatok,“
pozývajú nadšenci pre priemyselnú architektúru.
Občianske združenie Čierne diery už v minulosti vydalo mapy Bratislavy, Trnavy a Prešova, ktoré mali veľký úspech. Postupne takto plánujú spracovať všetky krajské mestá. Cieľom je popularizovať priemyselnú architektúru. Mapa v Banskej Bystrici vznikla s podporou bystrických nadšencov Juraja Havlíka a Natálie Michalovej.
Dizajn: Ondrej Gavalda
Jazyková úprava: Ľubica Schmarcová
Anglický jazyk: Verba Peregra
Fotky mapy: Ivan Golembiovský
Vypracovanie mapy Banskej Bystrice je súčasťou mikroprojektu Sokratovho inštitútu, ktorého generálny partner je ZSE, hlavný partner Férová nadácia O2 a partner Technická univerzita vo Zvolene. Realizované s finančou podporou Mesta Banská Bystrica.
Zdroj: OZ Čierne diery, Foto: ilustračné FB